közgyűlés;Magyar Olimpiai Bizottság;előkészületek;új alapszabály-tervezet;

2016-12-15 21:00:00

MOB-közgyűlés - Zavaros előkészületek

A Népszava értesülése szerint még az a lehetőség is felmerült, hogy esetleg elmaradhat a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) jövő keddre összehívott közgyűlése, annyi probléma volt az új alapszabály-tervezettel. Borkai Zsolt, a MOB elnöke és Bartha Csaba főtitkár cáfolták ezt az értesülést, de az nyilvánvaló, az előkészítés nem zökkenőmentes.

Az olimpiai charta szigorúan tiltja a politika aktív részvételét a MOB életében, a túlzott jelenlét akár a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázatra is veszélyt jelenthet.

Kedden kellett volna a MOB elnökségének elfogadni az új sporttörvényhez igazodó alapszabály tervezetét, ám ez elmaradt. Úgy tudjuk azért, mert nagyon sok javítani való volt az első változatban, amely úgy készült el, hogy a tartalmáról elmaradtak az előzetes egyeztetések.

A bírálók szerint indokolatlanul magas marad a közgyűlés létszáma, hiszen a tagozatok január 1-től önálló sportági szövetségként működnek tovább, mégis az eddigi 240-ről mindössze 180-190-re csökken a taglétszám, ráadásul közel 60 önkormányzat is szavazati joggal rendelkezik. Az olimpiai charta szigorúan tiltja a politika aktív részvételét a MOB életében, a túlzott jelenlét akár a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázatra is veszélyt jelenthet.

Ráadásul a kapkodás sem indokolt, mert a november 19-én kihirdetett sporttörvény után 45 napjuk maradt a sportági szervezeteknek a működésük átalakítására – a határidő január 2-án járt le -, semmilyen jogkövetkezménnyel nem jár, ha valaki később változtatja meg az alapszabályát.

Bartha Csaba, a MOB főtitkára a Népszavának annyit árult el, hogy az elnökség nem fogadta el kedden az alapszabályt, a tervezetet átalakítva, pontosítva tegnap küldték ki a tagoknak, akik e-mailen szavaztak arról, hogy elfogadják-e az új változatot. A sporttörvény és a legtöbb sportági szervezet alapszabálya – így a MOB-é is - lehetőséget biztosít arra, hogy a testület tagjai így dönthessenek. A sportszervezetek azonban igyekeznek ezt elkerülni – a későbbi viták elkerülése érdekében az a tisztább, ha hangfelvétel is készül az ülésekről -, ám az idő rövidsége miatt ezúttal erre volt lehetőség. Lapzártánkig Deutsch Tamás alelnök kivételével mindenki visszaigazolta és elfogadta az új alapszabály-tervezetet.

Úgy tudjuk, Deutsch nem ért egyet a tervezettel, és az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportállamtitkárságához fordult. A minisztérium jogászaitól kért segítséget a tervezet – szerinte - megfelelő formába öntéséhez. Lapunk szerette volna megtudni a minisztérium álláspontját, de a sajtóosztálytól annyi választ kaptunk, hogy nem tudnak ilyen megkeresésről, viszont nem cáfolták információnkat.

 Borkai Zsolt: hagyjanak minket dolgozni!
„A Magyar Olimpiai Bizottság önálló civil szervezetként működik a jövőben, nem függünk senkitől, támogatásunk jelentős részét a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól (NOB) kapjuk, ezért az ő iránymutatásaikat kell elsődlegesen követnünk - mondta lapunknak Borkai Zsolt, a MOB elnöke. - A keddi közgyűlésünkön a sporttörvény előírásaihoz igazodva módosítjuk az alapszabályunkat, melynek tervezetét valamennyi elnökségi tagunk megkapta, és Deutsch Tamás kivételével írásban mindenki visszajelzett, hogy a közgyűlés elé benyújtásra alkalmasnak tartja az anyagot."
A NOB szigorúan tiltja a politika aktív jelenlétét a sportszervezetek életében. A MOB közgyűlésén közel hatvan önkormányzat képviselteti magát.
„A NOB annyira szigorúan veszi az olimpia charta politikamentességre vonatkozó előírását, hogy Rióban például a kuvaiti sportolók nem indulhattak saját színeikben, mert az országban a politikai vezetés durván beleavatkozott a sportirányításba. Nálunk erről szó sincs, a magyar kormány természetesen érdeklődéssel követi nyomon a munkánkat, de szó sincs arról, hogy stratégiai kérdésekbe beleszólna. Ami a közgyűlés összetételét illeti, nem tilos politikai szereplőknek részt venni és szavazni, arra kell figyelnünk, hogy nem lehetnek többen a küldöttek ötven százalékánál, és ennek az előírásnak eleget teszünk."
A sportvezetőt felháborította, hogy azt kezdték el terjeszteni, elmaradhat a keddi közgyűlés.
„A zavarkeltés nem szolgálja a magyar sport érdekeit. Azt akarom, hogy hagyjanak minket dolgozni! Mindenkinek megvan a saját feladata, annak az ellátásával kell törődnie, mi sem szólunk bele, hogy melyik szövetség, hogyan alakítja át az alapszabályát, én sem kérek többet, csak ennyit, legyen végre nyugalom, hogy az érdemi munkára tudjunk koncentrálni."