Duna Palota;Gramofon-díjasok;ünnepi hangverseny;Gramofon-díjkiosztó;

- Ma este tizenhatodszor Gramofon-díjkiosztó

Ma este hét órakor, a Duna Palotában – az esti ünnepi hangverseny előtt – jelentik be hivatalosan az idei Gramofon-díjasokat. Ezt a zenei szakmai elismerést a Gramofon – Klasszikus és Jazz című folyóirat szerkesztősége és kiadója alapította 2001-ben, így az idei már a tizenhatodik díjkiosztó. 

A koncerten egy kortárs magyar kompozíció (Kovács Zoltán: Adagietto) mellett Reinecke e-moll hárfaversenye (op. 182), valamint Schumann 3. (Rajnai) szimfóniája hangzik fel, Hámori Máté vezényletével. A versenymű szólistája Farkas Mira, a 2016. évi Fischer Annie ösztöndíj nyertese lesz. Az est házigazdája Zelinka Tamás.

A Gramofon szerkesztősége és kiadója a díjjal a klasszikus zene, a jazz és a népzene legkiválóbb hanglemez-produkcióit kívánja elismerni. Az alapítók szándéka szerint a döntésben kereskedelmi (lemezeladási) szempontok sohasem játszanak szerepet – kizárólag a művészi minőség és a felvételtechnikai megvalósítás színvonala dönt.

A díj hivatalos szakmai partnere, széleskörű nemzetközi kapcsolatainak segítője az International Classical Music Awards (ICMA). Az idei Gramofon-díjak öttagú nemzetközi zsűrijében Remy Franck, a luxemburgi Pizzicato magazin főszerkesztője; Michelle Debra, a belga Crescendo folyóirat igazgatója; Martin Hoffmeister, a német MDR Rádió zenei igazgatója, valamint a Gramofon főszerkesztő-helyettese (Bércesi Barbara) és főszerkesztője (Retkes Attila, lapunk állandó szerzője) kapott helyet.

Az év legjobb magyar klasszikus zenei hanglemeze díját megosztva nyerte Beethoven összes zongoraversenye Várjon Dénes előadásában, a Concerto Budapest közreműködésével, Keller András vezényletével (kiadó: Hungaroton); valamint Mozart összes hegedűversenye Baráti Kristóf és a Magyar Kamarazenekar tolmácsolásában (Brilliant Classics).

Az év legjobb külföldi klasszikus zenei hanglemeze kategóriában is két győztest hirdettek: Sosztakovics Csellóversenyeit (Gautier Capucon, Mariinszkij Zenekar, Valerij Gergiev, kiadó: Erato) és Grigorij Szokolov zongoraművész Schubert-Beethoven albumát (Deutsche Grammophon). Az év legjobb magyar jazzlemeze (megosztva): Borbély Mihály Gyere hozzám estére című albuma (BMC Records) és a Bágyi Balázs New Quartet Homage to Shakespeare című CD-je (Tom-Tom Records).

Az év legjobb külföldi jazzlemeze (ugyancsak megosztva): Charles Lloyd & The Marvels: I Long to See You (Blue Note), valamint Joshua Redman és Brad Mehldau Nearness című duólemeze (Nonesuch). Az év legjobb népzenei/világzenei lemeze az Oláh Gipsy Beats No. 1 című albuma (Fonó).

Az év legjobb DVD-produkciója Mascagni: Parasztbecsület és Leoncavallo: Bajazzók című operája, Jonas Kaufmann főszereplésével, a Staatskapelle Dresden közreműködésével, Christian Thielemann vezényletével (Sony Classical). Az év legjobb archív felvétele (újrakiadása) a Bartók, a zongorista című dupla CD lett (Hungaroton).

Kínzóak, fájdalmasak, lidércesek, ugyanakkor gyönyörűek Ország Lili képei. A pokol legmélyebb bugyraiba szállnak le az alkotásai, megjelenítve a festőjük és a mi szorongásainkat, rémeinket, leggyötrőbb belső vívódásainkat. A Magyar Nemzeti Galériában Árny a kövön címmel mától látható életmű kiállítás Kolozsváry Marianna kurátor munkáját is dicséri. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!