A múlt héten a Világbanknál működő Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja, az International Center for Settlement of Investment Disputes (ICSID) 23 millió euró kártérítést ítélt meg az Edenred nevű, étkezési utalványokkal foglalkozó francia cégnek, a Ticket Restaurant márka tulajdonosának. Az Edenred a magyar állammal szemben nyújtott be panaszt, miután az Erzsébet-utalvánnyal illetve a Szép-kártyákkal kiszorították a hazai utalványpiacról az addig piacvezető multikat. A beruházási jogvitát lezáró döntés ismertetésre a 444.hu talált rá.
Korábban az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarországgal szemben az Európai Bíróságnál, és idén februárban a bíróság úgy döntött, hogy a magyar kormány intézkedései, amelyekkel kizárták a piacról a külföldi utalványkibocsátókat, több ponton ellentétesek az uniós joggal, sértik a letelepedés szabadságát és a szolgáltatásnyújtás szabadságát, valamint a Szép-kártya és az Erzsébet-utalvány kibocsátásnak feltételei túl szigorúak.
2012-ben a kormány a béren kívüli juttatások adózásának átalakításával lehetetlenítette el a külföldi multicégek üzleteit. A jelenleg is élő kedvezményes és normál adózású juttatásokat úgy csoportosította, hogy az újonnan bevezetett állami Szép-kártya és az Erzsébet-utalványok adója kedvezményes, 31 százalékos körbe került, míg minden egyéb, így Sodexo Pass, a Le Chèque Déjeuner és a Ticket Restaurant (Edenred) utalványai után 51 százalékot kellett adózniuk a munkáltatóknak. Profit híján a cégeknek nem érte meg az üzlet, így szedték a sátorfájukat és kivonultak a piacról. Ám ugyanakkor a három francia cég külön-külön eljárást indított a magyar állam ellen az ICSID-nél. Mindhárom cég ugyanarra az egyezményre hivatkozik keresetében, arra, amelyiket 1987-ben írta alá a magyar és a francia kormány a francia cégek magyarországi működésének és befektetéseinek garantálásáról.
Az ICSID az Edenred ügyében döntött először, mégpedig a francia vállalat javára, tehát a Sodexo Pass és a Le Chèque Déjeuner beadványa hátra van, de az Edenred-ítélet után elég jól megjósolható azok kimenetele is - írja 444. A büntetési tételek mellett egyre dagad az ügyvédi számla is, a hírek szerint ez is több milliárdos tétel lehet mire az eljárások véget érnek.
Hiába nyernek azonban a hazai piacon ellehetetlenített francia cégek Washingtonban, a korábbi üzleteiket nem szerezhetik vissza, már csak azért sem mert jelenleg éppen az államivá tett cafeteria-rendszer kivéreztetése folyik, éppen az állam által. Az Európai Bíróság döntése nyomán magyar kormánynak új jogszabályokat kellett volna alkotni, amelyekkel ismét kinyitná az utalványok piacát. Ám ehelyett inkább elsorvasztja azt, legalábbis a cafeteria félig készpénzesítése, valamint a kedvezményes adózási kulcs Szép-kártyára korlátozása ebbe az irányba mutat.