cafeteria;külföldi cégek;milliárdos büntetés;

- Kigolyózott cafeteriások - Több milliárdba kerül a kormány húzása

A Világbanknál működő nemzetközi vitarendező szervezet, az International Center for Settlement of Investment Disputes (ICSID) december 13-án 23 millió euró kártérítést ítélt meg az Edenred nevű, étkezési utalványokal foglalkozó francia cégnek, a Ticket Restaurant márka tulajdonosának. Az Edenred a magyar állammal szemben nyújtott be panaszt, miután az Orbán-kormány 2012-ben az Erzsébet-utalvánnyal illetve a Szép-kártyákkal kiszorította a magyar utalványpiacról az addig piacvezető multikat - írja a 444.hu.

2012-ben a kormány úgy módosította az adójogszabályokat, hogy minden béren kívüli juttatás után 51 százalékot kelljen adózni, csak az újonnan bevezetett állami Szép-kártya és az Erzsébet-utalványok adója lett kedvezményes, 31 százalékos. Ezzel gyakorlatilag megölték a korábban népszerű utalványokat, a Sodexo Passt, a Le Chèque Déjeuner és a Ticket Restaurantot. A kibocsátó cégek pillanatok alatt elveszítették árbevételük nagy részét, ki is vonultak a piacról. Három francia cég nem nyugodott bele a dologba, és külön-külön eljárást indított a magyar állam ellen. Valamennyien ugyanarra az egyezményre hivatkozik keresetében: ez még 1987-ben jött létre Magyarország és Franciaország kormányai között, és a francia cégek magyarországi befektetéseit, működését garantálja. Az ICSID az Edenred ügyében döntött először, mégpedig a francia vállalat javára, tehát a Sodexo Pass és a Le Chèque Déjeuner beadványa hátra van, de az Edenred-ítélet után elég jól megjósolható azok kimenetele is.

Az Európai Bizottság korábban kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarországgal szemben az Európai Bíróságnál, és idén februárban a bíróság úgy döntött, hogy a magyar kormány intézkedései, amelyekkel kizárták a piacról a külföldi utalványkibocsátókat, több ponton ellentétesek az uniós joggal, sértik a letelepedés szabadságát és a szolgáltatásnyújtás szabadságát, valamint a Szép-kártya és az Erzsébet-utalvány kibocsátásnak feltételei túl szigorúak. A magyar kormány jelezte, esze ágában sincs visszaengedni a külföldi cégeket, inkább teljesen megszünteti a cafetériát; a miniszterelnök egy kettős bérrendszer ötletével is előállt, miszerint lenne a munkabérnek egy adómentes része, az váltaná ki az eddig utalványokkal kifizetett, kedvező adózású jövedelmet. 

Egyre inkább úgy tűnik, hogy Békés megyében fideszes belháború zajlik, a konfliktus hátterében két dolog állhat: a sok szemét és még több pénz - írta az Index. A Simonka György és a gyulai fideszesek közötti konfliktus már szeptember végén kirobbant, de különösebb visszhangot akkor nem kapott az ügy. Az azóta megszüntetett a Népszabadság kezdett foglalkozni az ellentétekkel, és azt állapította meg, hogy a térség hulladékgazdálkodási rendszerének működése miatt esett egymásnak két fideszes csapat.