evakuálás;Aleppo;civil lakosság;

2016-12-21 06:31:00

Újra Aszad Aleppo ura

Az utolsó felkelők is elhagyták Kelet-Aleppót, a damaszkuszi hadsereg tegnap átvette a teljes város felügyeletét. A civil lakosság evakuálása folytatódik, de még ezrek várnak elszállításra. Aszad elnök erői engedélyezték az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatának alkalmazását, a megfigyelők számát emelik, és nem korlátozzák munkájukat. Eközben a kurd erők Rakkához, az Iszlám Állam fővárosához közelednek.

Egyhangúlag fogadta el ugyan hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) azt a francia kezdeményezést, miszerint azért, hogy a szíriai Aleppo ne válhasson Srebrenicává, - azaz elkerülhető legyen az etnikai/felekezeti tisztogatás és népirtás -, meg kell többszörözni a helyszínen lévő ENSZ-megfigyelők számát, lehetővé kell tenni számukra, hogy felügyeljék az evakuálást, egyáltalán nem volt biztos, hogy a szír kormányerők meg is engedik annak alkalmazását.

Kedden azonban a világszervezet közölte, megkapta a jóváhagyást a damaszkuszi kormánytól arra, hogy további 20 megfigyelőt küldjön Aleppóba. A hónapokon át ostromlott városban eddigi is voltak ENSZ-megfigyelők, a múlt héten kezdődött, de többször elakadt lakossági evakuálást eddig is megpróbálták felügyelni és annak biztonságát garantálni, de az alig tíz ember erre nem volt elég és hozzáférésüket is nehezítették.

Az ENSZ egyik szóvivője, Jens Laerke tegnap egy genfi sajtótájékoztatón jelentette be, hogy megfigyelőik zöld utat kaptak Damaszkusz részéről. Hangsúlyozta, hogy bár a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) felügyelete alatt eddig 25 ezren hagyták már el Kelet-Aleppót, még mindig több ezren várnak az átszállításra a rommá lőtt városból. Laerke hangsúlyozta, hogy az ENSZ-nek egyelőre nincs közvetlen hozzáférése a buszokhoz, amelyekkel a civileket szállítják, így még vannak biztonsági aggályaik is. A közreműködő partnerszervezetektől származó információk szerint az eddig evakuáltak közül mintegy 19 ezren érkeztek Idlibbe. (Idlib a lázadók kezén van, a velük szimpatizálók illetve a Kelet-Aleppóban hónapok óta harcolók és családjaik ide vonultak át)

A 20 új megfigyelő a damaszkuszi irodából érkezik, velük tulajdonképpen megháromszorozódik a helyszínen lévők száma, akiknek az lesz a feladata, hogy monitorizálják a lakosság elszállítását és ellenőrizzék a tűzszünet betartását.

A város tegnap egészében Aszad erőinek kezére került, a felkelők az utolsó körzetet is feladták és éltek az orosz-török segítséggel kieszközölt tűzszünet biztosította szabad elvonulási lehetőséggel. A szír hadsereg bevonulása előtt még egyszer hangosbeszélőn szólította fel a netalán még ott tartózkodó lázadó fegyvereseket arra, hogy „mielőbb" hagyják el a területet.

Az aleppói tűzszünet és a város evakuálása kérdésében Moszkvában találkozott az orosz, a török és iráni védelmi- és külügyminiszter. A megbeszélés után bejelentették, hogy a három ország szavatolja az aleppói tűzszünetet, javasolják annak kiterjesztését és készek arra is, hogy az Aszad-rezsim és az ellenzék között jelenleg is folyó tárgyalások eredményeként létrejövő megállapodás kezesei is legyenek.

A szíriai háború azonban nem korlátozódik Aleppóra, a többi országrészben folytatódtak a harcok. A Szíriai Demokratikus Erők (SDF), amely a kurd Népi Védelmi Egységek és a hozzájuk csatlakozott arab és türkmén milíciák koalíciója, tegnap jelentette be, hogy csapataik közelednek Rakkához, az Iszlám Állam szíriai fellegvárához, a kalifátus fővárosához. Közleményük szerint az utóbbi 11 napban 54 települést sikerült felszabadítaniuk a terrorcsoport uralma alól. E koalíció Iszlám Állam elleni hadművelete az Eufrátesz Haragja fedőnevet kapta, az amerikai vezetésű nyugati katonai koalíció támogatja kommandósokkal és légierejével.