közgyűlés;MOB;alapszabály-módosítás;

2016-12-21 06:50:00

MOB: rossz, de elfogadták

Minden józan észérvet figyelmen kívül hagyva, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) küldöttei megszavazták a szervezet jövőjét meghatározó 62 oldalas módosított alapszabályt, mindezt úgy, hogy még hétfőn is változott a tervezet szövege. A tanácskozás határozatképtelenség miatt közel egy órás késéssel kezdődött.

Arról lehetett megismerni a MOB-iroda munkatársait, hogy lázasan telefonáltak 10 órakor, amikor kiderült, nem lehet elkezdeni a közgyűlést, mert a szavazásra jogosult 225 küldöttből csak 93 érkezett meg a helyszínre, a határozatképességhez pedig minimum 113 résztvevőre – a szavazásra jogosultak fele plusz egy fő – lett volna szükség. A mozgósítás sikeres volt, 10 óra 53 perckor 119 küldöttel elkezdődött a közgyűlés. Két küldött elment, miután megállapították a határozatképességet.

Először Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportügyekért felelős államtitkára kapott szót. Néhány névelő és kötőszó megváltoztatásával ugyanazt a beszédet mondta el, mint egy héttel korábban a paralimpiai bizottság közgyűlésén.

„Szükségessé vált a magyar sport rendszerének átalakítása, januártól a sporttörvény módosításának köszönhetően az egycsatornás finanszírozással hatékonyabban érhetik el szakmai céljaikat a sportági szövetségek – mondta Szabó. – A MOB eddigi tagozatai közfeladatot ellátó köztestületekké alakulnak.”

Ezután Borkai Zsolt MOB-elnök mondta el köszöntőjét, a sportvezető szerint továbbra is sikertörténet minden, ami az olimpiai mozgalommal jelenleg történik. „2016 sűrű esztendő volt, sok mindenben volt részünk, szereztünk pozitív és negatív tapasztalatokat is – jelentette ki a sportvezető. – Büszkék lehetünk fiatal sportolóinkra, a jövő olimpiai bajnokaira. Sokan próbálják kudarcnak beállítani, de a riói olimpia sikeres volt, egy ország szurkolt a sportolóinknak, milliók maradtak fent éjszakánként, és nézték a versenyeket a televízióban.

Borkai hozzátette: jövőre a MOB feladat- és hatásköre átalakul, a magyar sport szakmai támogatása lesz az elsődleges feladata.

„Egy budapesti olimpia összehozná a nemzetet – folytatta az elnök. – Lehet támadni a MOB-ot vagy engem, de akik ezt teszik, a magyar sportnak ártanak. Lassan megszokom, hogy egyesek a sikert is kudarcként tüntetik fel. Bárkivel megmérettetem magam a tavaszi tisztújító közgyűlésen az elnöki pozícióért.”

A beszédek után elkezdődött a közgyűlés hivatalos része, amelynek egyetlen napirendi pontja a MOB alapszabályának módosítása volt. A 225 szavazati joggal rendelkező küldött közül 119 jött el a tanácskozásra. A bejelentés után ketten távoztak, később még egy küldött elhagyta a közgyűlés helyszínét.

A szavazás előtt Török Ferenc jogász, korábbi olimpiai bajnok öttusázó kért szót. Felszólalásában azt kérte, halasszák későbbre az alapszabály teljes átalakítását, azt javasolta, egyelőre csak a tagozatok kilépését szavazza meg a gyűlés, mert ez elengedhetetlen a január 1-től hatályba lépő sporttörvény miatt.

„A MOB kritikája, hogy ma itt ülünk és az új alapszabályról kell szavaznunk – hangsúlyozta Török. – A tagok többségének fogalma sincs, miről beszélünk, még hétfőn is módosítottak az alapszabály tervezetén. A MOB jogi bizottsága nem látta és nem is véleményezte az anyagot. Ezért egy előkészítő bizottságot kellene felállítani, ebben én is szívesen segítek, ha számítanak rám. Február végére össze lehetne rakni egy jó alapszabályt. Túl sok a kétszáznál is több küldött, a közgyűlés létszámáról a tanácskozásra küldötteket delegáló szövetségeknek kellene dönteniük.”

„Török Ferencnek nincs kifogása az alapszabály-tervezet ellen” – állapította meg Borkai, amire Török azonnal reagált, de mikrofont már nem kapott, ezért enélkül mondta el, hogy a MOB elnöke a jelek szerint rosszul értelmezte a mondatait. Ezután a küldöttek elfogadták az alapszabályt, majd jóízűen elfogyasztották a részükre kikészített ebédet.

Becsült szavazatok, törvénytelen voks
Az szabad szemmel is látszott, hogy a közgyűlés nagy többséggel megszavazta a tervezetet, de a voksolás előtt elmaradt a szavazásra jogosultak létszámának ellenőrzése. Hárman egész biztosan távoztak, ezért nem lehetett 116 igen szavazat a három tartózkodás mellett. Közjegyző volt a közgyűlésen, de ő sem jelezte, hogy a voksolás előtt ellenőrizni kellett volna a határozatképességet. Török Ferenc lapunknak azt mondta, ilyen körülmények között ez a közgyűlés is törvénytelen volt.