Három feltétel teljesítése esetén vállalja az ellenzéki miniszterelnök-jelöltséget Botka László. Szeged szocialista polgármestere közös ellenzéki listát akar, azt, hogy az egyéni jelöltek kiválasztásánál ne a párthoz tartozás, hanem a szavazatszerző képesség számítson, illetve szülessen megállapodás az új baloldali politikáról. Az MSZP volt választmányi elnöke a 168 Órának adott interjújában azt állítja, a választók számára most úgy tűnik, az ellenzék régen feladta, nem akar győzni 2018-ban. Ha a baloldali ellenzékiek megint fél évig „elszórakoznak egymással, azután elosztják a lista első 30 befutó helyét, meg a 106 körzetet és ehhez keresnek plakátarcot”, rosszabb eredményt fognak elérni, mint 2014-ben – fogalmazott Botka. Megüzente, ha ezt az utat járják, akkor őt „legyenek szívesek békében hagyni ebben az ügyben”.
Emlékeztet, pártja nyári tisztújító kongresszusán elmondta, mit akar csinálni és ehhez kért felhatalmazást. A Fidesz legyőzéséhez szerinte kormányzóképes, győzelmében hívő ellenzéki oldalra van szükség, új politikára, új stílusra és új szereplőkre. „Azt mondják, nem akarok vállalni szerepet? A francokat nem!” – közölte. Az interjúból kiderül, ha a három feltétel nem teljesül, Botka nem lesz jelölt. „Vagy észhez térnek, vagy felejtsenek el! Ami most zajlik, abban én nem tudok, és nem is akarok részt venni".
Egyéni ambíciókat sejt a DK szóvivője Botka László kijelentései mögött. Gréczy Zsolt a Klubrádiónak elmondta, a korábbi tárgyalásokon nem merült fel egy konkrét kormányfőjelölt sem. Az Együtt nem kívánt reagálni a szegedi polgármester mondataira.
A szegedi polgármester színre lép FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
Eközben a Népszava úgy értesült, a szocialisták nem bíznak abban, hogy sikerül megállapodni az előválasztásról. Január végéig tárgyalnak, azután ejtik az ötletet és más megoldást keresnek, mert sürget az idő. MSZP-s forrásunk nem tagadta, hogy pártja a DK-val tudna legegyszerűbben megállapodni, ehhez előválasztásra sem lenne szükség, így hajlanak erre a megoldásra. Hivatalosan ugyan cáfolják, de a szocialisták egyik vezető politikusa a Népszavának elismerte, Budapesten a két párt már megosztozott, 12 választókerületben az MSZP, 6-ban pedig Gyurcsány Ferencék indíthatnák saját jelöltjüket közös támogatással.
Állítólag az egyéni választókerületekben az alapszervezetek már alig számolnak azzal, hogy a DK-n kívül más ellenzéki párttal kell majd osztozniuk. A párt vezetői pedig egyre kevésbé idegesek amiatt, hogy az országos lista befutó helyeiről több párt javára is le kell mondani.
A szocialisták az év végére ígérték, hogy megnevezik saját egyéni képviselőjelöltjeiket. Lapunk úgy tudja, 85-90 választókerületben a helyi szocialisták már tudják, kit akarnak 2018-ban indítani, a többiben pedig elfogadták, hogy civil jelölteket, vagy a később mégis jelentkező kispártok favoritjait kampányolják. Baloldali győzelemre esélyes választókerületekben viszont az MSZP-sek - kevés kivétellel - ragaszkodni akarnak saját emberükhöz.
Az MSZP reménybeli képviselőjelöltjei között nem szerepelnek színészek, sportolók, a még nem végleges listára azok kerültek fel, akik élvezik az alapszervezetek bizalmát. Ezért nem értik, miért kíváncsi a névsorra a média – fogalmazott szocialista forrásunk. Figyelmeztetett, a névsor akkor lesz végleges, ha kiderül, megszületik az előválasztásról szóló megállapodás, vagy sem.
Elismerte, néhány kerületben már vannak feszültségek, például Újpesten nehéz a helyzet, ahol Horváth Imre jelenlegi parlamenti képviselő helyét odaígérték a DK-s Varju Lászlónak. Horváth szocialista színekben fölénnyel nyerte a Kiss Péter halála után kiírt időközi választást, így az alapszervezet 2018-ban ismét őt szeretné rajthoz állítani. A képviselő az Origónak azt mondta, ha nem lesz MSZP-s jelölt, függetlenként indul a következő parlamenti választáson. Az ellenzéki párt vezetői viszont el akarják kerülni a nyílt összecsapást, ezért állítólag már gondolkodnak azon, hogyan kárpótolhatják Horváth Imrét.
Veszprémben várhatóan a független Kész Zoltán lesz a közös jelölt, bár Mesterházy Attila is itt indulna. Az MSZP korábbi elnöke több választáson ebben a körzetben versengett a parlament mandátumért. Most azért állna rajthoz, mert Molnár Gyula elnökké választása után a parlamenti frakció tagjai számára kötelezővé tette ezt. Ám mert forrásunk szerint helyben a szocialisták nem akarnak Mesterházy-Kész párharcot, a volt pártelnök akkor is befutó helyre számíthat az országos listán, ha nem küzd egyéni mandátumért.