A hétfői merénylettel gyanúsított Anis A. 1992-ben született a tunéziai Tataouine városában. A rendőrök úgy jutottak a nyomára, hogy a kamionban, az ülés alatt egy igazolványt találtak, amelyet Észak-Rajna-Vesztfália Kleve városában állították ki. Thomas de Maiziere német belügyminiszter kijelentette, egész Európára kiterjedő körözést adtak ki ellene. A Süddeutsche Zeitung úgy tudja, a férfi 2012-ben érkezett Olaszországba, 2015-ben pedig Emmerich városában nyújtotta be menedékkérelmét (más források 2016 áprilisáról tettek említést). Gyakran változtatta tartózkodási helyét, s több álnevet is használt. Ahmad Z.-nek, Mohamed H.-nak is nevezte magát azt állítván, egyiptomi származású.
Értesülések szerint Anis A.-t nyáron kellett volna kitoloncolni Németországból. A Spiegel információi szerint a férfi már eddig is a hatóság látókörében volt. A rendőrség nem tartotta kizártnak, hogy a férfi kapcsolatban állt az Iszlám Állammal (IS), a Süddeutsche Zeitung szerint pedig szalafista körökben mozgott. Ezt követően a férfi „intenzív ellenőrzését” rendelték el. Anis A. ellen előzőleg testi sértés miatt is eljárás indult, írta a Bild, vádat azonban nem emeltek vele szemben, mivel nyoma veszett.
Fotó: Getty Images/Sean Gallup
Nyilvánvalóak a merénylet politikai következményei. A kormánykoalícióban ismét feszültebbé válhat a viszony. Miután kedden Horst Seehofer, a német Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke bírálta Angela Merkel menekültpolitikáját, Julia Klöckner, a CDU alelnöke tegnap bírálta a bajor politikai vezetőt. Szerinte semmi értelme sem lenne eleget tenni a CSU követelésének, s meghatározni, évente legfeljebb hány menekültet engedhetnek az ország területére. Mint fogalmazott, ha felső határban szabályoznák ezt, „az még nem jelentené azt, hogy kizárólag szentek érkeznének német területre”. Seehofer azzal fenyegetőzött, a CSU ellenzékbe vonul a 2017. szeptemberi választás után, amennyiben a koalíció programjába nem kerül be a felső határ meghatározása.
A szélsőséges erők is mindent igyekeznek elkövetni azért, hogy politikai tőkét kovácsoljanak a terrorakcióból.A müncheni rendőrség nyomozást indított a jobboldali radikális Alternatíva (AfD) nevű párt politikusa, Marcus Pretzell ellen, aki a Twitteren azt írta röviddel merényletet követően, „ők Merkel halottai”.
A rendőrségre különösen nagy nyomás nehezedik, eddig félezer nyomot kellett ellenőrizni, de újabb és újabb információk érkeznek be a merénylettel kapcsolatban. Több kiemelt objektumot megerősített védelemben kell részesíteni, ami komoly szervezői munkát igényel. A kölni rendőrség rendkívüli intézkedéseket rendelt el a helyi dóm különleges védelmére. A helyi rendőrfőnök azt mondta, állandó lesz a rendőri jelenlét a székesegyháznál, az éjféli mise ideje alatt is.
Ma várhatóan újra megnyílik a berlini karácsonyi vásár a Breitscheid téren, ahol a véres merényletet végrehajtották. A fővárosban minden másik helyen már szerda óta látogathatóak a vásárok.
Francois Hollande francia elnök és a párizsi kabinet több tagja is beírt a német nagykövetség vendégkönyvébe, s együttérzésüket fejezték ki Angela Merkel kabinetjével. A francia államfő azt közölte, állandó kapcsolatban állnak „német barátaikkal”. Szigorították a biztonsági intézkedéseket a francia-német határon.