kézilabda;F-1;öttusa;visszatekintő;

Magyarország az éremtáblázat élén

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ezúttal is elkészíti hónapokra lebontva idei visszatekintőjét. Összeállításunkban ma 2016 májusára emlékezünk, amikor az öttusa-világbajnokság sikerei mellett három magyar kézilabdacsapat is az aranyéremért játszott egy-egy nemzetközi kupadöntőben.

Május amellett, hogy Anyák napjával, azaz vasárnappal kezdődött, a Forma-1 rajongóinak kedvező nyitánnyal szolgált: a hónap első (vasár)napján ugyanis Orosz Nagydíjat rendeztek. A világbajnoki sorozat negyedik versenye az előző három állomáshoz hasonlóan a későbbi világelső Nico Rosberg sikerét hozta, aki a 2015-ös idény utolsó versenyeit is figyelembe véve egyhuzamban hét sikert aratott.

Noha az angol labdarúgó-bajnokság 36. fordulójában a listavezető Leicester City még április utolsó napján döntetlenezett Manchesterben, Anglia egyik legrégebbi városa – s nem túlzás kijelenteni, az egész focivilág – Londonra figyelt hétfő este. A május 2-án rendezett Chelsea-Tottenham rangadó a felek közti rivalizálás okán önmagában is „csemege”, ezúttal a bajnoki címről (is) döntött: a 2-2-s végeredmény ugyanis azt jelentette, hogy a zárás előtt két fordulóval a Tottenham számára már matematikai esély sem maradt a Leicester befogására. Volt is öröm „rókák” otthonában, a diadal éjszakáján még a rendfenntartók is a diadalittas város polgáraival fotózkodtak a történelmi sikert ünnepelvén.

A Leicester-játékosok mindenkit megleptek bajnoki elsőségükkel FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHAEL REGAN

Leicesterben talán még fel sem ocsúdtak, a következő napokban eldőlt, hogy két év után ismét spanyol városi derbit rendeznek a labdarúgó Bajnokok Ligája fináléjában. Kedden a Manchester Cityt vendégként 1-0-ra legyőző Real Madrid, szerdán pedig a Bayern München otthonában ugyan 2-1 arányban alulmaradó, ám idegenben lőtt góljának köszönhetően továbbjutó Atlético Madrid kvalifikálta magát a liga döntőjébe.

Ha kézilabda és Veszprém, akkor a többség rávágja, hogy „Építők!”, május 6-án azonban dunaújvárosi drukkerektől volt hangos a királynék városa, ugyanis aznap a Dunaújvárosi Kohász nyolc góllal (29–21) legyőzte a német Metzingent a női kézilabda EHF-kupa döntőjének – az újvárosi létesítményhelyzet miatt – veszprémi visszavágóján, így az „odavágón” összeszedett kétgólos hátrányát (26–28) könnyedén ledolgozva lett kupagyőztes. A Fejér megyei együttes 18 év után hódította el ismét a trófeát.

Oroszországban még hatodikán kezdetét vette a jégkorong-világbajnokság, magyar szempontból azonban igazán a második napon, szombaton élesedett a helyzet: a magyar férfi jégkorong-válogatott 7-én lépett jégre először azon a vb-n, ahonnan később egy győzelemmel és hat vereséggel távozott, s búcsúzott a jégkorongsport nemzetközi elitjét adó A csoporttól.

A statisztikai adatok szerint is a lelátókról egyre elfogyó nézősereg átmenetileg a magyar klubfocinak is búcsút inthetett május 7-én, ugyanis azt követően, hogy a nyári Európa-bajnokság miatt – a nagy nemzetközi ligákhoz hasonlóan – Magyarországon is korábban befejeződtek a versenysorozatok, hetedikén a Magyar Kupa aranycsatája zárta a honi fociidényt. Nem akármilyen kupadöntő volt az idei, ami a párosítást illeti: az Újpest és a Ferencváros a bajnoki címet korábban elhódító zöldek otthonában, a Groupama Arénában csapott össze, ahol a diadal a rutinos Gera Zoltán találatával a bajnokcsapaté, az FTC-é lett.

Vasárnap a női kézilabdázók között érdekelt szintén zöld-fehér csapat, a Győri Audi ETO KC sajnos nem tudta feltenni a koronát az egész éves teljesítményére, hiszen a győri lányok bár a Buducnost Podgorica ellenében szombaton kivívták a döntős szereplés jogát, a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjének fináléban alulmaradtak a meglepetésre diadalmaskodó CSM Bukaresttel szemben. A világsztárok sorával kiálló Görbicz Anitáék az ötödik döntőjükben harmadszorra veszítettek 2016-ban.

A május 14-15-re eső hétvégén befejeződtek a világszerte kedvelt európai labdarúgó-bajnokságok is. Ezekben a napokban már csak Spanyolországban volt nyitott kérdés a bajnoki elsőség sorsa, korábban ugyanis Angliában a Leicester City, Németországban a Bayern München, még áprilisban pedig Itáliában a Juventus ért fel a csúcsra. A La Ligát záró fordulóban mindkét gigász, az egypontnyi előnnyel listavezető Barcelona és üldözője, a Real Madrid is nyert, így a katalánok ünnepelhettek, míg Cristiano Ronaldóék és a trónfosztott Atlético Madrid a BL-döntőre készülhettek. A sztárcsapatok árnyékában, ezekben a napokban két patinás egylet is alászállt a másodosztályba, Angliában ugyanis a Newcastle United, Németországban a Vfb Stuttgart is kiesett a szezon végén.

Még 15-én egyébként az F1-világ is Barcelonára fókuszált, ahol az idényt a Toro Rosso pilótájaként kezdő, az Orosz Nagydíj után visszasorolt Danyil Kvjat Red Bull-helyét „megöröklő” tinédzser, Max Verstappen történelmet írt. Azzal, hogy a Mercedes párosa, Rosberg és Lewis Hamilton karambolozott az első körben, a fiatal hollandus rendkívül érett versenyzést bemutatva élt a kínálkozó lehetőséggel, s 18 évesen és 227 naposan a legfiatalabb autóversenyző lett, aki valaha Forma-1-es futamot nyert.

A maga nemében újabb fantasztikus teljesítményt jegyezhettek fel a krónikások a labdarúgó Európa-liga május 18-án sorra kerülő döntőjében, hiszen a Liverpool ellen hátrányból fordító Sevilla 3-1-es győzelmének köszönhetően sorozatban harmadszorra hódította el a második számú európai kupasorozat serlegét.

A búcsú havának jegyében 20-án Elefántcsontpart legjobbjai ellen utoljára lépett fel hazai közönsége előtt a régen várt utazásra, a nyári, franciaországi Európa-bajnokságra készülő futball-válogatott. Bernd Storck tanítványai gólnélküli döntetlennel köszöntek el a Groupama Arénát megtöltő drukkerhadtól, majd néhány nap múlva így tettek a Budapest Parkban is, a Bon Voyage Fesztiválon.

Közben 21-én a nemzeti kupák fináléi még csúcsmeccsekkel kecsegtettek Olaszországtól Angliáig. A BL-indulásról éppen lemaradó Manchester United a Crystal Palace legyőzésének köszönhetően az FA-kupa elhódításával vigasztalódott, míg Németországban, Olaszországban és Spanyolországban a Ferencváros teljesítményét másolták: érdekesség, hogy a Bayern, a Juve és a Barca is (csakúgy, mint a United – a szerk.) hosszabbítást követően győzte le ellenfelét.

A május 22. és 29. között Moszkvában zajló öttusa-világbajnokság már a riói ötkarikás játékok jegyében telt, hiszen Kovács Sarolta egyéniben, illetve Földházi Zsófiával és Alekszejev Tamarával csapatban is aranyérmet nyert a vb 27-i versenynapján. A női versenyzők sikere az éremtáblázat élére repítette Magyarországot, egyúttal remek útravalóul szolgált az ötkarikás játékokra.

Május utolsó hétvégéje a Bajnokok Ligája-döntők jegyében telt, 28-án, szombaton ugyanis a fentebb már említett madridi fociderbivel, míg szombaton és vasárnap a férfi kézilabdázók kölni négyes döntőjével zárult a kupaidény. A futballdöntő csakúgy, mint ugyanebben a párosításban 2014-ben, ezúttal is hosszabbításba, sőt, büntetőpárbajba torkollott a Real Madrid és az Atlético Madrid között, végül azonban a Real szurkolói ünnepelhettek Madrid főterén (és világszerte). A kölni kézilabdaünnepre ugyanakkor hiába utazott el rengeteg Veszprém-fanatikus, illetve tette meg egyikük az utat kerékpárral a bakonyi megyeszékhelyről indulva, a hihetetlen támogatás és a többgólos előny is kevés volt a szombati elődöntőben a THW Kielt legyőző Veszprémnek: a mérkőzés utolsó periódusában minden tekintetben alulmaradt a magyar bajnokcsapat, így ezúttal sem Nagy Lászlóék emelhették magasba a sportág rangos trófeáját.

A hónap sportos zárásaként a Forma-1 mezőnye Monte-Carlo kanyargós városi nyomvonalán vendégszerepelt, ahol a Red Bull-pilóta Daniel Ricciardo valamelyest átélhette a veszprémiek fájdalmát: az első rajthelyről induló ausztrál végig vezette a versenyt, mindaddig, amíg egy kommunikációs félreértés miatt hosszú másodpercekig nem volt kénytelen vesztegelni a depóban. A hibát kihasználó címvédő Hamilton elhappolta a mérhetetlenül csalódott Ricciardo elől a győzelmet, megszerezvén önmaga első 2016-os sikerét.