Több újságírót is kirúgtak a Mediaworks vidéki lapjaitól, vélhetően azért, mert a helyi fideszesek kínos ügyeiről írtak. A KAPOS-T szerint a Magyar Idők volt főszerkesztője, Csermely Péter, akit nemrég a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került kiadó tartalomért felelős vezérigazgató-helyettesévé neveztek ki, személyesen vizsgálta felül a Somogyi Hírlap újságíróinak munkáját. Fónai Imrét a siófoki Fidesz nyomására küldhették el, mert beszámolt a siófoki független polgármester, Lengyel Róbert és a helyi Fidesz-többségű közgyűlés harcáról: miután a 2014-es választásokon Lengyel fölénnyel verte a korábbi fideszes polgármestert, Balázs Árpádot, átvilágíttatta az önkormányzati cégeket, és többnél bűncselekmény gyanúját keltő visszaélésre bukkant. A másik kirúgott újságíró Vass András volt, akinek a menesztése mögött Szita Károly kaposvári fideszes polgármestert sejtik. Vass kiállt amellett, hogy Kaposváron se épüljön meg az a hulladékfeldolgozó, amire korábban a százhalombattaiak is nemet mondtak. A tisztogatás Baranya megyében is megkezdődött: a Dunántúli Naplótól a 24.hu szerint Katus Eszternek és Babos Attilának mondtak fel. Mindketten egy évtizedig írtak a lapba, és helyi közéleti problémákkal foglalkoztak.
A Mediaworks vidéki lapjait már korábban lefejezték: a Somogyi Hírlap mellett az Új Dunántúli Napló, a Tolnai Népújság, a Petőfi Népe, a 24 Óra, a Békés Megyei Hírlap, az Új Néplap, valamint a Heves Megyei Hírlap élére állítottak új vezetőket. A megyei lapok élén addig főszerkesztő-kiadóvezető állt, ez a pozíció megszűnt, ahogy felelős szerkesztő sincs már az újságoknál. A lapok központi tartalmáért felelős szerkesztőségbe már november végén beült a Magyar Idők mamelukja, Szakács Árpád, aki pár éve még Nagy Magyarország címmel adott ki folyóiratot.
Új Idők...
Nem csak a vidéki lapok kaptak "baráti vezetőt" a Népszabadságot bedaráló kiadónál: főszerkesztőt cseréltek a Világgazdaságnál is, ott Mezősi Tamást a Magyar Időktől érkező Deák Bálint váltotta, a Nemzeti Sport élére pedig Szöllősi György, az Orbán Viktor alapította felcsúti fociakadémia korábbi kommunikációs igazgatóját ültette a Mediaworks új vezérigazgatója, Liszkay Gábor, aki a Magyar Idők tulajdonosa.
A megyei sajtó bekebelezése azért volt fontos a kormánypártnak, mert a Mediaworks vidéki lapjai több mint egymillió embert érhetnek el naponta. A terjesztési adatok szerint a megyei napilapok együtt körülbelül négyszer annyi példányban fogynak, mint a legolvasottabb országos napilap, a Blikk, sőt, ha a példányszámot a választópolgárok számához viszonyítva nézzük, akkor az látszik, hogy a Vas Népe 13-szor annyi embert ér el a maga területén. Még a példányszámban legrosszabbul álló Heves Megyei Hírlap is több hevesi választópolgárt ér el arányaiban, mint bármelyik nagy országos napilap.
Megszállás FORRÁS: FACEBOOK
Bedőlt a tévépiac
A kormányfő milliárdos barátja a tucatnyi megyei lap mellé december elején bekebelezte az Echo Tv-t is. Minderről a korábbi tulajdonos, Széles Gábor saját lapjában, a Magyar Hírlapban úgy számolt be, hogy Mészáros megígérte, megtartja a tévé szellemiségét, s pénzt is fektet bele, nagyjából másfél milliárdot. A felcsúti polgármester a 444-nek azt mondta, jó, nézhető, jobboldali televíziót szeretne. A kampányban a Fidesz támaszkodhat majd a csatornára, ám a miniszterelnök nem szólhat bele, hogy mi hangzik el ott. "Ez egy privát televízió, nem állami televízió" - tette hozzá. A tisztogatás itt is megkezdődött. Lapunk tudta meg, hogy megszűnik többek között Ifj. Lomniczi Zoltán Szabad Európa, illetve Tímár László Ne legyen áldozat című műsora is. Az elbocsátottak mind Széles emberei voltak, s ő kérte is, hogy maradhassanak, de a csatornánál az irányítást átvevő Csík Zoltán hajthatatlan volt. Csíkot egyébként Mészáros „mindeneseként” emlegetik, mert sok érdekeltségében megjelent.
A kormánypárt tévés bástyája nem Mészáros Echója, hanem Andy Vajna állami hitelből megvásárolt TV2-je lesz a választási kampányban. Vajna az idén sem tétlenkedett, vezérigazgatónak kinevezte a korábbi RTL-vezér Dirk Gerkenst, a hírigazgatói posztra pedig a bulvárújságíró Kökény-Szalai Vivient rakta be. Az új hírigazgató leigazolta Kunfalvi Nórát, aki Simicska Lajos G-napja után hagyta el a Hír Tv-t. Kettőjük érkezése óta a Tényekben számtalan lejárató riport készült a kormányzat aktuális ellenségéről: Juhász Péterről, Pukli Istvánról, Spéder Zoltánról vagy Vona Gáborról. Mindez gazdaságilag életképtelen lenne az állami hirdetések nélkül: az Átlátszó összesítései szerint csak az év első öt hónapjában 1,5 milliárd forinthoz jutott Vajna csatornája csupán a menekültellenes kampányból. Az Echo Tv is rendszeresen kap állami megrendeléseket.
Kálmán Olga után másik két ATV-s műsorvezetőt, Rónai Egont és Beleznay Endrét is a Hír Tv-hez akarta csábítani Simicska Lajos - értesült a PestiSrácok.hu. Mindkét televíziós nemet mondott. Rónai megerősítette a megkeresést, ám a valóban csábító ajánlat ellenére neki könnyű volt nemet mondania, mert fel sem merült benne, hogy váltania kellene. A tévé hírigazgatója, Németh Szilárd nem kívánta részletezni, hogy ki és kiket keresett meg. Az ATV környékén is mozgolódás lehet a jövőben, hiszen a tulajdonost, Németh Sándort a héten a Nobu nevű luxusétteremben fotózták le Andy Vajna és Habony Árpád társaságában. Németh a találkozóról a Magyar Narancsnak azt mondta, egyházvezetőként ment az ebédre, közös ismerőseik szorgalmazták, hogy ismerkedjen meg Vajnával, politikáról nem esett szó.
Fideszes rádiótúlsúly
Miután a Class FM elveszítette országos frekvenciáját, Vajna Rádió 1-e lett a legtöbb embert elérő adó. Ugyan nem országosan, de így már Budapesten kívül a Dunántúl északi részét, a Duna mentét, valamint Észak-Magyarország jelentős részét is a hálózatukban tudhatják. Ezzel nemcsak az általuk sugárzott tartalom jut el milliókhoz, hanem a reklámértékesítés lehetőségeiben is egy szintet ugranak, hiszen minél nagyobb a hallgatottság, annál több a bevétel is. Ugyanakkor sem a Rádió 1, sem a közmédia rádiói nem teszi közzé a hallgatottsági adatokat. A rádió iránti érdeklődés a hetekben megnőtt, hiszen Vajna decemberben leigazolta a Class FM korábbi milliós hallgatottságú reggeli műsorának stábját, élükön Sebestyén Balázzsal. A Rádió 1 híradójában egyébként javarészt az MTI és a közmédia "baráti" híreit olvassák be.
Mindenhol ott vannak
Az online médiában is komolyan érzékelhetővé vált a Fidesz-túlsúly, hiszen nem elég, hogy minden nyomtatott lapjuknak van online verziója, a kormány szekerét tolja a Pesti Srácok, a századvéges G. Fodor Gábor 888.hu-ja, és a Habony Árpádhoz köthető bulvármocsár, a Ripost is (ennek decemberben indult a nyomtatott verziója). Emellett egy éve a Matolcsy György unokatestvéréhez, Szemerey Tamáshoz köthető New Wave Média Kft. 4,2 milliárd forintért megvásárolta az Origo-csoportot a Magyar Telekomtól. Az origo.hu és a mellette működő lapcsalád a legnagyobb eléréssel bíró online hálózat Magyarországon. Az új tulajdonosok főszerkesztőnek György Bencét nevezték ki, aki korábban évekig dolgozott a TV2-nél program- és hírigazgatóként, mielőtt 2015 nyarán kiszállt a televízióból, hogy a Nouvelle Media Kft.-n keresztül megalapítsa a faktor.hu hírportált, ahol több korábbi tévés kollégájának adott munkát.
Simicska Lajos médiabirodalma egyelőre áll, de Orbán egykori barátja egy csatát elveszített a lappiacon idén. A hozzá köthető Metropol ingyenes napilapot ugyanis a Habony és Győri Tibor Modern Media Group Zrt.-je által kiadott Lokál váltotta a közterületeken, miután a BKK nem újította meg Simicskáék terjesztési szerződését, és a titokzatos miniszterelnöki tanácsadó állami hirdetésekkel kitömött lapját terjeszthetik milliós példányszámban az aluljárókban.