Amikor a Közel-Keleten nem tudnak elhallgatni a fegyverek, és amikor karácsonyra készülő ártatlan emberek sokaságát gyilkolják Európában is, a szívünkben kell megtalálni a békét – fogalmazott szentesti homíliájában Erdő Péter bíboros. Az esztergom-budapesti érsek a Szent István-bazilikában arról beszélt, ha ezt a békét meg tudjuk őrizni az ünnep elmúltával is, ha merünk kedvesek lenni azokkal is, akik ezt talán meg sem érdemlik, akkor a bűn és a nyomorúság minden akadályával szemben rajtunk keresztül is Isten legyőzhetetlen szeretete és békéje árad szét a világban. A karácsony bizalommal és reménnyel tölti be életünket, mert ilyenkor újra és újra rádöbbenünk, hogy fontosak vagyunk Istennek. Ezt még a szenteste előtt fogalmazta meg az MTI-nek Erdő Péter, aki szerint az emberi élet nem homokvár, amelyet nyom nélkül fúj el szél, hanem egy nagy terv része, és ebben a tervben Isten számít a mi együttműködésünkre is.
Jézus születésének híre ámulatba ejti és döntésre kényszeríti az embert – fogalmazott Bogárdi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke vasárnap. A püspök arról beszélt, Jézus - az evangélium szerint - kétszer csodálkozott földi útja során: egyszer, amikor hitet és egyszer, amikor hitetlenséget tapasztalt. Vajon, ha Jézus ma járná Magyarországot vagy az úgynevezett keresztény civilizációt, min csodálkozna? - tette fel a kérdést. Itt élünk egy kontinensen Európában, amelyik annyira akar segíteni és naponként rá kell döbbenünk hogy segítségre szorul - mondta. Hozzátette: ennek oka, hogy a világ nem akar tudomást venni arról, hogy milyen az ember, még kevésbé arról, hogy milyen az Isten.
A betlehemi gyermek választ ad az ember istenéhségére. Erről Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke beszélt karácsonyi igehirdetésében vasárnap a Deák téri templomban. A püspök szerint a véres merényletekkel beárnyékolt múló esztendő talán legsürgetőbb kérdése Európában és szerte a világon a szabadság és a biztonság egymásnak feszülése, a kérdés, hogy hol a határa az ember szabadságának. A francia egzisztencialista gondolkodó, Jean-Paul Sartre szerint az ember szabadságra van ítélve. Kérdés, hogyan lehet ebből az ítéletből kegyelem, a kárhozatból ajándék. Meggyőződésem, hogy az igazi szabadság elválaszthatatlan a Betlehemben született szabadító személyétől, attól a Jézustól, aki szabadon vállalta értünk a halált – fogalmazott az evangélikus püspök.
Hagyjuk el a múlékonyt és a lényegre törekedjünk, az élet apró és kicsi dolgaiban találunk Istenre – figyelmeztetett Ferenc pápa a Szent Péter bazilikában elmondott homíliájában szombat este. Az egyházfő azt kérte, hagyjuk, hogy a jászolban született gyermek megszólítson bennünket, de halljuk meg azoknak a gyermekeknek a szavát is, akiket ma nem bölcsőben helyeznek el, nem egy édesanya és édesapa szeretete simogat, hanem nyomorúságban, a bombázások miatt óvóhelyeken, a nagyvárosok járdáin vagy egy emberekkel teli hajó mélyén fekszenek. Jézus nem királyi palotában, nem látványos pompában, nem hatalomban, hanem egy istálló szegénységében jött világra. Ezért, ha vele akarunk találkozni, oda kell menni, ahol ő van, meg kell hajolni hozzá, le kell ereszkedni, kicsivé kell válni - mondta. Itt az ideje, hogy végleg elhallgassanak a fegyverek – sürgette vasárnap hagyományos Orbi et Urbi - Róma városának és a világnak - mondott áldása előtt a pápa. A szentatya a Szent Péter-bazilika központi lodzsájáról mondott karácsonyi beszédében békét kívánt a világ valamennyi népének, Szíria és elsősorban Aleppó sokat szenvedett lakosainak. Az üldözött keresztények ma többen vannak, mint a kereszténység első évszázadaiban - állította tegnapi Úrangyala imádságában az első vértanú, Szent István ünnepén a pápa, aki részvétét fejezte ki a Fekete-tengerbe zuhant repülőgép tragédiája miatt.