Barack Obama;Benjamin Netanjahu;támadás;ENSZ Biztonsági Tanácsa;

- Izrael Obamát okolja az ENSZ elítélő döntéséért

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő nyílt támadást intézett Barack Obama leköszönő amerikai elnök ellen és bekérette Daniel Shapirót, az Egyesült Államok izraeli nagykövetét, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) pénteken izraeli telepbővítéseket elítélő határozatot hozott. 

A 15 tagú BT azért tudta megszavazni a dokumentumot, mert az Egyesült Államok képviselője tartózkodott a szavazáson, 36 év óta először nem élt vétójogával.

Netanjahu bejelentette, semmi kétsége sincs afelől, hogy Barack Obama amerikai elnök kezdeményezte a határozatot, ő fogalmazta meg és gondoskodott elfogadtatásáról, egyértelműen szembehelyezkedve az amerikai politika hagyományos elkötelezettségével, miszerint a „megszállt területeken" (Ciszjordániában) lévő zsidó telepek bővítéséről nem próbálnak végleges rendezést kikényszeríteni az ENSZ BT-ben. A BT határozat jogilag kötelező érvényű, és azt követeli Izraeltől, hogy azonnal állítsa le a telepbővítéseket, mert azoknak nincs jogi alapjuk és egyértelműen sértik a nemzetközi jogot. Ám Izrael nem tekinti megszállt területeknek azokat a helyeket, ahol a telepeket létrehozza és vitatja, hogy az ellentétes lenne a nemzetközi joggal.

Bár a Knesszetben is éles ellentét van a kormányzó és ellenzéki pártok között, ezúttal az ellenzék is egyetért a kormányfővel. Jáir Lapid, a legnépszerűbb ellenzéki párt, a Yesh Atid vezetője veszélyesnek, igazságtalannak és elfogadhatatlannak nevezte a döntést. Csupán a szélsőbaloldali Merec üdvözölte azt az izraeli pártok közül. Az ellenzékiek viszont a történtekért a Netanjahu-kormány külpolitikáját teszik felelőssé.

Elemzők is úgy vélekednek, hogy az amerikai tartózkodás a BT-ben Obama és Netanjahu konfl iktusos viszonyának eredménye. A januárban hivatalba lépő Donald Trump azonban többször jelezte, hogy elődjénél jóval Izraelbarátiabb vonalat fog képviselni, ezúttal is azonnal közölte, korrigálni fogja a történteket.

Izrael kormánya láthatóan bízik Trumpban. A BT döntésre válaszul Netanjahu felfüggesztette öt olyan ENSZ-intézmény anyagi támogatását, amelyek a leginkább Izrael ellen dolgoznak. Legmeglepőbb döntése azonban az volt, hogy törölte az ukrán miniszterelnök, a zsidó származású Volodimir Grojsz man izraeli meghívását, mert Ukrajna is a határozat elfogadása mellett szavazott.

Vasárnap az izraeli külügyminisztériumba kérették annak a tíz országnak a nagykövetét, melyek megszavazták a határozatot, és van izraeli képviseletük, majd az amerikai nagykövettől is magyarázatot követelt Netanjahu.

Atomháborús fenyegetés álhír miatt
Kis híján nukleáris konfliktus robbant ki Pakisztán és Izrael között, méghozzá egy provokációnak tekinthető kijelentés miatt. Az AWDNews azt közölte, hogy december 20-án Mose Jalon izraeli védelmi miniszter állítólag azt mondta, megsemmisíti Pakisztánt, ha az ország katonákat küld Szíriába. „Nukleáris támadással semmisítjük meg” – mondta Jalon, legalábbis az AWDNews közlése szerint.
Csakhogy semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy az izraeli hadügyi tárcavezető valaha is mondott ilyet. Havaja Aszif erre az ország atomfegyvereinek bevetésével fenyegette meg Izraelt a Twitteren. „Az izraeli védelmi miniszter nukleáris csapással fenyeget. Ám az ország elfelejtkezik arról, hogy Pakisztán is nukleáris hatalom” – közölte.

Az idei karácsonyra több látogató érkezett a ciszjordániai Betlehembe, Jézus születésének színhelyére, mint 2015-ben. Az aleppói győzelem óta először jelent meg nyilvánosság előtt Bassar el-Aszad szíriai elnök, aki egy keresztény kolostorba látogatott el szenteste. Hosszú idő óta először az idei karácsonyt az iraki keresztények is megünnepelhették.