baleset;rehabilitáció;tűzszerészek;Hortobágy;lőszermentesítés;bombázó lőtér;

2016-12-27 06:17:00

Dolgoznak a tűzszerészek

Jövő május végéig tarthatnak az újraindult tűzszerészi munkálatok a Hortobágyi Nemzeti Parkban, ahol a nyáron robbanás miatt négy katona vesztette életét, egy társuk pedig súlyosan megsérült. A tűzszerészek korábban ingyen dolgoztak a terepen.

Az egykori bombázó lőtér tájrehabilitációja keretében végrehajtandó tűzszerész mentesítési feladatokat a tragédia miatt felfüggesztették – válaszolta Simicskó István honvédelmi miniszter Demeter Márta szocialista országgyűlési képviselő kérdésére arról, hogy befejezték-e már a mentesítést. A szerződés teljesítésének határidejét a szerződő felek 2016. szeptember végéről 2017. május 31-re módosították.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő területen július elsején délután mentesítési feladatokat láttak el az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred tűzszerészei, amikor az egyik robbanótest, egy 250 kilogrammos bomba a hatástalanítás közben felrobbant. A balesetben meghalt négy katonát hősi halottá nyilvánították. Juhász Attila főtörzsőrmester, Rózsa Nándor főtörzsőrmester, Balázs Ádám őrmester és Kozár Gábor szakaszvezető balesete ügyében a közigazgatási eljárás mellett a honvédelmi miniszter utasítására belső szakmai vizsgálatot is indítottak. A vizsgálat lezárásáig leállították a terület mentesítését.

A vizsgálatok viszont semmilyen mulasztást, hibát, vétséget, elővigyázatlanságot nem állapítottak meg.

A mentesítés – amint azt korábban a Népszava feltárta - két ütemben zajlott, a második véghatárideje eredetileg 2014. december 31. lett volna. A munkák 2013 augusztusában kezdődtek. Néhány hónapon belül azonban jogvita alakult ki a megrendelő és a Magyar Honvédség között. Ezen túlmenően kiderült, hogy a mentesítendő területen a megtalált lövedékek száma jelentősen meghaladta a korábban feltételezettet. A honvédség tájékoztatta a megrendelőt, hogy nem rendelkezik elegendő anyagi forrással és megfelelő kapacitással a mentesítéséhez, és véleményük szerint ez nem közszolgálati feladat.

Ez nem utalhatott másra, mint, hogy a honvédség addig egyáltalán nem kapott pénzt a fővállalkozótól. Kérdés ezek után, hogy zsebből zsebbe viszont jutott-e valakinek – vetette fel akkor informátorunk, de erre azóta sincs válasz.

A tűzszerészek ezután a területről le is vonultak, s 2014 márciusától kilenc hónapon át nem dolgoztak a Hortobágyon. Csak 2015 januárjában kezdték újra a munkát, miután egy – eddig ismeretlen tartalmú - megállapodást kötöttek a megrendelővel. Mindezek miatt csúszott majdnem másfél évet a szerződés teljesítésének végső határideje, ami 2016. május 31-én járt le, a négy áldozatot követelő tragédia viszont július 1-jén történt. A honvédelmi tárca egy korábbi nyilatkozata szerint a tűzszerészek heti hét napon át, hetes váltásokban dolgoztak a Hortobágyon. A mostani munkabeosztásról nem ejtett szót a miniszter.

Nem aktuális a HM elköltöztetése
Orbán Viktor miniszterelnök 2014-ben felkérte Hende Csaba honvédelmi minisztert, tekintse át annak lehetőségét, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) Székesfehérvárra költözzön.
Ezzel kapcsolatban Demeter Márta arról kérdezte a honvédelmi minisztert, hogy napirenden van-e még a költözés. Erre válaszul Simicskó István most azt írta: jelenleg nincs napirenden a HM vidékre költöztetése.