Oscar-díj;Dick Van Dyke;

2016-12-27 12:19:00

Dick Van Dyke, Amerika vicces embere

A filmipar abszolút veteránjának számít, de Dick Van Dyke, a népszerű amerikai színész kilencvenegy évesen is kamera elé áll. Valaha a Mary Poppins kéményseprőjét alakította, most a filmklasszikus új változatában szerepel.

1964-ben mondhatni a fél világ megismerte Csudálatos Mary-t, az ausztrál P. L. Travers hősnőjét. A klasszikus produkció címszerepét Julie Andrews játszotta, aki a papagájfejes esernyőjével, a keleti szál hátán beröppenő dada megszemélyesítéséért a rákövetkező évben megkapta az Oscar-díjat. Noha a szívet melengető zenés játékfilm jórészt az általa megformált karakter miatt emlékezetes, úgy, mint a könyvben, a filmadaptációban is fontos alak a kéményseprő, aki egy személyben a századelő brit fővárosának utcazenésze.

Azt azonban sokan nem tudják, hogy a Bertet alakító Dick Van Dyke nem pusztán Mary Poppins cimboráját keltette életre. A forgatás során harmincnyolc éves amerikai színészt a film mozielőzetese úgy mutatja be, mint „Amerika mesésen vicces emberét”. Dick Van Dyke mögött ekkor már volt néhány jelentéktelen kis tévés szerep, meg egy komédia főszerepe, de a Mary Poppins forgatásán is bizonyította, hogy nem érdemtelenül kapta meg a mókamester jelzőt. Két jelenet között a színész elkezdett úgy járni, mint egy hajlott öregember, aki szinte lépni sem tud, annyira fél attól, hogy elterül. A mókázás jelenetét a filmet gyártó Walt Disney is látta, és egyből meg is tetszett neki, így Van Dyke-ra osztotta Banks papa főnökének, a megkeseredett öreg bankárnak a szerepét is. (A stáblista szerint a karaktert egy bizonyos Navckid Keyd alakította, csakhogy ez a Dick Van Dyke név anagrammája.)

Azóta, hogy bemutatták a Mary Poppinst, több mint félévszázad telt el. A szereplőgárdából sokan már elhunytak, nyolcvanas-kilencvenes éveikben járnak azok, akik még élnek. A bájos filmnek és a daloknak azonban még ma is nehéz ellenállni, így gondolhatta ezt Rob Marshall, a Chicago rendezője is, aki 2018-ra elkészíti az alkotás remake-jét. A Mary Poppins visszatér a Disney-stúdióban készül, története pedig akkor játszódik, amikor a Banks-testvérek már felnőttek. Mary akkor tér vissza egykori munkáltatójának házába, amikor már a fiúnak gyerekei születtek. A történet azonban alapvetően a bébicsősz és egy Jack nevű lámpagyújtogató kapcsolatára helyezi a fókuszpontot. Hogy ki is az új férfi karakter, az egyelőre nem ismert, a karaktert megszemélyesítő Lin-Manuel Miranda amerikai színész csak annyit mondott róla, hogy olyasmi figura, mint Bert. És ha már szóba került a kéményseprő, az új változat legnagyobb dobása az, hogy Dick Van Dyke is szerepet kapott benne.

A decemberben 91. születésnapját ünneplő, mindig mosolygó színész örömmel csatlakozott a csapathoz. Lelkesedése magáért beszél, hiszen a varázslatos nevelőnőt Emily Blunt, napjaink egyik legkiválóbb angol színésznője kelti életre, de két Oscar-díjas sztár, Colin Firth és Meryl Streep is aláírta a szerződést. Noha Van Dyke abszolút veteránnak számít a szakmában, mégsem ő lesz a stáb korelnöke, ugyanis a nála két hónappal idősebb Angela Lansbury, minden idők egyik legsziporkázóbb idős detektívasszonyának alakítója is szerepet vállalt a moziban. Az amerikai film- és televíziós színészek céhe által néhány éve életműdíjjal is elismert Van Dyke az örömhír kapcsán árulta el, hogy esze ágában sincs visszavonulnia.