Abe nem az első japán miniszterelnök, aki Pearl Harborba látogatott, de az első, akinek programjában az elsüllyesztett USS Arizona hadihajó fölé emelt emlékhely felkeresése is szerepelt. Útjával a hamarosan leköszönő, 44. amerikai elnök hét hónappal korábbi hirosimai vizitjét viszonozta.
Obama volt az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki idén május végén ellátogatott az amerikai atomtámadás sújtotta Hirosimába. Több mint 200 ezren veszítették életüket a Hirosimára és Nagaszakira ledobott két atombomba felrobbanása nyomán. Abe előzetesen jelezte, nem kér bocsánatot a Pearl Harbor elleni támadásért, hasonlóképpen Obamához, aki részvétét nyilvánította, de nem kért bocsánatot a japán néptől Hirosimában.
Ottani beszédükben mindketten kiemelték a nukleáris fegyverektől mentes világ megteremtésének fontosságát.
Japán lapok kiderítették, hogy három korábbi kormányfő, 1951-ben Josida Sigeru, 1956-ban Hatojama Icsiro, 1957-ben Kisi Nobuszuke (Abe Sinzo nagyapja) is felkereste az 1941-es támadás óta Pearl Harbort, ám Abe az első, aki a tengerparti emlékmúzeumba is ellátogat. Indulása előtt a japán miniszterelnök hangsúlyozta, útjának célja, hogy „ne ismétlődhessenek meg a háború borzalmai”. Abe leszögezte, szeretné, ha az új generációknak már nem kellene szabadkozni a múlt öröksége miatt.
Abe hétfőn érkezett meg Hawaii-ra, látogatása első napján a Honolulu melletti nemzeti emléktemetőt kereste fel, ahol a japán légitámadás katona- és civil halottait eltemették, koszorút helyezett el és egy perces néma csenddel emlékezett. A japán kormányfőt elkísérte külügyminisztere, Kisida Fumio, valamint a tokiói amerikai nagykövet, Caroline Kennedy is. Abe két másik honolului temetőben is koszorúzott, ahol elesett japán katonák fekszenek.
A Pearl Harbor elleni japán légitámadásban nyolc amerikai csatahajót bombáztak, négyet elsüllyesztettek, az Egyesült Államok legfontosabb repülőgéphordozói azonban nem voltak a kikötőben. Az 1941. december 7-i bombázásban 353 japán repülő vett részt, a támadás majd másfél óra hosszat tartott, 328 amerikai harci gép megsemmisült vagy megrongálódott.