„Mi, olaszok tartottuk magunkat leginkább az EU szabályzatához” – érvelt a tárcavezető. A miniszter ígéretet tett arra is, hogy a Monte dei Paschi megmentése nem érinti az olasz adósságot, függetlenül attól, hogy az állam a pénzintézet részvényeinek 70 százalékát vásárolta fel. Ugyanakkor minden jel arra vall, hogy a bank megmentése drágább lesz a vártnál. Az Európai Központi Bank hétfői becslésében 8,8 milliárd eurós hiányból indult ki, miközben maga a pénzintézet 5 milliárd euróval számolt.
Paolo Gentiloni miniszterelnök múlt héten azt közölte, a jelentős hitellel szavatolni kívánják a betétesek pénzének biztonságát. A több mint ötszáz éves Monte dei Paschi az ország harmadik legnagyobb pénzintézete. Összességében mintegy 46 milliárd eurónyi rossz hitelt halmozhatott fel. A nagy veszteségek ellensúlyozására a bank a szanálási terveknek megfelelően ötmilliárd eurónyi friss tőkére próbált szert tenni. Ez azonban nem történt meg, s részvénycserével csak kétmilliárd eurós tőkéhez jutott.
Sokkszerű hír volt a pénzintézet számára, hogy múlt hét közepéig sem tudtak olyan befektetőt találni számára, aki eltüntette volna a veszteség jelentős részét, illetve képes lett volna finanszírozni a tervezett tőkeemelést. Az olasz bank a katari állami befektetési alaptól remélt mentőövet, legalább egymilliárd eurónyi friss tőkét. A bank ráadásul bejelentette, hogy a vártnál is hamarabb kifogyhat a pénzből. A meglévő tőke már csak négy hónapra elegendő. Eddig azt gyanították, hogy beavatkozás nélkül a pénzintézetnek 11 hónapja lehet hátra. December 16-án a sienai banknak 10,6 milliárdos mozgatható tőkéje volt.
Mindezek után elkerülhetetlenné vált az állami beavatkozás az 1472-ben alapított toszkán banknál. A tőkét abból a keretből finanszírozzák, amelyet múlt hét szerdáján a római parlament is jóváhagyott. Pier Carlo Padoan pénzügyminiszter előzőleg azt közölte, a beavatkozás azt is jelenti, hogy a bankot de facto államosították.