Szíria;tűzszünet;Vlagyimir Putyin;paktum;Recep Tayyip Erdogan;

- Putyin és Erdogan paktuma Szíriáról

Egész Szíriára kiterjedő tűzszünet feltételeiről állapodott meg Moszkva és Ankara, jelentették a nemzetközi hírügynökségek a török Anadolu nemzeti hírügynökség alapján. Tervek szerint a fegyvernyugvást az aleppói minta szerint valósítják meg, és december 29-én nulla órától lép életbe.

A hónapokon át ostromlott Aleppóban is orosz-török garanciával hallgattak el a fegyverek, és vált lehetővé, hogy ne csak a civil lakosság, hanem a fegyveres lázadók is elhagyhassák utolsó bástyáikat. Aleppo esetében is úgy tűnik, mind Moszkva, mind Ankara szövetségese megkérdezése nélkül döntött a feltételekről, az orosz vadászbombázó lelövése miatti török bocsánatkérés után az ősztől szárba szökkenő Putyin-Erdogan barátság és stratégiai partnerség sok más szövetséget ír felül. Moszkva a fegyveres lázadók elengedésével nyilván nem tett Aszad elnök kedvére, de Ankarát sem érdekli legfontosabb NATO-szövetségese, az Egyesült Államok álláspontja.

A most tető alá hozott megállapodás részletei egyelőre nem ismertek, csupán annyi, hogy a terrorszervezetekre nem vonatkozik, de hogy melyik szervezet tekinthető terrorcsoportnak, az még nem tudható. Márpedig e téren korábban igencsak komoly véleménykülönbség mutatkozott Moszkva és Ankara között, mint ahogy a szíriai beavatkozás végső célja tekintetében is.

Moszkva Aszad elnök legfőbb szövetségeseként, a damaszkuszi rezsim védelmében szállt harcba a terrorista csoportok ellen, míg Ankara végső célja Aszad elmozdítása és a kurd terrorcsoportok megfékezése. Vagyis Putyinnak az Iszlám Államon kívül épp azok a lázadó csoportok számítanak terrorcsoportoknak, amelyeket Erdoganék támogattak kezdettől, de a kurd formációkat sohasem tekintette terrorcsoportoknak. Hogy ezen az alapvető különbségen milyen áron lépett túl Moszkva és Ankara, egyelőre rejtély.

Ha a fegyvernyugvás tartósnak bizonyul, akkor Oroszország, Törökország, Irán részvételével, az ENSZ és az Egyesült Államok mellőzésével megkezdődnek a béketárgyalások Aszad elnök és a lázadók között Asztanában.

Barack Obama amerikai elnök és Abe Sinzo japán kormányfő együtt emlékezett kedden Hawaiin a Pearl Harbor elleni meglepetésszerű japán légitámadás áldozataira. Idén májusban Obama és Abe együtt hajtott fejet Hirosimában az amerikai atomcsapásban elhunytak előtt, s e két szimbolikus gesztussal jelezték, egykori ellenségekből stratégiai szövetségesek lettek.