visszatekintő;Hosszú Katinka;

2016-12-31 06:50:00

Hosszú halmozta az érmeket

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ezúttal is elkészíti hónapokra lebontva idei visszatekintőjét. Összeállításunkban felidézzük a legemlékezetesebb, a sportrajongókat leginkább foglalkoztató eseményeket. Októberre emlékezünk.

Hosszú Katinka októberben is folytatta az érmek halmozását, s egymás után ötödször végzett az összetett pontverseny élén az úszók pénzdíjas rövidpályás világkupa-sorozatában, amelynek hongkongi záróviadalán 10 aranyéremmel tette teljessé sikerét. Összesen 103 érmet gyűjtött az idén, ebből 73 az arany, az összkeresete pedig csaknem 110 millió forint.

Madarász Dóra és Pergel Szandra duója bronzérmet szerzett a budapesti asztalitenisz Európa-bajnokság női párosversenyében, mivel 3-1-es vezetésről 4-3-ra kikapott az elődöntőben. Az ötödik helyen kiemelt magyar kettős német ellenféllel, Kristin Silbereisennel és Sabine Winterrel csapott össze a döntőbe jutásért, és drámai csatában maradt alul hét szettben. A Szekszárdot erősítő 23 éves Madarásznak ez a harmadik Eb-bronzérme, a 27 éves budaörsi Pergel pedig másodszor állhat fel a dobogó harmadik fokára kontinensviadalon.

Sidi Péter nagyszerű teljesítménnyel megnyerte a férfi légpuskások versenyét a sportlövők Bolognában zajló világkupadöntőjén, melyen Péni István kilencedik lett. A riói olimpián ebben a számban ötödik magyar klasszis a szezonzáró viadal 60 lövéses alapversenyében 628,2 körrel ötödik helyen zárt, majd a döntőben óriási izgalmak közepette nyert. A vk-döntőt 2003 után másodszor megnyerő Sidi a riói olimpián ötödik lett, idén pedig mind a négy világkupaversenyen döntőbe jutott, Bangkokban negyedik, Bakuban ötödik, Rio de Janeiróban hetedik, Münchenben pedig nyolcadik volt.

A férfiaknál Józsa Gábor, míg a nőknél Staicu Simona nyerte meg a 31. Spar Budapest Maratont. A riói olimpián 87. Józsa 2:22:36 órás idővel győzött, míg Staicu ötödször diadalmaskodott a magyar fővárosban, ezúttal 2:50:28 órával. A 42 195 méteres távnak 77 ország csaknem 2500 atlétája vágott neki, a résztvevők 40 százaléka külföldi volt. A kétnapos futófesztivál nyolc távjára összesen 28.003-an neveztek, ami rekord a verseny történetében.

Budapest esélyei javultak a 2024-es olimpia megrendezésére, mivel az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) hivatalosan visszavonta Rómának a 2024-es nyári játékok megrendezésére vonatkozó pályázatát. „Ma levelet írtam a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, amelyben jeleztem, hogy visszavonjuk a pályázatunkat a 2024-es olimpia megrendezésére" - közölte újságírókkal Giovanni Malago, a CONI elnöke. A döntéssel hivatalossá vált, hogy Budapest mellett már csak Los Angeles és Párizs maradt versenyben.

A Magyar Vízilabda Szövetség tisztújító közgyűlésen ismét bizalmat kapott dr. Kemény Dénes. A megválasztott új elnökség megtartotta első ülését, amelyen elfogadta az elnöki előterjesztést, amely szerint a szövetség új főtitkára Hesz Máté, ügyvezetője pedig Nemcsik Balázs.

Nem minden magyar sportoló szerepelt úgy, ahogyan szeretett volna. Babos Tímea és a kazah Jaroszlava Svedova meccslabdáról kapott ki a Bethanie Mattek-Sands, Lucie Safarova amerikai, cseh duótól a szingapúri tenisz WTA-világbajnokság párosversenyének negyeddöntőjében.

A magyar labdarúgó-válogatott két világbajnoki selejtezőt is játszott októberben. Miután a mieink az első fordulóban pontokat veszítettek Feröer-szigeteken, égetően fontos lett volna, hogy legyőzzük azt a Svájcot, amely az első körben a friss Európa-bajnok Portugáliát verte 2-0-ra. Noha Szalai Ádám kétszer is egyenlíteni tudott, végül mégis a helvétek térhettek haza három ponttal. Pár nappal később Lettországban kellett javítanunk, s Gyurcsó Ádám és Szalai találata révén meglett a selejtezősorozatban az első magyar siker. Október 13-án pedig átadták az Új Hidegkuti Nándor Stadiont. Az MTK Budapest szurkolói örömteli pillanatokat élhettek át, azt viszont sajnálhatták, hogy a portugál Sporting a „C” csapatával jött el.

A férfi kézilabdázók nem unatkoztak, hiszen a bajnokság mellett a Bajnokok Ligájában is állniuk kellett a sarat. A Telekom Veszprém hazai környezetben a vártnál szorosabb meccsen győzte le a svájci Kadetten Schaffhausen együttesét (32-28), míg a MOL-Pick Szeged történelmi sikert ért el Zágrábban (24-26) a BL második fordulójában. A mutatott játék tekintetében nem okoztak csalódást, mégis csupán egyetlen ponttal zártak a magyar csapatok a harmadik fordulót. A Veszprém a Wisla Plockhoz látogatott, és a hajrá hibái után 28–28-as döntetlenre végzett, a Szeged pedig annak köszönhette kétgólos vereségét (27-29) a címvédő lengyel Kielce ellen, hogy az utolsó nyolc percben nem tudott az ellenfél hálójába találni. A hónap második felében győzelemből és vereségből is kijutott a bakonyi együttesnek, amely előbb 21-19-re legyőzte a Kielt, majd pedig a Barcelona vendégeként szenvedett 26-23-as vereséget. A negyedik körben a Szeged Vardar Szkopje otthonában lépett pályára, s 30-27-re kikapott, majd egy roppant küzdelmes mérkőzésen 24-22-re le tudta győzni a fehérorosz bajnokot, a Meshkov Brestet.

A hölgyek az uraknál jóval később, csak október közepén kezdték meg szereplésüket a Bajnokok Ligájában. A Győri Audi ETO KC ellenállhatatlanul kezdett, mindhárom csoport riválisát legyőzte. A kétszeres győztes győriek hazai pályán 31–19-re megverték a dán Midtjyllandot, majd parádés hajrával nyertek a Rosztov-Don otthonában 28–27-re, végül pedig három góllal, 27-24-re győztek a román bajnok és BL-címvédő CSM Bucuresti otthonában. Az FTC-Rail Cargo Hungaria sem panaszkodhatott, hiszen a Vardar ellen idegenbeli találkozó 27-27-re végződött, majd pedig az orosz Asztrahanocska és a német Leipzig ellen is győzni tudott.

A Forma-1 szerelmesei októberben négy hétvégén is leülhettek televíziójuk elé, hogy figyelemmel követhessék kedvenceiket. A Maláj Nagydíjat óriási meglepetésre a Red Bull ausztrál autóversenyzője, Daniel Ricciardo nyerte csapattársa, Max Verstappen előtt. Mindez annak volt köszönhető, hogy a mercedeses Lewis Hamilton motorhiba miatt az élről kényszerült feladni a futamot, míg márkatársa, a későbbi világbajnok Nico Rosberg a rajtbalesete után a mezőny végéről egészen a dobogó harmadik fokáig kapaszkodott vissza. Egy héttel később Japánban Rosberg győzött Verstappen és Hamilton előtt, a Mercedes pedig biztosította világbajnoki címvédését a konstruktőrök között. Két héttel később már az Egyesült Államokban, Austinban rótták a köröket, ahol a futam a háromszoros világbajnok Hamilton sikerével ért véget, aki így három futammal a szezon vége előtt 26 pontra csökkentette hátrányát az összetettben. A hónapot Mexikóvárosban zárták, ezúttal is Hamilton zárt az élen Rosberg előtt. A verseny érdekessége az volt, hogy a versenybírák előbb Verstappentől, majd pedig Sebastian Vetteltől vették el a harmadik pozíciót, így Ricciardo nevető harmadikként lépett előre.

Noha az autó- és motorsport idénye ekkor még nem zárult, a gyorsaságimotoros-világbajnokságban már győztes hirdettek. Marc Márquez pályafutása során ötödször lett világbajnok, miután győzött MotoGP-ben a Japán Nagydíjon. A spanyol győzelme azt jelentette, hogy a 2013-as és a 2014-es idény után a mostani szezonban is az élen végzett a pontversenyben. Korábban 2010-ben a 125 köbcentisek között, 2012-ben pedig a Moto2-ben győzött.

Sokakat meglepett Tyson Fury bejelentése, aki azonnali hatállyal lemondott a WBA és a WBO nehézsúlyú világbajnoki övéről. Fury korábban kétszer is lemondta a Vladimir Klicsko elleni visszavágót, az első lemondás után dopping-, a másodikat követően kábítószerügybe keveredett, valamint elismerte, depressziós lett, továbbá öngyilkossági gondolatok foglalkoztatták.

Az országúti kerékpárversenyzők világbajnokságát is októberben rendezték, ezúttal Dohában. A férfiak mezőnyversenyét a címvédő szlovák Peter Sagan nyerte. A 26 éves győztes – aki idén ötödször bizonyult a legjobbnak a Tour de France pontversenyében – kiélezett sprintben utasította maga mögé a brit Mark Cavendish-t és a belga Tom Boonent. A német Tony Martin pedig immár negyedszer, bődületes óraátlagot hajtva nyerte meg az időfutamot a címvédő fehérorosz Vaszil Kirijenkát megelőzve.

A karate alapstílusai közé tartozó wado-ryu magyar reprezentánsai kilenc éremmel, közte három arannyal tértek haza az olaszországi Európa-bajnokságról. A stíluság nemzetközi szövetségének (WUKF) égisze alatt rendezett, s közel kétezer indulót felvonultató eseményen öt felnőttversenyzőt indított a Magyarországi Wado-ryu Karate Szövetség, s valamennyien dobogóra állhattak az eredményhirdetéskor Montichiariban. A küldöttség tagjai közül a világbajnok Pénzes Tamás formagyakorlatban, a címvédő Munkácsy Máté és a Balla Zoltán, Munkácsy, Pénzes, Vozár Ferenc összetételű férficsapat pedig küzdelemben lett Európa-bajnok. Emellett egy ezüst- és öt bronzérmet is szereztek a magyarok az Eb-n.

Veres Roland aranyérmet nyert a kick-box Európa-bajnokságon, amelynek a szlovéniai Maribor adott otthont. A 19 éves, kétszeres utánpótlás-világbajnok versenyző a döntőben az orosz Alekszandr Lebegyevet győzte le. Busa Gabriella ugyancsak aranyéremért küzdött, de orosz riválisa, Valentyina Filatova 2:1-es pontozással jobbnak bizonyult nála. A magyar válogatott medálgyűjteményébe még három bronz is bekerült, s a nemzetek sorrendjében az ötödik helyen végzett.