Szemtanúk állításai szerint a merénylő Télapónak öltözve kezdett lövöldözni a Reina éjszakai klubban. A biztonsági kamerák felvételei szerint taxival érkezett a népszerű szórakozóhelyhez, elővette hosszú csövű puskáját, s hidegvérrel lelőtte a bejáratot őrző rendőrt. Süleyman Soylu belügyminiszter biztonsági források alapján cáfolta, hogy több merénylő lett volna. Korábbi bejelentések szerint a lövöldözőnek lehettek társai. Isztambul kormányzója, Vasip Sahin bejelentése szerint egy polgári személyt is lelőtt a támadó, mielőtt még belépett volna a klubba.
Egy nő, Sinem Uyanik elmondta, nem értette, mi történt, a férje egyszer csak ráesett, s lövöldözést hallott. „Számos holttestet kellett lelökni magamról, mire ki tudtam szabadulni, mondta el az AP hírügynökségnek Több ember félelmében a Boszporusz vizébe ugrott, hogy az életét mentse. Rengeteg mentő és rendőrautó érkezett a helyszínre, a város európai részén lévő Ortaköy negyedbe. A külföldi áldozatok között egy izraeli, egy belga, egy tunéziai, két libanoni állampolgárt már azonosítottak.
Fotó: Getty Images
A KKM eddigi információi szerint nincs magyar érintettje az isztambuli terrorcselekménynek - közölte a tárca vasárnap délben. A hétvégén 82 magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemért Isztambulban és környékén. Velük a magyar konzulok folyamatosan próbálják felvenni a kapcsolatot.
A merényletet eddig egyetlen szervezet sem vállalta magára. Egyes hírek szerint a lövöldöző arabul beszélt. A terrortámadás jellegzetességei inkább az Iszlám Államra (IS), nem kurd szeparatistákra utalnak. A Reina tulajdonosa, Mehmet Kocarslan a Hürriyet című lapnak elmondta, amerikai forrásból voltak olyan értesüléseik, hogy támadás célpontja lehet a szórakozóhely, emiatt megerősítették a bár védelmét. A török hatóságok több újévi rendezvényt lemondtak a terrorveszély miatt. A támadást a párizsi Bataclan klubban elkövetett mészárláshoz hasonlítják.
Recep Tayyip Erdogan török államfő közleményében hangsúlyozta, a török kormányzat mindent megtesz, hogy megvédje az állampolgárok biztonságát. Erdogan szerint a terrortámadások nem függetlenek a térségben történtektől, elsősorban a szíriai és az iraki helyzetre célzott. Mint mondta, a merényletek célja az ország destabilizálása volt. Világszerte elítélték az újabb törökországi merényletet, s együttérzésüket fejezték ki a hozzátartozókkal. Barack Obama amerikai elnök segítséget ajánlott a török kormányzatnak
Részvétét fejezte ki a merénylet miatt Barack Obama amerikai elnök, és felszólította munkatársait, nyújtsanak segítséget a török hatóságoknak - közölte a Fehér Ház. Az Egyesült Államok isztambuli főkonzulja vasárnap arra figyelmeztette a városban tartózkodó amerikai állampolgárokat, hogy ha tehetik, maradjanak biztonságos helyen, és ne járkáljanak a városban.
Vlagyimir Putyin orosz államfő is részvétét nyilvánította Erdogannak. "Nehéz elképzelni annál cinikusabb bűncselekményt, mint békés emberek meggyilkolása az újévi ünnepen. A terroristáktól azonban teljesen idegenek az emberi erkölcs fogalmai. Közös feladatunk, hogy határozottan visszaverjük a terrorista agressziót" - hangsúlyozta az orosz elnök a Kreml sajtószolgálata által ismertetett részvéttáviratában.
Francois Hollande francia elnök szolidaritását fejezte ki a török néppel a támadás után és hangsúlyozta, hogy feltétlenül folytatni kell a terrorizmus elleni közös fellépést.
Fotó: Burak Kara/Getty Images