Örkény Színház;Mácsai Pál;Anyám tyúkja 2;

2017-01-02 06:46:00

Anyám tyúkja 2

Az első „Tyúk” a költészet napjára szóló meglepetés volt pár éve, ez a második „Tyúk” a magyar kultúra napját (január 22.) köszönti majd. Addig pedig naponta újabb videofelvételen szólalnak meg az élő költők az Örkény Színház színészeinek előadásában. 

Az Anyám tyúkja 1 sikere után színpadra kerül az Anyám tyúkja 2, de a január 21-i színpadi bemutatóig egy újabb meglepetéssel rukkol elő a versek szeretetét fontosnak tartó színház. Az Örkény összesen 24 kortárs költőt kért fel, hogy írjon egy-egy verset a társulat sorsolással kijelölt tagjainak. A versek megszülettek és egy újabb nagyszerű ötletnek köszönhetően, december 29-től rendhagyó videosorozatban, minden napra – nem egy tojást, hanem egy verset bemutatva teszik nyilvánossá az eredményt.

Naponta új felvételen szólal meg egy költemény az eddig soha, sehol nem publikált, kimondottan a színház felkérésére íródott 24 költeményből. Ily módon ma, feltehetően az első józan reggelén az új évnek, már az ötödik videó felvétel játszható le ígéret szerint nem csak a színház honlapján és közösségi oldalán, hanem a hvg online felületén is, ahol először adtak hírt a remek kezdeményezésről.

Pár éve az Örkény nagyot dobott az Anyám tyúkja 1 című színpadi versösszeállítással, igazság szerint teljes értékű drámai előadást formálva belőle. Meglepetés volt, ahogyan a színészek az ismert és szeretett verseket elmondták akkor úgy, ahogy azelőtt aligha hallhattuk őket. Másként szólaltak meg a betéve tudott klasszikusok, új, eleven arcukat mutatták meg, és ez óriási élmény volt. Mondhatni, drámai és megrendítő.

A klasszikusok után most, ahogy a színház emlegeti a szerzőit, az Élő költők társasága szólal meg a társulati tagok értelmezésében. Így az újdonság izgalma jár a rendhagyó videosorozat naponta adagolt előadásaival. Az indító vers Balla Zsófia Hazatalálás című költeménye Bíró Kriszta előadásában. Gyönyörű, fájdalmas, lélekbe markoló élmény, arról az állapotról, amikor a menekülő ember nem talál hazát, s egy reménye lehet: „a föld, a föld minket is befogad”.

A második napon Máthé Zsolt valósággal perlekedik a Csukás István Istenke, vedd térdedre édesanyámat című vers megszólítottjával. Már-már haragosan követeli, hogy érdem szerint ossza jutalmát annak, aki mindig hitt és sose kételkedett. Az évet Erdős Virág Ez című verse búcsúztatta szombaton. A költő közismerten popritmusú, a játékos formában kőkemény fájdalmakat megfogalmazó sorait Dora Béla mondta el.

És így tovább. A honlapon bármely korábbi illetve aznapra friss felvétel meghallgatható, a kíváncsiak előre olvashatják a költő-színész párosok elkövetkezendő listáját is. Ajándék, hogy nem csak a hangosverset élvezhetjük, a videóhoz ott olvashatók leírva is a költemények. Színpadra először január 21-én lép az Elő költők társaságának szerzői estje, a következő naptól viszont már minden jegy elkelt az Anyám tyúkja 2 előadására.