Románia;kormányalakítás;miniszterjelöltek;meghallgatások;női belügyminiszter;

- Női belügyminisztere lett Romániának

Tegnap meghallgatták az új román kormány miniszterjelöltjeit a parlamenti bizottságokban, majd megszavazta a parlament a kabinetet, melynek tagjai este tették le az esküt Sorin Grindeanu miniszterelnökkel együtt. 

A szociáldemokrata-liberális kormánykoalíció 26 miniszterrel rendelkezik. Ez néggyel több, az eddiginél, a kisebbik koalíciós partner ALDE pedig négy tárca vezetését kapta meg – írta a Transindex.ro.

Először lett Romániában nő a belügyminiszter, Carmen Dan szociáldemokrata szenátor személyében. Dan korábban Teleorman megye prefektusa volt, az elmúlt időszakban azonban azzal került be a hírekbe, amikor kiderült, hogy Teleorman megyében nincs egyetlen könyvesbolt sem, újságosbódék képeivel akarta bizonygatni, igenis vannak. Liviu Dragnea szerint viszont rengeteg tapasztalata van a közigazgatásban.

A külügyminisztérium élére ismét Teodor Melescanu került, aki 2014-ben nyolc napig volt még külügyminiszter Ponta kormányában. Hosszabb időt a tárca élén 1992 és 1996 között, Nicolae Vacaroiu kormányában töltött be. Melescanu - aki most liberális szenátor - korábban a PNL színeiben védelmi miniszter is volt, valamint két évig a külföldi hírszerzést (SIE) is vezette.

Lemondott az RMDSZ ügyvezető elnöke
Lemondott tisztségéről Kovács Péter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnöke. A politikus szerdán a Transindex portálnak adott interjút, amelyben közölte, hogy még szerdán benyújtja lemondását. Az MTI-nek később SMS-ben megerősítette, hogy ez megtörtént. Kovács Péter a Transindexnek kijelentette: mindenkinek jogában áll váltani, és arra készül, hogy visszatérjen „első szerelméhez: a médiához".

„Legyen 2017 az az esztendő, amikor mi polgárok, kormányok és vezetők egyaránt arra törekszünk, hogy áthidaljuk az ellentéteinket", ezt üzente első főtitkári beszédében António Guterres, az ENSZ új vezetője, aki január 3-án foglalta el irodáját a világszervezet New York-i központjában. A portugál politikusnak igen komoly kihívásokkal kell szembenéznie ENSZ-főtitkárként, hiszen régen nem tevődött egymásra ennyi súlyos válság és probléma, mint most. De a legnagyobb kihívás talán maga a szervezet rég halogatott reformja.