közpénz;Lázár János;Giró-Szász András;

2017-01-05 06:02:00

Közpénzek baráti zsebekbe

Tanácsadók és jogászok veszik körbe a kormányoldalt, nemcsak a parlamentben, hanem minisztériumi szinten is. A Miniszterelnökség továbbra is igényt tart például Giró-Szász András szakértelmére, ahogyan egy, a Lázár János bizalmasának - vélt - rokonságához tartozó cég is tanácsokat ad a kancelláriának, de a volt külügyminiszter Martonyi János, vagy az ügyvédi kamarát vezető Bánáti János irodája is kapott megbízást a kancelláriától.

Tizenhétmillió forintért szerződött tavaly decemberben a Giró-Szász András volt kommunikációs államtitkár résztulajdonában lévő céggel, a Strategopolis Stratégiai Elemző és Kommunikációs Tanácsadó Kft.-vel a Miniszterelnökség, a kontraktus tárgya pedig "2015. év negyedik negyedévétől 2016. év harmadik negyedévig terjedő időszakra vonatkozó infokommunikációs ágazati monitoring elemzés készítése". Nyilván csupán a véletlen műve, hogy Giró-Szász épp 2015. novemberétől van ismét bejegyezve a cégbe tulajdonosként, miután azelőtt nem sokkal távozott kormányzati posztjáról. De nemcsak régi "kormányinfós" kollégájának elemzői tehetségre számít ugyanakkor Lázár János, a Miniszterelnökség tavalyi szerződéskötéseiből az is kiderül, a kancelláriaminiszter továbbra is foglalkoztatja Benkő László Gábort, aki csaknem 13 millió forintért "Szervezetfejlesztési szaktanácsadás nyújtása a Miniszterelnökséget vezető miniszter részére az államigazgatási szervezetrendszer átalakításával kapcsolatban" címszóval rendelkezett megbízással tavaly is, az előző évekhez hasonlóan.

Szervezetfejlesztés
Tizenhárom millió forintot költött el szervezetfejlesztésre az Emberi Erőforrások Minisztériuma - számolt be az RTL Híradó. A kormany.hu-n keresztül elérhető szerződésekből kiderült, a Pszichofitness Oktatási Központtal és Pszichoszomatikus Ambulanciával két megállapodást is kötöttek, mindkettő arról szólt, hogy segítsenek a vezetők és a dolgozók személyi fejlesztési céljainak meghatározásában. A minisztérium közölte: szervezetfejlesztés indult a tárcánál, amelynek célja, hogy mindenki az adottságainak megfelelő munkakörben dolgozhasson.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter egyébként is jelentős mennyiségű szakértőt foglalkoztat, ezek között érdekes lehet a Grants Europe Consulting Kft. megbízása, amely 2016 decemberétől 2018 végéig szól, "Legfeljebb 238 szakértői nap igénybevételével a nemzeti programok [Ős-Dráva Program, a MURA komplex nemzeti térségfejlesztési program, illetve a <Kreatív város - fenntartható vidék> (KRAFT) program] megvalósításának monitoringjához kapcsolódóan szakértői tanácsadói feladatok" ellátására, amelynek - mint az a kormany.hu-n fellelhető táblázatból kiderül - "keretében útmutatást ad, háttéranyagokat készít, valamint javaslatokat fogalmaz meg, és koncepciókat dolgoz ki" a tárcának. A két külföldi állampolgár, valamint egy bizonyos Héjj Eszter tulajdonában lévő társaság "legfeljebb" 35 millió 700 ezer forintos megbízási szerződése különösen annak fényében lehet pikáns, hogy a hasonló nevű Héjj Dávid épp a kancelláriaminiszter legbizalmibb köreibe tartozó politikus-elemző, pontosabban kormányzati alkalmazott, márpedig a céginformáció szerinti Héjj Eszternek van egy Dávid nevű testvére.

Héjj Dávid a hvg.hu-nak korábban azt mondta, még 2006-ban került szorosabb kapcsolatba az akkori hódmezővásárhelyi polgármester Lázár Jánossal. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem szociológia szakán végzett fiatalember 2005-ben került a Századvéghez, majd az elemző intézet érdekeltségi körébe tartozó Strategopolis Kft.-nek - amely azóta különvált a Századvégtől, s mint fentebb is kifejtettük, ma (ismét) Giró-Szász András érdekeltségeibe tartozik - is bedolgozott politikai elemzőként. Később Héjjt a frakció vezetését 2010-ben átvevő Lázár személyesen kérte fel, legyen a kabinetvezetője, majd pedig helyettes államtitkárként követte a Miniszterelnökségre is. 2012-től a Miniszterelnökség koordinációs ügyekért felelős vezetőjeként dolgozott, az utóbbi években pedig a kormany.hu szerint miniszterelnöki biztosként tevékenykedett: a kormányfő feladatkörébe tartozó ügyekben szükséges társadalmi és kormányzati egyeztetéseket intézte. Egy tavaly áprilisi kormányhatározat szerint két évig terjedő időre kormánybiztossá nevezték ki a Közigazgatás és Közszolgáltatás-fejlesztési Operatív Program (KÖFOP) végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására. A KÖFOP 7 éves kerete (1,42 milliárd euró) a magyar társfinanszírozással együtt bő 500 milliárd forintot tesz ki, ennek fényében az már csupán érdekes, hogy ugyanez a Héjj Dávid 2015 végén elnökként váltotta Tombor Andrást a Tokaji Borvidék Fejlesztési Tanács élén is.

A kancellára egyébként máshonnan jól ismert cégekkel is szerződött tavaly. A ma már másik minisztériumnál, a Miniszterelnöki Kabinetiroda - egyelőre még nem elszámolt - költségvetésébe tartozó kommunikációs kormánykiadásokon túl ugyanis a Miniszterelnökség is szerződött tavaly év végén a Rogán Antal lakóparki szomszédjaként emlegetett Csetényi Csaba érdekeltségébe tartozó Network 360 Reklámügynökség Kft.-vel és az Affiliate Network Kft.-vel, méghozzá egyszer az "IHRA elnökségről szóló kiadvány elkészítésére" összesen 10 millió forintos keretösszeggel, valamint az "Európai Örökség Címet és a magyar címbirtokos helyszíneket bemutató kiadvány" elkészítéséért, "nettó 353 006 Ft + Áfa" költségmegjelöléssel.

Nemcsak tanácsokra és propagandára, komoly jogvitákra is sokat költött a Miniszterelnökség tavaly az adófizetők pénzéből. A volt külügyminiszter Martonyi János ügyvédi irodája például 2016. június 1. és 2017. május 31. között több mint 56 millió forintért képviseli a kancelláriát, de jutott szerződés a Bánáti Ügyvédi Irodának is. Az ügyvédi kamara elnöke, Bánáti János irodája 21 millió forintért végez "jogi szolgáltatásokat" Lázár tárcájának, de itt dolgozik az egykori Országos Választási Bizottság (OVB) 2010-ben kinevezett, majd a szervezet szétverésével menesztett elnöke is, hiszen a Bordás Vilmos Ügyvédi Iroda 5,5 milliós megbízást kapott tavaly. Mindez persze apró összeg az Ivanovits és Káldy Ügyvédi Iroda 60 milliós megbízásához képest, ahogyan ez eltörpül annak fényében, amit az mno.hu szúrt ki: csaknem bruttó 2,4 milliárd forintért adhat tanácsokat a Miniszterelnökségnek az Ész-Ker Kft. és az SBGK Ügyvédi Iroda alkotta konzorcium. A legfrissebb közbeszerzési hirdetményből kiderülteken túl a két társaság eddig is órási összegekhez jutott a kormányzati pályázatokon; az Ész-Ker Kft.-ről tavaly az Átlátszó.hu írta meg, hogy a cég többségi tulajdonosán, Kárpáti Péter Györgyön keresztül kapcsolatba hozható az ismert kormányközeli milliárdossal, Garancsi Istvánnal, valamint Tiborcz Istvánnal is, aki Orbán Viktor miniszterelnök veje. Az SBGK ügyvédi iroda pedig szintén az állami tenderek nagy kedvezményezettje, noha elnökségi tagja nem más, mint Erzsébetváros fideszes alpolgármestere. Bajkai István arról is ismert, hogy a kormányfő lányának, Orbán Ráhelnek látta el a jogi képviseletét korábban.

Frakciójogászokat is fizetünk

"A KDNP parlamenti frakciója 2016-ban számos kisebb-nagyobb rendezvényt tartott, köztük sajtófogadásokat, sajtótájékoztatókat, a kárpátaljai, erdélyi és a felvidéki magyarokkal, valamint választópolgárokkal találkozókat. A minden gazdálkodó szervezet rendelkezésére álló jogi keretek között - és az alapvető udvariassági szabályoknak megfelelően - ezek egy részén vendéglátás is történt" - magyarázta az ATV-nek a KDNP, miért költöttek mintegy másfél millió forintot tavaly alkoholra. Megírtuk ugyanis: 17 kereszténydemokrata képviselő 128 tavalyi szerződéskötése több mint 108 és fél millió forintjába került az adófizetőknek, ennek pedig - mint maguk is kiemelték - csupán "töredéke" volt az alkohol. Az öt parlamenti frakció egyenként is több százmillió forintot vert el, a szerződéskötéseikről árulkodó, harmincoldalas táblázat pedig - mint megírtuk - egyértelművé teszi: szinte számolatlanul szórják a közpénzt kommunikációs, informatikai, tanácsadói, rendezvényszervezői, vagy épp jogi megbízásokra.

Ez utóbbi különösen annak fényében érdekes, hogy a kereszténydemokraták beszerzései között kevés függ össze a szakmai tevékenységükkel. Ugyanakkor arra, úgy tűnik, különös figyelmet fordítottak, hogy a sajtóval való jogvitáikat miként rendezzék, hiszen "sajtójogi szaktanácsadásra kétszer is szerződtek bizonyos Édes Balázzsal, összesen több mint hatmillió forintért. De Lovászy Csaba is adott "jogi szaktanácsokat", méghozzá csaknem 1,3 millió forintért, a kancellária által is foglalkoztatott Buckó Ügyvédi Iroda pedig személyiségi jogokra okította a kereszténydemokrata honatyákat, 840 ezer forintért. Ugyanez az iroda rendelkezett egy szerződéssel a Fidesz-frakciótól is, őket 381 ezer forintért képviselte. De a nagyobbik kormánypárt adott néhány milliós megbízást több más ügyvédnek is, rendszeresen foglalkoztatták például Bakos Zoltánt jogi ügyekben, de Kiss Imre László, illetve a Lichy, valamint a Kovátsits László Ügyvédi Iroda is kapott egy-egy nagy értékű szerződést.

Az MSZP-nek is vannak persze ügyvédei, köztük a Miniszterelnökségnél már említett Bánáti János ügyvédi irodája is segített a párt parlamenti frakciójának. De jogi tanácsokat a szocialisták jogász végzettségű tagjai, illetve azok irodái - így a Czeglédy és Trsa. Ügyvédi Iroda, a Steiner és Kuthán Ügyvédi Iroda, vagy Litresits András - is szívesen adnak a frakciónak, sőt, összesen 11 szerződésük szólt "jogi tanácsadásra", összesen pedig több mint 21 és fél millió forintot költöttek ügyvédekre.

Az LMP is alkalmaz jogászokat, köztük természetesen, s elsősorban a párt volt vezetője, Schiffer András ügyvédi irodája ugyanis a legnagyobb összegű zöldpárti megbízással rendelkezik tavaly szeptember óta csaknem egymillió forintra szerződtek ugyanis vele "szakpolitikai tanácsadás és igény szerint jogi képviselet" tárgyszóval. Schifferen kívül három másik ügyvéd is segíti az öttagú frakció munkáját. A Jobbik nemcsak jogi ügyekben, de e tárgykörben való tanácsadási megbízásokban is bővelkedhet, hiszen tíz különböző kontraktust kötött a képviselőcsoport, a legtöbb esetben rendszeres, havi jogi tanácsadást kérve.