MSZP;Fidesz;Molnár Gyula;előválasztás;

2017-01-14 06:00:00

Molnár Gyula: a Fidesz leváltható, az ország javítható

Aki Orbán Viktort akarja legyőzni, annak be kell mennie az oroszlán barlangjába, tehát előtte meg kell vívnia az előválasztási csatát is. Ezzel is magyarázza az MSZP elnöke, miért tartja fontosnak az előválasztást. Ezt ott kell megtartani, ahol valóban lehet több jó jelölt - mondja Molnár Gyula, aki szerint most többen akarnak változást, mint akik szerint maradnia kell a Fidesznek. A demokratikus ellenzék dolga, hogy összehozza a változás híveit. A Jobbikkal viszont nem lát lehetőséget semmilyen együttműködésre.

- Már eddig is többször említette, hogy 2018-ban le kell váltani a jelenlegi rendszert. Megvan ehhez a csodaszer?

- Nincs csodaszer. Az elmúlt fél évnek éppen az a tanulsága, hogy a munka nem spórolható meg. Az is tény viszont, hogy többen vannak az országban, akik változást akarnak, mint akik szerint maradnia kell a Fidesznek. A Fidesz rengeteg ember lábára lépett a tanároktól, a rokkantnyugdíjasokig, orvosoktól a vállalkozókig, és a legrosszabb a szegények, a kisemberek helyzete lett. Ők változást akarnak. S minthogy a választási rendszer aránytalan, ez bőven elég ahhoz, hogy meglegyen a többség. Ezért kell mindenkinek azon dolgoznia, hogy összehozzuk a változást akarókat. Ehhez el kell fogadtatnunk, hogy először a háznak az alapjait rakjuk le, és egyelőre ne azon vitázzunk, milyen lesz majd a tető.

- Pedig kívülről úgy néz ki, senki sem akarja az előválasztást és ezzel együtt elmegy a hajó.

- Belülről viszont azt látom, a tárgyalás szereplői meglehetősen fegyelmezettek. Le a kalappal a Demokratikus Koalíció (DK), a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) és a Párbeszéd előtt, mert komoly részletek nem kerülnek nyilvánosságra. Az probléma persze, hogy nem varázsütésre állapodunk meg. Orbán Viktor egykor azt mondta, ne azt nézzék, amit mond, hanem amit csinál – ami valójában azt jelentette, hogy hazudtak éjjel-nappal. Én azt kérem, hogy ne azt nézzék, amit rólunk mondanak, hanem azt, amit valójában csinálunk. E szempontból nem állunk rosszul. Jelenleg készen vannak az alapok, amik lehetségessé teszik az együttműködést. Mi most azt javasoljuk, hogy ezeket hozzuk nyilvánosságra és lehessen hozzájuk csatlakozni. Ami eddig zártnak tűnt, azt nyissuk ki újra. Az előválasztás ügyében két különböző koncepció van, de ezekről sem veszekszünk. Az egyik szerint ez egy tehetségkutató, szépségverseny, ahol a lájkok számát kell nézni. A másik viszont azt mondja, szimuláljuk a valódi választást. Ez egészen egyedi, hiába hivatkoznak sokan az Egyesült Államokra vagy Franciaországra. Ott a pártok belső előválasztásáról van szó, nálunk viszont pártok között is kell választani. Ezért is mondjuk azt, hogy ragadjuk meg a második lehetőséget. Abban viszont alapvetően egyetértünk, hogy meg kell tudni győzni az embereket, nem pártalkukkal, füstös szobákban választjuk ki az ő körzetük képviselőjelöltjét, hanem ezzel a módszerrel biztosítjuk, hogy valóban a lehető legjobb jelöltet fogjuk indítani.

- Valóban bízik az előválasztásban azok után, hogy a résztvevők köre korlátozott, ráadásul láthatóan nem nagyon tudnak megállapodni?

- Innováció lehet a baloldalnak, ha fel tudunk mutatni egy újszerű jelölt-választási folyamatot. Én híve vagyok annak, hogy ahol valóban lehet több jó jelölt, ott legyen előválasztás. Lesz olyan mód és forma, hogy a nyilvánosság előtt tudjanak dönteni arról az emberek, ki dolgozzon értük a következő négy évben a parlamentben. Mindenütt már csak technikai okok miatt sem lehet megcsinálni ezt, de türelemmel előre juthatunk.

- Igaz, hogy a szocialisták január végét jelölték meg a végső határidőnek az előválasztásról szóló megegyezésre?

- Ez véletlenül igaz a kiszivárgott hírek közül. Valóban azt akartuk, hogy ne húzzuk sokáig a dolgot, nekünk nem magunkkal kell foglalkoznunk, hanem az országot kell megváltoztatnunk. De december végén új helyzet alakult ki, amikor Botka László bejelentkezett a miniszterelnök-jelöltségre. Ezért azt kérem a partnerektől, hogy várják ki, amíg meg tudunk állapodni a politikai forgatókönyvről és a menetrendről. Ha ez megvan, akkor vissza fogunk térni, hiszen a tárgyalásokat nem lehet a végtelenségig húzni. Tehát elkezdjük majd a közösségeket szervezni, ahogy például a Párbeszéd már elkezdte az online mozgósítást, aztán nézzük meg, hol ér ez össze. Az MSZP-ben a 106 egyéni hely 80-90 százalékában tudjuk, kit javaslunk indítani, a maradékról lehet beszélni. Mi azt kérjük a többiektől, kezdjünk el arról beszélni, hol érdemes egyáltalán előválasztást tartani, mert ahol egy jelölt van, ott feltehetően nem.

- Hány körzetet tudnának ebben a helyzetben megnyerni?

- A mérések szerint legalább 55-60 billegő egyéni körzet van jelenleg az országban. Megjegyzem, a Jobbik erősödése számunkra nem probléma. Szakértőnek beállított egykori politikusok ugyan az ellenkezőjét állítják, de a Jobbik nem az MSZP kárára erősödik, hiszen az ő ellenfele a Fidesz. Azt még nem tudjuk, milyen lenne ez a Fidesz-light párt kormányon, de azt látjuk, hogy a lényeges ügyekben nem mondanak mást, mint a Fidesz.

- Nevezzük meg az egykori politikust: Medgyessy Péternek arra az interjújára utalt, amelyben lehetségesnek tartotta a Jobbik és a baloldal összefogását.

- Én nagyon tisztelem Medgyessy Pétert, kiváló közgazdász és jó pénzügyminiszter volt, de ebben az esetben úgy gondolom, hogy a helyzetértékelése teljesen téves. A Jobbikkal nem lehet és nem szabad együttműködni. Ebben a kérdésben sajnos egy fantommal kell harcolnunk hetek óta - és ezért borzasztóan haragszom. A Jobbik nem vett el tőlünk szavazókat. Szerintem a Jobbik szavazói jelenleg zavarodottak, és nem értik, hogyan váltotta fel a szélsőséges politikát a cukiság. Úgy látom egyébként, a közvélemény-kutatásokban most vannak a helyükön: rövidtávon Vona Gábor politikájában nincs több annál a 10-11 százaléknál, amit mostanában mérnek nekik. Hosszú távon akkor lenne lehetőségük többre, ha a Fidesz összezuhanna. Az elvi ellentétek és a politikai helyzet tehát egyaránt kizárják, hogy együttműködjünk a Jobbikkal.

- Tárgyalnak - akár helyi szinten is - a Jobbikkal?

- Ez a kérdés olyan, mint amikor egy házasságkötéskor két egybehangzó nem hangzik el, és a magyar családjogi törvények alapján az anyakönyvvezető mégis házastársaknak akarja nyilvánítani az ifjú párt. Az elmúlt hetekben két egybehangzó nem hangzott el. Az MSZP baloldali párt, a Jobbik pedig a Fidesz más árnyalatú kiadása: ezt nem lehet összeegyeztetni. Nincs ilyen szándék.

FOTÓ: Tóth Gergő

FOTÓ: Tóth Gergő

- Mi történik akkor, ha a választás eredménye alapján a Fidesszel kell házasságot kötni?

- Ez a választójogi törvény nagyon kedvez a győztesnek. Tehát ma úgy látom, ha tartósan megmarad a három osztatú politikai tér, akkor a Fidesz csak a Jobbik kárára tud erősödni vagy gyengülni. Ők vannak összekötve, nem mi. Mi itt egy másik politikai mezőt fedünk le - az LMP pedig majd eldönti, hová áll. Remélem, a mi oldalunkra. Én nem látok olyan helyzetet, hogy a stabilitás érdekében ezt a kártékony hatalmat legitimálni kellene még négy évre. Akkor inkább azt mondom, legyen egy nemzeti kerekasztal, új választási törvény, ahol a pártok saját értékük alapján megméretődnek. Menjünk vissza a rendszerváltáshoz, hiszen akkor is volt olyan kérdés, ami összehozta az ellentétes oldalon álló pártokat, rakjuk ismét le az alapokat: jogállam, szegénység, oktatás, egészségügy, Európai Unió, sajtószabadság. Ismétlem: mutassuk meg, miből áll a ház, a tetőről ráérünk később vitázni.

- Ez Majtényi László államfői programja, nem kellene akkor inkább őt jelölni miniszterelnöknek?

- Majtényi László politikai küldetése a köztársasági elnök-jelöltség. Ha szeretne segíteni a kampányban, annak természetesen örülök, de most az államfőjelölés az egyetlen téma. Az a fontos, hogy a parlamentben fel tudja magát mutatni az alternatív köztársasági elnök-jelölt. Mi azt fogjuk kérni Majtényi Lászlótól, hogy segítsen a demokratikus politika megerősítésében, pedig cserébe teljes mellszélességgel támogatjuk őt. Erről persze a parlamenti frakciónknak még hivatalosan is döntést kell hoznia.

- Már említette az LMP-t, mi a helyzet velük?

- Az LMP számára pontosan Majtényi László államfői jelölésekor jön el az igazság pillanata. Ők ugyanis az alkotmánybírók támogatásával átléptek egy határt. Ezután ki kell derülnie, hogy valóban demokratikus ellenzéki pártnak tekinthetők-e, vagy inkább a Fideszhez húznak. S ha már a velünk egy oldalon állókról beszélünk, az Együtt nehéz helyzetben van, a tisztújítás miatt velük február végéig nincs is lehetőség az érdemi párbeszédre.