Publicisztika;Australian Open;Babos Tímea;Novak Djokovic;Andy Murray;Angelique Kerber;

2017-01-16 06:55:00

Babos másodszor kiemelt

Izgalmas két hét elé néznek a teniszrajongók, ma ugyanis kezdetét veszi a 105. ausztrál nyílt teniszbajnokság. Az idei első Grand Slam tornán magyar részről csak Babos Tímea lesz érdekelt, ugyanis Fucsovics Márton és Gálfi Dalma sem tudott a selejtezőből a főtáblára jutni.

A hölgyeknél kifejezetten érdekes versenyre van kilátás Melbourne-ben, lévén hosszú idő után nem Serena Williams a torna legnagyobb favoritja. A 35 esztendős klasszis szeptemberben, az US Opent követően 186 hétnyi uralkodás után át kellett, hogy adja vezető pozícióját a világranglistán Angelique Kerbernek. A 22-szeres Grand Slam-tornagyőztes elmúlt szezonja nem sikerült jól, tavalyi három GS-döntőjéből csak egyet tudott megnyerni, legutóbb pedig már a nyolcaddöntőben kiesett Aucklandben, miután előzőleg a US Open óta pihentette sérült vállát.

A jelenlegi világelső - s Open-címvédő - Angelique Kerber sincs bombaformában, a német játékos legutóbb Sydneyben csak a nyolcaddöntőig, előtte Brisbane-ben a negyeddöntőig jutott, a WTA-világbajnokság októberi döntőjében pedig alulmaradt a szlovák Dominika Cibulkovával szemben. A trónkövetelők közül egyébként a világranglistán harmadik lengyel Agnieszka Radwanskának és a negyedik román Simona Halepnek is a melbourne-i legjobbnak járó Daphne Akhurst Kupa lehet az első GS-serlege. Az idei eddigi tornagyőztesek közül csak a brisbane-i bajnok cseh Karolina Pliskova számít esélyesnek, a sencseni első cseh Katerina Siniakova és az Aucklandben diadalmaskodott amerikai Lauren Davis egyaránt első WTA-trófeáját szerezte meg.

Egyértelmű favorit nélkül a 25. helyen rangsorolt Babos is meglepetést okozhat. A magyar teniszezőnő bár csupán másodszor indul kiemeltként Grand Slam-versenyen, jó formának örvend, hiszen múlt pénteken az orosz Anasztaszija Pavljucsenkova oldalán tornát nyert Sydneyben. A 23 esztendős magyar a WTA-rangsorban 90. amerikai Nicole Gibbs ellen kezd magyar idő szerint kedd hajnalban, míg párosban ezúttal is orosz partnerével indul.

Az uraknál jóval könnyebb jóslatokba bocsátkozni, hiszen az elmúlt 13 esztendő 52 Grand Slam-tornájából mindössze négyet nem Andy Murray, Novak Djokovic, Stan Wawrinka, Rafael Nadal vagy Roger Federer nyert meg. A képletet tovább egyszerűsíti, hogy a 18. GS-győzelmére hajtó 35 esztendős svájci 2016 második felét kihagyta sérülés miatt, és a - ranglistapontot nem adó - perth-i Hopman Kupán tért vissza. Ennélfogva erősen kétséges, hogy megismétli-e tavalyi elődöntős teljesítményét. Ezúttal csupán 17. kiemelt, így roppant nehéz a döntő felé vezető útja, nem beszélve arról, hogy utoljára 2012-ben, Wimbledonban tudott győzni GS-tornán.

Nadal svájci riválisához hasonlóan nem régiben tért vissza, így jóformán csak a 2014-es bajnok, tavaly US Open-győztes Stan Wawrinka szólhat bele Djokovic és Murray párharcába. Kettőjük közül mégis a címvédő szerb tekinthető favoritnak, noha novemberben a világranglista második helyére csúszott. A hatszoros Australian Open- és 12-szeres GS-bajnoknak ez a kedvenc versenye, és idén már nyert tornát Dohában. Ott a döntőben a világelső Andy Murray volt az ellenfele, aki első Australian Open-serlegére hajt. A Rióban olimpiai aranyérmes skót játékos 28 győztes tétmeccs után kapott ki Katarban, előzőleg szeptember 7-én hagyta el vesztesen a pályát a US Open negyeddöntője után. A Melbourne Parkban már ötször vívott finálét, és idén tűnik a legesélyesebbnek a Norman Brookes Kupa megkaparintására.

Kettejük 2006 óta íródó különpárharcában Djokovic vezet 25-11-re. A két nagy favorit kevéssé valószínű botlása esetén messzire juthat a világranglistán harmadik kanadai Milos Raonic, a Brisbane-ben győztes bolgár Grigor Dimitrov és az ottani fináléban alulmaradt japán Nisikori Kej is.