képviselők;pártok;vagyonbevallás;

FOTÓ: MTI, Bruzák Noémi

- Nincs egyezség a vagyonbevallásról

Érthetetlen a kormánypárt passzivitása, hiszen 2014-ben Rogán Antal akkori frakcióvezető amellett foglalt állást, hogy meg kell reformálni a rendszert, például elektronikussá kell tenni a bevallásokat, s szélesíteni a nyilatkozók körét - összegezte a tegnapi ötpárti egyeztetést lapunk kérdésére Harangozó Tamás. Az MSZP-s képviselő emlékeztetett, hasonlóképp nyilatkozott tavaly Kósa Lajos jelenlegi frakcióvezető is.

Harangozó azt is elmondta, az MSZP decemberben korrupcióellenes törvénycsomag-tervezetet nyújtott be, amelyben a vagyonnyilatkozat-tétel is szerepelt. Az abban foglaltak szerint a személyi kör szélesebb lenne, és megváltozna az adatközlés módja is. A közhiteles nyilvántartásokból kerülnének az adatok a vagyonnyilatkozatokba, ezzel elkerülve mindenféle mellébeszélést. "Így az olyan népszerű kiskapukat is be lehetne zárni, mint a magánkölcsön, a családon belüli összefogás, illetve a különféle cégek mögé rejtett vagyonok" - vázolta Harangozó. A szocialista tervezet értelmében az a képviselő, aki valótlan vagyonnyilatkozatot ad le, és ezt az Országgyűlés kimondja, elveszítené mandátumát, ez Harangozó szerint még a büntetőeljárásoknál is nagyobb elrettentés lehet.

A kormánypárt képviseletében Vas Imre sajtótájékoztatóján azt hangoztatta: a Fidesz nyitott lenne a jó javaslatokra, ilyenekkel azonban nem találkozott az egyeztetésen. Kifogásolta, hogy az ellenzékiek az Állami Számvevőszéket (ÁSZ) jelölnék ki a vagyon és a jövedelem egyensúlyának összevetésére, mert ezt az Országgyűlés illetékes bizottsága végzi, bejelentésre. Vas azt is aggályosnak nevezte, hogy az LMP közhiteles nyilvántartásokat használna fel az ellenőrzés során, mivel például a légi járművek üzemben tartóit tartalmazó lista nem ilyen, Hadházy Ákos pedig ennek a "költséges szenvedélynek hódol".

Az egyeztetés kapcsán Szél Bernadett úgy fogalmazott, a politikusok jelenleg "szappanoperát játszhatnak a vagyonnyilatkozatokkal". Az LMP-társelnök a Hír Tv-nek azt mondta, a Fidesznél nem a szakmaiatlanság a legfőbb érv a javaslatukkal kapcsolatban, hanem hogy nem akarnak módosítani a mostani rendszeren. Hadházy szerint a jelenlegi szisztéma még erősíti is a korrupciót. Az LMP másik vezetője korábban ismertette, javaslatuk minden parlamenti képviselőt, kormánytagot, közjogi méltóságot, önkormányzati vezetőt, valamint az állami és önkormányzati cégek vezetőit érintené, és azt a kormányoldal eddig minden alkalommal "lesöpörte".

A jobbikos Dúró Dóra szerint a 21. században semmivel sem magyarázható, miért ne lehetne a bevallásokat elektronikusan beadni. Az egy háztartásban élő hozzátartozók vagyoni helyzetét is nyilvánossá kellene tenni, és a Jobbik szerint is bővíteni kellene a nyilatkozók körét, kiterjesztve a kötelezettséget például a kormánybiztosokra - mondta a képviselő. Frakciótársa, Szilágyi György szerint a dokumentumokba a politikusok most azt írnak, amit csak akarnak.

Január 20-ig ígérte a kormány, hogy összeállít egy béremelési ajánlást a különböző állami tulajdonú vállalatok számára azt követően, hogy a versenyszférában tavaly november végén megegyezés született a 15 százalékos minimálbér és a 25 százalékos garantált bérminimum emelésről.