Donald Trump amerikai elnök pénteki beiktatása rányomja bélyegét a davosi konferenciára is. A keddi megnyitón Hszi Csin-ping kínai elnök bírálta Trump protekcionista gazdasági elképzeléseit és lépett fel a globalizáció védelmében, tegnap az olasz külügyminiszter fogalmazott meg éles bírálatot Trump és a Brexit támogatói felé. Az idei davosi találkozót egészében uralja a Brexit kérdése és Trump megválasztása, illetve az olasz népszavazás eredménye, azaz a populizmus és gazdasági protekcionizmus problematikája.
Pier Carlo Padoan olasz pénzügyminiszter egyenesen felszólította Európát, az európai döntéshozókat, hogy vegyék komolyan a populizmus veszélyét, mert ez az egyik legnagyobb kihívás, amivel meg kell birkóznia. Az olasz politikus állította, hogy Európa legnagyobb problémája maga Európa, az, hogy míg a Brexit támogatóinak és Donald Trumpnak van víziója, bármilyen legyen is az, addig „nekünk”, Európának nincs. Európának nincs stratégiája arra, hogyan szálljon szembe az új kihívásokkal, Európa nem csinál mást, csak utólag próbál reagálni a dolgokra, mondta az olasz miniszter.
Hasonló szellemben nyilatkozott Bill Clinton egykori pénzügyminisztere, Larry Summers elmondta Donald Trump megválasztása kapcsán, hogy a populista politikák miatt épp azok az emberek sérülnek, akiknek segítséget ígértek általa, a populista közpolitikának épp az alacsony keresetű és középosztálybeli emberek lesznek az áldozatai, akiknek ezeket a politikákat a kampányban eladták. Trump nem vesz részt a fórumon, hiszen pénteken veszi át hivatalát, de tanácsadója, Anthony Scaramucci jelen van.
A távozó amerikai alelnök, Joe Biden a populizmus és a középosztály problémája mellett az orosz fenyegetés kérdéséről is beszélt. Biden úgy vélekedett, hogy jelenleg Oroszország jelenti a legnagyobb fenyegetést a „liberális világrendre”, Moszkva a demokráciák nemzetközi közösségét érdekszférákkal, regionális hatalmi politikai vetélkedéssel akarja felváltani. Annak érdekében, hogy aláaknázza az Európai Unió egységét, s viszályt szítson a nyugat-európai országok között Vlagyimir Putyin orosz elnök minden lehetséges eszközt be fog vetni.
A washingtoni politikus szerint a továbbiakban is számítani kell arra, hogy a Kreml megpróbálja befolyásolni az idén Európában tartandó választásokat, mint tette azt az amerikai elnökválasztás során is. Idén két európai kulcsállamban, Németországban és Franciaországban is választások lesznek, de voksolnak Hollandiában és Csehországban is. Az Egyesült Államoknak és Európának közösen kell kiállnia a liberális értékek védelmében, s az együttműködés kulcseleme a NATO kell, hogy legyen, szögezte le a leköszönő amerikai alelnök.