Aziz tegnap Macky Sall szenegáli államfővel tárgyalt a lehetőségekről. Szenegál pedig jelezte, hogy beavatkozhat a szomszédos országba, ha Jammeh csütörtök éjfélig nem távozik a hatalomból, s nem adja át elnöki székét a december elején megrendezett elnökválasztás győztesének, az ellenzéki jelöltnek, Adama Barrow-nak.
Jammeh hivatali ideje szerdán ért véget, előzőleg azonban rendkívüli állapotot hirdetett ki hazájában. Ezt a parlament, az elnök nyomására, meg is szavazta. E lépést az ország belügyeibe való „példátlan és rendkívüli külföldi beavatkozással” indokolta. Jóllehet a választás után elismerte a vereséget, egy héttel annak lebonyolítása után már a voksolás megismétlését követelte, s panaszt nyújtott be a legfelsőbb bíróságnál. Időközben azonban Jammeh bizalmasai is hátat fordítottak az elnöknek a kilátástalan helyzet miatt. Szerdán Jammeh helyettese, Isatou Njie Saidy is benyújtotta lemondását. Előzőleg több miniszter is távozott. Hírek szerint a hadsereg támogatását is elvesztette. Ousman Badjie vezérkari főnök ugyanis azt közölte, azt a parancsot adta csapatainak, ne tanúsítsanak ellenállást, ha a szomszéd államok beavatkoznának. „Ez politikai vita” – indokolt.
Egyre többen hagyják el az országot Szenegál, Bissau-Guinea és Guinea felé. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága 26 ezerre becsülte a menekültek számát.
Jammeh 22 éve irányítja diktatórikus eszközökkel az országot. 1994-ben puccsal került hatalomra, azóta minden alkalommal újraválasztották. Elnöksége alatt súlyos emberi jogsértések történtek Gambiában, az államfő erőszakkal börtönözte be politikai ellenfeleit, megfélemlítette az újságírókat.
Az ellenzék első ízben tudott közös jelöltet állítani Barrow személyében. Megválasztását követően a szomszédos országok is mellé álltak. A közösségi oldalakon a BBC szerint elmondta, Szenegálban iktatják be elnöknek, ahol már napok óta tartózkodik. Marokkó azt közölte, befogadná Jammehet, ha hajlandó lenne elhagyni az országot.