költségvetés;növekedés;vizes-vb 2021;90 milliárd forint;

2017-01-20 06:51:00

Milliárdokat úsztatnak el a vizes világbajnokságon

Eddig több mint tízszeresére nőtt az idei budapesti vizes világbajnokság költségvetése: 2013-ban a pályázat benyújtásakor még 8 milliárd forintról volt szó, a legújabb számítások szerint azonban már a 90 milliárd forintot is meghaladja az esemény rendezésének összköltsége.

Magyarország a 2021-es vb rendezésére nyújtott be pályázatot, az erről szóló előszerződés aláírására 2013. augusztusában 300 millió forintot különített el a kormány. A vb szervezőbizottságának elnökei Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnöke és Kósa Lajos (a Fidesz alelnöke) lettek, társelnökként vett részt az előkészítésben Szentes Tamás budapesti főpolgármester-helyettes. A fővédnök Tarlós István főpolgármester lett. Illetve jelentkezett Magyarország a 2017-es junior vizes-vb megrendezésére is, nem titkoltan azzal a szándékkal, hogy ez lenne a felnőttek seregszemléje előtt a főpróba. A tapasztalatok összegzése után végre lehet hajtani azokat a változásokat, melyeknek köszönhetően garantált lesz négy évvel később a sikeres lebonyolítás.

Aztán minden másképp alakult: a 2017-es világbajnokság rendezési jogát megszerző Guadalajara 2015 februárjában visszalépett, mert a mexikói kormány úgy döntött, hogy – korábbi ígéretét megváltoztatva - nem ad 100 millió dollár fedezetet a rendezési költségekhez. Egy hónappal később Magyarország bejelentette a nemzetközi szövetségnél (FINA), hogy vállalja a 2017-es vb megrendezését. A jelentkezés részben volt önkéntes, a FINA informálisan jelezte, hogy nagyon örülne, ha Magyarország be tudna ugrani a közép-amerikaiak helyére. Sok mozgástér nem maradt…

Ugyanebben a hónapban Gyárfás már 24,7 milliárdra becsülte a költségeket. Áprilisban a magyar kormány szerződést kötött a FINA-val a vb megrendezésére, a megállapodásban a magyar állam garanciát vállalt az esemény lebonyolítására. Júniusban a kormány a vb jogdíjára 833,3 millió forintot csoportosított át, a teljes költség 1,45 milliárd forint volt.

A 2015-ös vb utolsó napján, augusztus 9-én az oroszországi Kazanyban Julio C. Maglione, a FINA elnöke jelképesen elindította a magyarországi vb honlapját.

Októberben kormányrendelet véglegesítette a szervezőbizottság névsorát: Seszták Miklós, elnök, Gyárfás Tamás, társelnök, Pintér Sándor, Szijjártó Péter, Varga Mihály, Balog Zoltán, Tarlós István, Fürjes Balázs, Szántó Éva lettek.

Bár a FINA a kormánnyal aláírt szerződés után bejelentette, hogy 2017. július 14-30. között kerül sor a budapesti vb-re, Gyárfás Tamás még hónapokkal később is azt mondta, nincs végleges időpont, mert több eseménnyel ütközik a vizes sportok nagy seregszemléje. Július 28-30. között rendezik a Forma-1-es Magyar Nagydíjat, július 22-29. között Győrben lesz az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál, ezért Magyarország szeretett volna másik időpontot keresni, hogy kitérjen a többi, hazai rendezésű kiemelkedő versenyek elől. Augusztus nem jöhetett szóba, mert 5-től 13-ig London rendezi az atlétikai világbajnokságot. Felmerült annak a lehetősége, hogy felcserélik az osztrák és a magyar világbajnoki futamot a Forma-1-ben, de ez az elképzelés meghiúsult a csapatok tiltakozása miatt, így végül tavaly áprilisban bejelentették, hogy marad az eredeti időpont: július 14-én kezdődik a vizes-vb.

Világbajnoki feladatok
A 2015. december 28-án született 451/2015-ös kormányrendelet rögzítette a vizes vb-vel kapcsolatos feladatokat és ezek kivitelezőit:
Új Dagály Úszóaréna – MNV Zrt.
Óriás ugrótorony – MNV Zrt.
Császár-Komjádi uszoda rekonstrukciója – Nemzeti Sportközpontok (NSK)
Margitszigeti uszodák (Hajós Alfréd és Széchy Tamás uszoda) – NSK
Gát (csatorna a Dagály területén) – MNV Zrt.
Dagály sétány – Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat
Népfürdő utca – Vizafogó út felújítása – Budapest Főváros Önkormányzata
Parkolók kialakítása (a Dagály környezetében) – MNV Zrt.
Gyalogos híd Rákos patakon (a Dagálytól északra) – Budapest Főváros
Sentab-vízvezetékcső felújítása (Népfürdő utca alatt) – MNV Zrt.
Távhővezeték kiépítése (Dagály és környezete) MNV Zrt.
Dagály Hajóállomás – MNV Zrt.
FINA MARKET I.: beléptetés, biztonságtechnika (Dagály strandon) – MNV Zrt.
Meglévő Dagály strand felújítása – MNV Zrt.
Pesti alsó rakpart közterületi megújítása, gyalogos-kerékpáros útvonal kiépítése – Budapest Főváros
Margitsziget, FINA MARKET II.: beléptetés, biztonságtechnika – Budapest Főváros
Margitsziget rekonstrukciója – Budapest Főváros
Kompkikötő létesítése (Dagálynál) – Budapest Főváros (változás: MNV Zrt.)
Balatonfűzfő Balaton Uszoda – BMSK Nonprofit Kft.

Dagály: rohamosan emelkedő árak

A vizes-világbajnokság központi helyszíne a Duna partján épülő Dagály uszodakopmlexum lesz. Az első tervet 2014. február 11-én mutatták be, Vígh László kormánybiztos azt ígérte, hogy fél évvel az idei év legjelentősebb budapesti rendezésű úszóversenye előtt adják át (akkor még nem lehetett tudni a mexikóiak visszalépéséről, 2017 nyarán a budapesti junior világbajnokságon mutatkozott volna be nagy versenyen a létesítmény és 2021-ben jött volna a felnőttek világbajnoksága). A tervező Ferencz Marcell volt, az építési költségekről Vígh azt mondta 8 milliárd forint körüli összegbe kerül ez a projekt, ami azonban hosszabb távon bőven megtérül, ugyanis a 25 ezer négyzetméter alapterületű úszópalota a világbajnokságon kívül a lakosság rendelkezésére is áll majd. Az edzések mellett a családok, iskolák is használhatják.

A sajtótájékoztató ünnepi hangulatára sötét árnyékot vetett a Magyar Építész Kamara pár nappal később kiadott közleménye, amelyből kiderült: a kiemelt állami beruházásról úgy született kormánydöntés, hogy elmaradt az ilyenkor szokásos pályáztatás.

„A magyar építészek többsége és a Magyar Építész Kamara elkötelezett a környezetébe harmonikusan illő, jó minőségű épületek és épületegyüttesek létrejöttében. Ennek feltétele az építész jelenléte a teljes létesítési folyamatban: az előkészítésen, a tervezésen, a megvalósításon és ellenőrzésen keresztül a működési tapasztalatok elemzéséig.

A fenti eredmény létrejöttéből kiemeljük a tervezés munkába adásának módját, amely a hatályos jogszabályok szerint történhet tervpályáztatással vagy közvetlen megrendeléssel. Mindkét mód célja a legjobb terv és a legjobb tervező megtalálása. Ez sikerülhet egyenes megrendeléssel is, de a tervet és a tervezőt a társadalom és a szakmai közvélemény előtt az – elismert szakemberekből álló – bíráló bizottság tervpályázati döntése képes elfogadottá tenni.

Minden olyan esetet szomorúan veszünk tudomásul, amelyekben a megrendelő, különösen komoly, kiemelt beruházások esetén, nem él ezzel a lehető legjobb versenyformával, a pályáztatással.

A Magyar Építész Kamara elnöksége azon dolgozik, hogy a tervezési megbízásoknál minél több – a lehetőségeknek és céloknak megfelelő – , a források hatékony felhasználását elősegítő gyors tervpályázati formát emeljen be a közbeszerzés rendszerébe, közelítve egymáshoz a megbízáson és az építészeti versenyen alapuló kiválasztást.”

A munkálatok kivitelezésével a kormány a Market ZRt-t bízta meg, amelyben Orbán Viktor barátja, Garancsi István szerzett többségi tulajdont.

Alig több mint egy évvel az első tervrajzokat bemutató sajtótájékoztató után bejelentették, hogy az előzetesen 8 milliárd forintra becsült építési költségek emelkedtek, immár 25 milliárd forintba kerül az uszodakomplexum megépítése. Bekerült ugyanis a tételek közé a Duna partján egy kilométer hosszan egy árvízvédelmi gát megépítése is, illetve egy sétány, amely a Forgách utcai metróállomástól vezeti el a nézőket a vb helyszínéig.

Jelentősen változtak a tervek 2016-ban, amikor a kormány „ráébredt” arra, hogy Budapest pályázni fog a 2024-es olimpia és paralimpia megrendezésére is. Az a döntés született, hogy olyan uszoda épüljön, amely adott esetben az olimpiai versenyeknek is otthont tud adni. Az Origo írt erről részletesen, a világbajnokságon 15 ezer, olimpián 20 ezer az uszoda elvárt befogadóképessége. Az eredeti elképzelések szerint csak az egyik oldalon lett volna lelátó, az új koncepcióhoz igazodva, ez már nem volt megvalósítható. Új terveket kellett készíteni, végül az a megoldás született, hogy 90 fokkal elforgatják az uszodát, így lehetett csak megoldani, hogy mindkét oldalon elférjenek a lelátók, melyek jelentős része mobil, tehát a verseny után elbontható. Fürjes Balázs, kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos azt mondta, a módosítások ellenére a rendelkezésre álló összeg nem változik, 20 milliárd forint körüli összegből felépíthető az uszodakomplexum.

Hogyan sokszorosodtak meg a költségek?
Az atlatszo.hu információi szerint 2013-ban már 1,4 milliárd forintba került a vb: 300 milliót kellett költeni a pályázat benyújtásával kapcsolatos költségekre, 1,1 milliárdot pedig a rendezési jog elnyerése után csoportosított át a kormány, ennek az összegnek jelentős része a jogdíjakra ment el, amiket a FINA részére kellett átutalni.
2014-ben a vb-hez kapcsolódó létesítmények fejlesztésére 2 milliárd forintot tervezett a központi költségvetés, végül az összegből 1,585 milliárd forintot használtak fel.
A 2015-ös költségvetés már 6,146 milliárd forintot irányzott elő a vb-vel kapcsolatos kiadásokra, ez az összeg 6,8 milliárdra módosult, amikor kiderült, hogy nem 2021-ben, hanem a mexikóiak visszalépése után 2017-ben kerül sor az eseményre.
Íme, az összesített kiadások:
Világbajnokság megrendezéséhez kötődő sportlétesítmény-fejlesztések támogatása (Új Dagály Úszóközpont és környezete fejlesztése): 47,208 mrd ft
Városi infrastruktúra-elemek: 13,908 mrd ft
Szervezési költségek: 10 mrd ft
Uszoda-felújítások: 8,203 mrd ft
Dagály strand: 4,831mrd ft
Balatonfüredi rendezés, infrastruktúra: 2,659 mrd ft
Jogdíj a FINA-nak: 1,933 mrd ft
Kompkikötő létesítése: 0,799 mrd ft
Világbajnokság előkészítése (2013): 0,3 mrd ft
A pesti rakpart északi irányba történő rendezése: 2,1 mrd forint
Ez 92, 043 milliárd forint, erre az összegre lehet egyértelmű döntéseket találni a közgyűlési- és kormányhatározatok tengerében. Nem kizárt azonban, hogy a határozatok között a sorok közé rejtve további összegek is elmentek az előkészületekre. A legfrissebb határozat a szerdai EU-s közbeszerzési értesítőben jelent meg: a Fővárosi Önkormányzat további 2,1 milliárd forintot költ a vb-re (ezt már beleszámítottuk az összköltségbe) „a pesti rakpart északi irányba történő rendezése, gyalogos sétány kialakítása a Margit-híd – Dráva utca között” címszóval.
Hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzést írtak ki a munkára, így a tendert a Penta Általános Építőipari Kft. vitte el a három másik pályázó, a Strabag, a Swietelsky és a Hódút Kft. elől.