Publicisztika;Egyesült Államok;beiktatás;Donald Trump;

2017-01-20 10:55:00

Trump beiktatása - Világsztárok is tüntettek az új elnök ellen (Fotók)

Donald Trump beiktatásának ünnepségsorozata már csütörtökön megkezdődött: koszorúzással, tűzijátékos koncerttel és gálavacsorával, ám nem mindenki örül a leendő amerikai elnöknek. Péntekre és a hétvégére több tucatnyi tüntetést jelentettek be.  New Yorkban már tiltakoztak, a megmozduláson pedig részt vett Robert De Niro filmszínész, Michael Moore filmrendező és Bill de Blasio, a város demokrata párti polgármestere is. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK! FOTÓK: John Moore/Aaron P. Bernstein/Pool/Getty Images

Már elkezdődött

Miután a megválasztott elnök és családja - öt gyermekével és unokáival - csütörtökön a kora délutáni órákban megérkezett Washingtonba, s részt vett egy díszebéden, délután már meg is tartotta a beiktatási ünnepségsorozat első hivatalos programját. Mike Pence megválasztott alelnökkel együtt koszorúzott az arlingtoni nemzeti sírkertben.

Délután a Lincoln Emlékmű előtt több ezren gyűltek össze a megválasztott elnök és alelnök tiszteletére rendezett koncerten, ahol Trump rövid beszédet mondott. Sokak meglepetésére rövid beszédet mondott a Steve McQueen-kosztümben megjelent leendő first lady, Melania Trump is.

A koncertet a hollywoodi sztár, Jon Voight nyitotta meg, aki köszöntő beszédében így fogalmazott: "Lincoln most mosolyog, mert tudja, hogy Amerikát most majd egy tisztességes és jó ember megmenti, aki mindenkiért dolgozni fog,  függetlenül hovatartozásától vagy bőrszínétől". Beszédében a színész megvédte Trumpot a szerinte rosszmájú sajtó támadásaitól, és hangsúlyozta, hogy amerikaiak millióinak imája talált meghallgatásra a milliárdos üzletember megválasztásával.

A "Tegyük ismét naggyá Amerikát" című koncerten a 3Doors Down, Lee Greenwood, Toby Keith lépett fel, a műsor közben Trump rövid beszédben köszönte meg a támogatást és ismét megígérte, hogy "együtt naggyá tesszük Amerikát". Szólt azokhoz az amerikaiakhoz is, akiket szerinte a politikusok "elfeledtek", s úgy fogalmazott: kormányzata minden amerikai életében fordulatot hoz majd. Nem beszélt hosszabban, mint tíz perc, de ezalatt emlékeztetett arra, hogy kormányzata megerősíti az amerikai határok védelmét, és rengeteg új munkahelyet teremt szerte az országban.  

Toby Keith FOTÓ: Aaron P. Bernstein/Getty Images

Toby Keith FOTÓ: Aaron P. Bernstein/Getty Images

A beiktatás előtti éjszaka       

Az elnöki beiktatást már csütörtökön díszkivilágítással váró Washingtonban este gálavacsora volt a Trump-kampány nagy adományozóinak tiszteletére. Az elegáns estélyen a Republikánus Párt vezető politikusai is részt vettek. Donald Trump itt is rövid beszédet mondott, amelyben hangsúlyozta: "fantasztikus kormányunk lesz, büszke vagyok a választásaimra". Trump azt is közölte: 2020-ban "hagyományos  módszerekkel akarja megnyerni az elnökválasztást". Az estélyen jelen volt - tűzpiros nagyestélyiben - Trump egyik főtanácsadója, korábbi kampánymenedzsere, Kellyanne Conway, aki újságíróknak azt mondta hogy az első elnöki rendeletet Donald Trump várhatóan már hétfőn meghozza.

A Trump házaspár az éjszakát - a hagyományoknak megfelelően - a Blair House-ban, a Fehér Ház vendégházában tölti, s onnan indul kora reggel a templomi szertartásra, majd a teázásra Barack és Michelle Obama vendégeként a Fehér Házba. S majd a Fehér Házból hajtatnak konvojjal a Capitoliumhoz, amelynek lépcsőjén lesz a beiktatási ceremónia.

Tűzijáték FOTÓ:Scott Olson/Getty Images

Tűzijáték FOTÓ:Scott Olson/Getty Images

Nem lesz akkora felhajtás

Bár Trump soha nem látott pompát ígért, hírek szerint a megszokottnál szerényebb lesz a felhajtás. Az ünnepségekre 8-900 ezer embert várnak az amerikai fővárosba, egymillióval kevesebbet, mint Obama első beiktatásakor, 2009-ben. 

Ott lesz a távozó Obama és a felesége, jelezte részvételét a 92 éves Jimmy Carter, akárcsak George W. Bush és felesége, Laura, de idősebb Bush és felesége nem megy el, mindkettőjüket kórházban ápolják. A 42. elnök és felesége, Bill és Hillary Clinton is részt vesz a beiktatáson, noha a volt demokrata elnökjelölt, aki azt remélte, hogy az Egyesült Államok első női elnöke lehet, választási veresége óta visszavonult a reflektorfényből.

FOTÓ: Chung Sung-Jun/Getty Images

Ttump és Obama viaszfigurája FOTÓ: Chung Sung-Jun/Getty Images

Demokrata bojkott

Számos szék ugyanakkor üresen maradhat, hisz tegnapig már mintegy hatvan demokrata képviselő jelentette be, hogy bojkottálja Trump eskütételét. (John Lewis veterán fekete képviselő, egykori polgárjogi harcos azzal indokolta távolmaradását, hogy Trumpot nem tartja legitim elnöknek.) Előző beiktatásokról is távol maradtak néhányan, de ilyen jelentős bojkottra korábban nem volt példa. A megválasztott elnök erre is a maga sajátos módján reagált a FoxNews hírcsatornának: mint mondta, neki nem hiányoznak a demokraták, csak adják át az ünnepségre szóló jegyüket, mert azok iránt nagy a kereslet.

A 45. amerikai elnököt a legfelsőbb bíróság elnöke, John Roberts főbíró esketi fel. (Roberts 2009-ben bakizott, elrontotta az eskü szövegét, így Obama is tévesztett az első beiktatáskor, s emiatt később a Fehér Házban meg kellett ismételni az eskütételt). Mike Pence alelnököt Charles Thomas, a legfelsőbb bíróság egyik konzervatív bírája esketi fel. Trump már bejelentette, édesanyjától 9 éves korában kapott saját bibliája mellett az Abraham Lincoln elnök első beiktatásakor használt történelmi bibliára teszi a kezét eskütételkor. A Lincoln-bibliát használta Obama is mindkét beiktatásakor. Pence alelnök a Reagan-család bibliáját választotta, mondván „a 40. elnök öröksége generációkat inspirált, s fog a jövőben is”. Az eskütétel után a tengerészgyalogság zenekara játssza az amerikai elnökök bejövetelét szokás szerint köszöntő „Hail to the Chief!” himnuszt.

Orbán nem lesz ott

Külföldi állam- és kormányfőket hagyományosan nem hívnak meg a beiktatásra, a nagykövetek képviselik országukat. Akik mégis elmennek, azok vagy valamelyik párt, vagy egy-egy szövetségi állam keretéből jutottak jegyhez. Nigel Farage, a brit UKIP vezetője állítólag ott lehet a ceremónián, de a boszniai szerb elnök, Milorad Dodik csak az egyik bálban vehet részt. Sorin Grindeanu román kormányfő és Liviu Dragnea, a kormánypárt elnöke sem hivatalos meghívóval van jelen. Úgy tudni, Orbán Viktor nem is bálozik Washingtonban.

Lemondták a sztárok

Nehézségei adódtak az átmenetet szervező csapatnak, hogy elegendő sztárszereplőt szerződtessen a beiktatásra. Többen is nemet mondtak a milliárdos felkérésére, az operaénekes Andrea Bocelli, Céline Dion és Sir Elton John is kosarat adott, utóbbi annak ellenére, hogy egyik dalát rendszeresen játszották a milliárdos kampányrendezvényein. Jennifer Holliday énekesnő először vállalta a fellépést, de utóbb visszamondta, annyi bírálatot, még halálos fenyegetést is kapott. Egy tehetségkutató versenyen feltűnt énekes, a most 16 éves Jackie Evancho énekli a himnuszt, s egy 360 tagú, neves mormon kórus is fellép, de egyik énekesük tiltakozásképp inkább kilépett. Tiltakozott a szereplésre felkért világhíres tánckar, a Radio City Rockettes számos táncosa is, az 1932 óta működő együttes azonban mégiscsak szerepel. Michael Flatley, az ír szteptáncos az egyik esti bálon ad műsort.

Alec Baldwin színész is felszólalt.

Alec Baldwin színész is felszólalt.

A beiktatási ceremónia pontos menetéről bővebben itt olvashat!

Nézze élőben!