Merkel;Orbán;

- Merkel és Orbán

A Berlini Gazdasági Intézet igazgatója január elején nyilvánosságra hozta, hogy a német GDP nagyobb arányban nőtt, mint a megelőző évtizedben bármikor. Az intézetigazgató szerint ez a növekedés a bevándorlóknak köszönhető. Ez a növekedés részben a már munkába állt menekültek teljesítményéből származik, részben pedig abból a gazdasági felpezsdülésből, amit a befogadott menekültekre költött pénz váltott ki.

És ez csak a kezdet. Mivel, mint mondta, „a tömeges gazdasági bevándorlás eredményei a gazdaságban kedvezőek”, a következő években növelni lehet az egészségügyi és az oktatási kiadásokat, ezen kívül jó napok várnak az építőiparra és a gépiparra is. (Forrás: hvg.hu).

A KSH Népességtudományi Intézete kiadott egy jelentést, eszerint drámaian csökken az ország lélekszáma, 2060-ban talán csak 6 millió ember él Magyarországon. Ráadásul ez a 2060-as Magyarország sokkal öregebb lesz, mint a mai. 1990 elején még 2,1 millió volt a gyermekek létszáma, 2014-ben pedig csak 1,4 millió. 2060-ra számuk 1 millió alá apad, a 65 éven felüliek aránya pedig 13 százalékról 33 százalékra emelkedik. (Forrás: www.portfolio.hu). Ez a demográfiai átrendeződés már rövidtávon is megnehezíti a nyugdíjak kifizetését, hosszútávon pedig egyszerűen lehetetlenné teszi.

Nálunk az építőipar akadozik, mert nincs elég megfelelő szakember. Már villamosvezető sincs elég. A ManpowerGroup felmérése szerint a magyarországi munkáltatók 57 százaléka küzd munkaerőhiánnyal. A helyzet romlani fog, mert a fiatalok már az egyetemi éveik alatt azt szervezik, miképp tudnának külföldön álláshoz jutni. A szakképzett munkaerő elmegy, a rossz oktatás és a szociális szerkezet megoldatlan problémái miatt létrejött több százezres munkanélküli tömeg, valamint a növekvő létszámú nyugdíjas társadalom eltartása tehát egyre versenyképtelenebb gazdaságra nehezedik.

Németország piacbarát gazdaságpolitikát folytat, maximálisan ügyel a demokrácia érvényesítésére és befogadja a menekülteket, ennek következtében fellendült a német gazdaság. Javulnak a demográfiai mutatók, stabilizálódik a jövő – és sajnos, növekedik a terrorizmus veszélye is.

Magyarország piacellenes intézkedéseket hozott, korlátozta a liberális demokráciát és egy undorító gyűlöletkampány kíséretében elutasította a bevándorlás lehetőségét. Az eredmény: gazdasági problémák, a lakosság rohamos elöregedése, a munkaerő elvándorlása és végeredményben hazánk elfogyása. Viszont cserébe viszonylag "csak" a hazai bűnözők rontják a közbiztonságot.

Talán ki kellene dolgozni egy olyan, speciálisan Magyarországra kifejlesztett modellt, elképzelést, amelyik levonva a német eseményekből a tanulságokat, minimalizálja a veszélyt és utat nyit a fejlődésnek. Ezt a koncepciót annak a politikai erőnek, amelyik a jelenlegi kormány esélyes kihívója kíván lenni 2018-ban, már most nyilvánosan vállalnia kellene, hogy a lakosságnak legyen ideje elgondolkodni rajta és mérlegelni. A döntést ugyanis senki más nem hozhatja meg, csak maga a lakosság, mert a lakosság viseli a következmények súlyát, akár Angela Merkel, akár Orbán Viktor útját választjuk. Úgy tűnik, a dolog lényegét tekintve: nincs harmadik út.

A demokratikus ellenzéki pártok azonban, bocsánat a kifejezésért, lapítanak. És ezzel a lapítással aláírják a halálos ítéletüket. A jog ismer egy sajátos kifejezést, így hangzik: „ráutaló magatartással egyértelműsítette” a szándékát a perbe fogott személy. Most éppen ez történik. A demokratikus ellenzék ráutaló magatartással azt egyértelműsíti, hogy a elfogadja kormány menekültpolitikáját és ezzel lemond arról, hogy Magyarország jövőjét alakítani képes erőként tűnjön fel a közvélemény előtt. Az helyes, hogy élesen kritizálják a hivatal embertelen viselkedését, hogy tiltakoznak az uszító kampány ellen, de ez elég? Biztosan népszerűtlen lesz az a politikus, aki kimondja: igen, Magyarország sem vonhatja ki magát az alól, mint ahogy a világ többi fejlődni kívánó országa sem, hogy egy gondosan megtervezett, sok szempontúan végigvitatott koncepció alapján, de engedélyezze a korlátozott mértékű bevándorlást. A másik lehetőség, hogy kijelentjük, a csodában bízunk.

Meglehet, bukik a demokratikus oldal, mert a szavazópolgár nem fogja honorálni a kellemetlen igazságot kimondó felelős véleményt. Vajon a csodavárást honorálja majd?

Akinek a magyarság sorskérdéseivel kapcsolatban csak annyi az üzenete, hogy le kell váltani a jelenlegi kormányt, mert ez a kormány lejtőre vitt bennünket, de arról, hogy honnan teremti elő a további lecsúszás megállításához szükséges emberi erőt, nem mutat be még vitatható koncepciót sem –, mennyi esélye lesz a politikáját markánsan meghatározó Orbán Viktorral szemben?

Angela Merkel bátor volt, vállalta a népszerűtlenséget, és most fordított egyet a német történelmen. Bebizonyította, hogy Németország valóban szakított a múltjával, ugyanakkor ha nem is oldotta meg véglegesen a gazdasági és demográfiai problémákat, de hatalmas lépést tett előre. Kiderült, a migránsok hasznosak. Ez a 2017. év eddig legszenzációsabb híre. Kormányunk ebből nyilván semmilyen következtetést nem von le, mert az az eddigi irányvonal megváltoztatását jelentené.

És az ellenzék?