Meir Turjeman jeruzsálemi polgármester-helyettes azt közölte, 566 új telep építésére adtak engedélyt. Jelenleg 430 izraeli telepes él az izraeli hadsereg által elfoglalt Ciszordániában, s további 200 ezren Kelet-Jeruzsálemben. A nemzetközi szereplők az izraeli telepek építését tartják a tartós közel-keleti béke megvalósítása legnagyobb akadályának. December végén az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1979 után először fogadott el határozatot a telepek építésével szemben. Ebben az építkezések azonnali leállítását követelték Ciszjordániában és Jeruzsálemben. Izrael élesen bírálta az ENSZ szavazását, s mivel az Egyesült Államok tartózkodott, fagyossá vált Washington és az izraeli kormányzat viszonya.
Ugyanakkor az új amerikai kormányzat sem sieti el a nagykövetség áthelyezését Kelet-Jeruzsálembe. A Fehér Ház ugyanis visszafogottan nyilatkozott ezekről az elképzelésekről. „A témáról szóló tárgyalások még a kezdet kezdetén járnak" – közölte Trump szóvivője, Sean Spicer a CNN-nek. Azúj amerikai elnök telefonbeszélgetést folytatott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel. A közel-keleti békefolyamatról, illetve az iráni nukleáris megállapodásról cseréltek eszmét. Trump februárra hívta meg az izraeli miniszterelnököt Washingtonba.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter és más diplomaták korábban óva intettek attól, hogy Jeruzsálembe helyezzék a nagykövetséget.