A kampányfilm ellen petíció is indult, amit cikkünk írásakor több mint 1700-an írtak alá. A tiltakozók azt is kifogásolták, hogy a liga magát " isteni gondviselőként és új esélyként" nevezi meg. "Követeljük, hogy kérjenek bocsánatot, vegyék le a felháborító videót, és fogalmazzák újra a mondandójukat. Ha ez nem sikerül, akkor hagyják abba a működésüket azonnali hatállyal" - olvasható a petíció szövegében.
Hasonló botrány kavart 2014-ben a rendőrség "Tehetsz róla, tehetsz ellene!" kampányvideója, amit a nemi erőszak megelőzése céljából készítettek. A kisfilmből azt lehetett leszűrni, hogy a nők is tehetnek arról, ha megerőszakolják őket. A képsorokon fiatal, szórakozni induló lányok egy csoportját mutatták be, amint "kihívó" öltözékükkel és viselkedésükkel "maguk keresték a bajt". A rendőrség végül visszahívta a videókat.
A Magyar Rákellenes Liga közleményt adott ki, amiben a "félreértéseket" szeretnék tisztázni. "Tekintettel arra, hogy ennek az évnek a mottója az egyén és a társadalom felelősségének hangsúlyozása, ezért ennek a reklámnak a célja a magyar társadalom megszólítása.
Az idei cél a megelőzésre, az egészséges életmódra való felhívás - hiszen ebben van az egyén felelőssége, a genetikai adottságokon és a környezeten nem tudunk változtatni! Semmiképp nem volt cél a gyógyult betegek támadása" - írták.
A felhívásra azért is szükség van, mert - mint jelezték - az ingyenes szűrővizsgálatok részvételi aránya 40 százalék körüli, és a panaszt okozó daganatok 70 százaléka már áttétes.
Úgy vélik, mivel a kampányfilm célközönsége a még nem beteg, de helytelen életmód miatt fenyegetett emberek csoportja, az ő figyelmüket csak erősebb üzenettel lehet elérni.