Molnár Csaba elmondta, hogy levélben fordult Giovanni Kesslerhez, az OLAF főigazgatójához a budapesti 4-es metró ügyében kiadott jelentéssel kapcsolatban. A hivatal vezetője válaszlevelében arról tájékoztatta, hogy a szervezet jelentésének nyilvánosságra hozatalára vonatkozó döntés a nemzeti hatóságok hatáskörébe tartozik -tette hozzá a politikus.
A képviselő szerint nyilvánvaló, hogy a magyar kormánynak joga van a jelentést - a személyiségi jogok szükséges védelme mellett - nyilvánosságra hozni, amihez az Európai Unió szerveitől semmiféle engedélyre nincs szüksége.
"Az OLAF leveléből az következik, hogy nem igaz, amit a kormány állít" - fogalmazott.
A képviselő hangsúlyozta: a DK, valamint a jelentés alapján az OLAF a 2010 utáni városvezetést is felelősnek tartja a 4-es metró körüli szabálytalanságok miatt. Hozzátette, hogy az OLAF vezetőjével folytatott konzultáció alapján kiderült, hogy Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, amely eddig nem rendelt el nyomozást az uniós hivatal jelentéseit követően. Véleménye szerint gyanús, hogy most első alkalommal indít nyomozást a magyar kormány egy OLAF-jelentés kapcsán.
A DK ezért is támogatja az európai ügyészség létrehozását, mivel egy ilyen hivatal működése mellett nem lehetne egyetlen ügyet sem rejtegetni, vagy blokkolni az eljárások elindítását - tette hozzá az uniós parlamenti képviselő.
Molnár Csaba "valótlanságot állít" - írták közleményükben. Jelen esetben az ügyészség az igazságügyi ajánlásnak megfelelően a korábban már megindított nyomozás irataihoz csatolta az európai hivatal vizsgálatának eredményét. Ráadásul az OLAF az általa is ismert magyar nyomozás adataira is tekintettel volt saját jelentésének összeállításakor - tették hozzá.
Felhívták a figyelmet: az OLAF 2012 és 2016 között 28 bűncselekmény gyanújára utaló igazságügyi ajánlást tett a Legfőbb Ügyészségnek. Valamennyi igazságügyi ajánlást nyomozás keretében vizsgálták, illetve vizsgálják a magyar hatóságok - olvasható a közleményben.
Megírtuk: Rekordgyorsasággal cselekszik az ügyészség, ha a kormány kívánalmairól van szó. Miközben bizonyos, a 2010-es kormányváltás környékén indult eljárásokat egyetlen sajtótájékoztatóval sikerül felpörgetni, Lázár János kancelláriaminiszter Tarlós Istvánnak ezúttal épp azzal "tehetett be", hogy a főpolgármester maga azt állítja: teljes az egyetértés.
A továbbiakban a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) csak az Alstom-ügyben nyomoz, a Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter feljelentésében érintett többi ügyet elkülönítették ettől, és azokban a Fővárosi Főügyészség jár el - közölte Keresztes Imre. A KNYF vezetője felidézte: a kancelláriaminiszter a 4-es metró szerződéseivel kapcsolatban több bűncselekmény miatt tett feljelentést a múlt héten, méghozzá azután, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) decemberben megállapította, a 4-es metró építése során kiemelkedő súlyú szabálytalanságokat és hibákat követtek el, többszörösen felmerül az Európai Unió "pénzügyi érdekeinek megsértésének, a hűtlen kezelésnek, a csalásnak, a jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének, a közbeszerzési és koncessziós eljárásban történt versenyt korlátozó megállapodásnak, a vesztegetésnek, a sikkasztásnak, az adócsalásnak, a befolyással üzérkedésnek, a számvitel rendjének megsértésének, valamint a köz- és magánokirat-hamisításnak a gyanúja".
A KNYF a feljelentés alapján január 23-án hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt máris nyomozást rendelt el, majd az iratok áttanulmányozása után az Alstom cég szerződéseire vonatkozó nyomozást elkülönítette, és a feljelentéssel érintett többi ügyben elrendelt nyomozást áttette a Fővárosi Főügyészségre.
A KNYF 2016 szeptembere óta már nyomoz a M2 és M4 metróvonalakra beszerzett Alstom-metrókocsik ügyében, ezt a nyomozást eredetileg a Nemzeti Nyomozó Iroda indította még 2011 januárjában. A továbbiakban tehát a KNYF együtt vizsgálja a 2011-ben kezdődött ügyet és a Lázár által tett feljelentés Alstom-kocsik beszerzésére vonatkozó részét, a nyomozás vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt folyik. Ebben az ügyben a KNYF már több személyt gyanúsítottként hallgatott ki 2016 októberében, a nyomozás határideje április 3-a.
Lásd még: Lázárra hallgat Polt Péter