Pogátsa Zoltán január 28-i cikkéhez szeretnék hozzászólni. Amivel egyetértek: nem lehet valami ál-tudományos tömegpszichológiai sablont használni és a nem miránk szavazókat hibáztatni az úgynevezett baloldal teljes kudarcáért. Nem lehet milliós embercsoportokat elitistán kezelni, ahogy Clintonék is. Amerikában és Angliában sem azért győz az idióta populizmus, mert az emberek idióták vagy kádáristák, hanem azért mert ugyanaz a neoliberális elszegényítő, szociális újrafelosztást tagadó piacgazdaság megy majd 40 éve, akármelyik adminisztráció van kormányon, alternatíva nélkül. (Különvéleményem, hogy
Bernie Sanders nyerhetett volna, mint ahogy Jeremy Corbyn is, ha a saját jobboldala nem támadná folytatólagosan hátba a tömegmédiában.) Itt jön amivel nem értek egyet: nem csak az a baj hogy szociáldemokrácia átvette a konzervatív piacszemléletet hanem az is, hogy nem tud jobbat kitalálni, mint megismételni a jóléti állam bukott kísérletét, remélni, hogy a kapitalizmus korrupt káosza menedzselhető állami kontrollal és újrafelosztással.
Még a relatíve sikeres skandináv államokban is, mivel kapitalista gazdaságuk egyre több állami segítséget igényel, a szociális vívmányaik ott is állandó veszélyben vannak. A kapitalista világválságok nemigen ismerik a földrajzi határokat. Jelenleg persze tényleg még itt érzik magukat az emberek legemberebbnek, és itt fizetik szívesen a 80 százalékos jövedelemadót is. Persze, hogy jobb lett volna, ha Magyarország a skandináv újra-felosztásos rendszert követte volna és nem a vadkapitalizmust Érdekes volna, ha valami csoda folytán sikerülne Botkának. Választási jelszónak jó - de merjünk a kapitalizmus ellen és a szocializmus érdekében tájékoztatni, a sok tévhit tengerében.