Mindannyian emlékezünk a hatodik koporsóra. Arra, amelyik előtt állva 1989-ben, Nagy Imre újratemetésén fiatalemberként Magyarország jelenlegi miniszterelnöke arról beszélt, hogy abban szimbolikusan a következő húsz év fekszik. „Most azt mondanám, hogy itt van előttünk a hetedik koporsó is”, amiben az előző szabadságban eltöltött húsz évünk van. Az a szabadságban eltöltött húsz év, amely ugyan bűnöktől volt terhes, hiszen korrupció is jellemezte”. Két évtized, amikor intézmények védték a magyar polgárokat. Tudhatjuk, intézmények uralma alatt sokkal jobb élni, mint emberek uralma alatt, mert az emberek veszélyesek. Majtényi László, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke, a civilek és a baloldali ellenzéki pártok majdani közös köztársasági elnök-jelöltje idézte fel a mártír miniszterelnök újratemetését tegnapi évértékelőjében, hogy párhuzamot vonhasson a jelennel.
A jogtudós a Bibó István Közéleti Társaság felkérésére először beszélt a nyilvánosság előtt azóta, hogy kiderült, meglesz az a negyven képviselői támogató aláírás, amellyel hivatalos államfő-jelölté válhat és májusban felszólalhat majd a parlamentben. Majtényi szerint sokat kell gondolnunk a hetedik koporsóra, mert meg kell csinálnunk a IV. köztársaságot, amelyik várhatóan sokkal fontosabb lesz, mint a III. és nem engedjük, hogy olyan könnyen elvegyék tőlünk, ahogyan azt. Bevallotta, korábban úgy gondolta, a nemzeti együttműködés rendszere (NER) csak epizód Magyarország történetében, de rá kellett jönnie, hogy mára konszolidációs korszakába lépett és ebből kell majd valahogy kibillenteni.
2016 nagyon rossz év volt, akkor halt meg Kertész Imre, Esterházy Péter, Kocsis Zoltán és Megyesi Gusztáv. De Majtényi szerint nemcsak ebben a tekintetben volt rossz. A NER ebben az esztendőben lépett át a konszolidációs időszakból a pangás korszakába. Emlékeztetett, a brezsnyevi korszakban a Szovjetunió kezelhetetlen válságát vérengzésekkel próbálta levezetni. Akkor vonultak be Afganisztánba. Neki reményt, optimizmust is kéne sugallni egy évértékelőben, ám ez nem könnyű - fogalmazott. Václav Havelt idézte, aki azt mondta, meg kell különböztetni a reményt az optimizmustól. Utóbbi azt jelenti, hogy valamit megteszünk és látjuk ennek a cselekedetnek a pozitív eredményét. A remény pedig azt, hogy valamit megteszünk, amiről úgy érezzük, morálisan helyes, függetlenül attól, hogy látjuk-e a pozitív végkifejletet. A pangás időszaka valahol a remény és az optimizmus között ingadozik.
Az idén a Budapest Bike Maffia (BBM) kapta a Bibó István Demokrácia-díjat, amelyet a XXI. Század Társaság és a Pallas Páholy alapított. A BBM 2011 karácsonya óta gyűjt adományokat, amelyeket kerékpárral szállítanak ki a rászorulóknak.
Korábban a NER hivatkozott értékekre, noha ezek nem voltak igaziak, most azonban semmilyen morális alapra nem hivatkoznak. Korábban a rendszer elhatárolta magát politikai ellenfeleitől, ám a pangás időszakában „szétkeni magát a saját környezetében”. Ugyan akkor folyamatos háborút vív az EU ellen, az ellenzékkel, akár a sajátjaival.
A jogállam súlyosan sérült 2010 óta, visszaépíteni pedig csak az alapoktól lehet. „A nemzeti együttműködés rendszerét apró reformokkal humanizálni nem érdemes. A nemzeti együttműködés rendszerét meg kell haladni, és létre kell hozni egy alkotmányos, demokratikus köztársaságot” – fogalmazott.
Majtényi tisztában van saját esélyeivel, tudja, hogy nem lesz köztársasági elnök, ugyanakkor örül, hogy lett egy projekt, ami mellé a demokratikus ellenzék pártjai odaálltak. Meg tudtak egyezni, ami nagyon fontos. Péntekig nem is bízott abban, hogy meglesz a 40 támogató aláírás, ennek ellenére igent mondott a civilek felkérésére, hogy végre elég hangosan beszélhessen a szolidáris, demokratikus Magyarországról. A szegénységről, a mindent átható korrupcióról.
Majtényi évértékelőjéről is megüzente, sokféle forgatókönyv létezik, de az alkotmányosság helyreállítása nem baloldali projekt. Annál rosszabbat elképzelni sem tud, hogy a NER-el szemben revansként létrejön egy baloldali alkotmányozó többség. Véleménye szerint olyan alkotmányra van szükség, amely a társadalom közös érdekeinek a foglalata. Közölte, csak egy alkotmányos állam tud fellépni a szegénység, a korrupció, a hatalmi arrogancia ellen. 2018-ban pedig csupán akkor lehet helyreállítani az alkotmányos rendet, ha a lelkekben a változás már az idén megtörténik.