4-es metró;Gyurcsány Ferenc;Demszky Gábor;vizsgálóbizottság;OLAF;

2017-02-08 06:01:00

4-es metró - Senki nem megy el a meghallgatásra

Budapesten tárgyal Giovanni Kessler, az OLAF főigazgatója, többek közt Polt Péter legfőbb ügyésszel szerdán és csütörtökön - írta a Facebook-oldalán Jávor Benedek. 

A Párbeszéd európai parlamenti (EP-) képviselője szerint ez kiváló alkalom lesz, hogy Kessler rákérdezzen, vajon mi az oka az ügyészség figyelemre méltó visszafogottságának olyan ügyekben, amelyekben az OLAF alátámasztottnak látta a korrupció gyanúját, és már régen átadta vizsgálati jelentését a nyomozóhatóságnak. Ilyenek többek között a Rogán Antalhoz kapcsolható Budapest Szíve program körüli visszaélések, vagy Tiborcz István közvilágítási projektjeinek botrányai. "Volna tennivaló a jelentések utánkövetésével, mert Polt "Kollaboráns" Péter sajátos ízléssel válogat abban, hogy melyik ügyben aktivizálja magát az ügyészség" - vélte Jávor.

Eközben a DK közölte, Gyurcsány Ferenc pártelnök és Gy. Németh Erzsébet sem megy el a 4-es metró körüli korrupciógyanút vizsgáló parlamenti bizottság ülésére - mondta Gréczy Zsolt. A DK szóvivője szerint erre nincs szükség, mert az OLAF-jelentés megállapítása szerint az érintett időszak kormányai nem felelősek az ügyben, a hivatal csak a fővárosi vezetés és a fővárosi önkormányzati cégek felelősségét állapította meg, Gy. Németh pedig sem városvezető nem volt, és fővárosi céget sem irányított. Gréczy emlékeztetett: Tarlós István korábban azt mondta, a DK fővárosi politikusa nem érintett az ügyben. A főpolgármester ezzel kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: csupán annyit jegyzett meg, nem feltételezi, hogy személy szerint GY. Németh törvénytelenséget követett volna el.

Bár Demszky Gábor volt főpolgármester ügyvédje, Magyar György azt mondta a Magyar Nemzetnek, hogy Demszky elmegy a meghallgatásra, mivel jogi felelőssége föl sem vetődött az ügyben, s mert a 4-es metró beruházásának szerződéseit a cégek kötötték, a volt főpolgármester a Klubrádióban azt mondta, mégsem megy el, mivel a meghívó tartalmából azt szűrte le, hogy komolytalan az "úgynevezett vizsgálat". Szerinte félóra- egy óra alatt képtelenség megfelelően kezelni egy ilyen bonyolult ügyet, ő pedig nem akar biodíszlet lenni a Fidesz színjátékához.

Horváth Csaba fővárosi szocialista képviselő, volt főpolgármester-helyettes azt mondta a lapnak, hogy ha kap meghívót, elmegy az ülésre. Szerinte azonban érdekesebb, kiket nem hívnak meg, és miért.

Tarlós a Lánchíd Rádióban furcsának nevezte, hogy a volt SZDSZ-es főpolgármester, Demszky ügyvédet fogadott, holott meg sem gyanúsították. A főpolgármester kijelentette: a jelenlegi városvezetés "érintetlen" az OLAF-iratok szerint. Kifejtette, az egyetlen 2010 utáni észrevétel az OLAF részéről "pusztán" az ellenőrző mérnök cseréjére vonatkozik. Mint mondta: az ellenőrző mérnökkel a szerződést 2006 júniusától kötötték meg határozott időre 2012-ig.

Szanyi Tibor szerint az OLAF-jelentés egyik hiányossága, hogy elmulasztja a vizsgált események időrendi felsorolását, így nem világos, hogy mikor is történtek az egyes visszaélések. Tarlós erről azt mondta, a szocialista EP-képviselő téved, vélhetően nem olvasta végig a jelentést. "Az igaz, hogy a táblázatos kimutatásban az OLAF csak az éveket tüntette fel, bár ezek is sokat mondanak, de később a szövegben egészen pontos dátumokkal időrendi felsorolásban taglalja az eseményeket" - mondta a főpolgármester az MTI-nek.