Tarlós István korábban úgy nyilatkozott: Szanyi Tibor súlyosan téved, amikor az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) a 4-es metró beruházásáról szóló jelentésének egyik általa vélt hiányosságát veti fel. A főpolgármester ezzel arra reagált, hogy az MSZP-s képviselő az OLAF-hoz fordult a 4-es metróról szóló jelentés hiányosságai miatt. Ezek közül az egyik, hogy elmulasztja a vizsgált események időrendi felsorolását, így nem világos, hogy mikor is történtek az egyes visszaélések.
Tarlós szerint az igaz, hogy a táblázatos kimutatásban az OLAF csak az éveket tüntette fel, bár ezek is sokat mondanak, de később a szövegben egészen pontos dátumokkal időrendi felsorolásban taglalja az eseményeket.
Szanyi erre úgy reagált: viszonylag egyszerű, azaz igennel és nemmel megválaszolható kérdéseim vannak Tarlós számára: 1) Képes-e vállalható megértési szinten elolvasni angol nyelvű dokumentumokat?
2) A 4-es metróról szóló OLAF-jelentés kapcsán az OLAF főigazgatójának szóló és alább mellékelt levelem állításaival egyetért-e?
Biztos ami biztos alapon az eredetileg angol nyelven írott levelemet magyar fordításban is csatolom - írta Szanyi.
Az OLAF-igazgatójának küldött levelet alább mi is szó szerint közöljük:
„Tisztelt Kessler Főigazgató Úr!
Engedje meg, hogy felhívjam figyelmét az OLAF budapesti 4-es metró kapcsán végzett nyomozása és jelentése bizonyos pontjaira, és egyúttal segítségét kérjem annak megállapításainak tisztázásában a hazámban kialakult további politikai viták elkerülése érdekében. Minden bizonnyal tudomása van arról, hogy az elmúlt napokban a magyar kormány először részben, majd teljes egészében kiszivárogtatott egy, az OLAF jelentés végső változatának mondott anyagot, amely kiterjedt politikai konfliktust eredményezett a magyar közéletben.
Azóta egyértelművé vált, hogy a hatalmon lévő politikai párt a befolyása alatt lévő magyar medián keresztül igyekszik kihasználni a szöveg hiányosságait, úgy mint az egészében fel nem fedett tényeket, illetve meg nem nevezett személyeket, a bizonyítékokkal meg nem erősített, vagy épp homályos célzásokon alapuló megállapításokat. Teszi ezt azzal a szándékkal, hogy lerázza magáról a felelősséget, és a jelentésben foglalt minden vétséget politikai ellenzékére hárítson. Ezt lehetővé teszi az a tény is, hogy bár a jelentés a felelősök széles skálájára mutat rá, mint gyanúsítottra, (ideértve aláírási joggal rendelkező személyeket, vagy más állami, illetve magánszférában dolgozó érintetteket, így számos jogi tanácsadót is), egy volt miniszterelnököt kivéve senkit nem nevesít a szöveg. A dokumentum szintén elmulasztotta átlátható módon időrendbe tenni a fontos tényeket, döntéseket, szerződéseket és az egyéb politikai intézkedéseket, ezzel könnyű prédává téve a riportot (vagyis a közzétett szöveget) a politikailag részrehajló félreértelmezések számára. Továbbá, az Európai Számvevőszék kezdeményezésére indult vizsgálat az OLAF által végzett 5 éves komoly munka dacára számos formai hibát, tartalmi ellentmondást, javítást (néhol kézi javítást!) tartalmaz, azt a benyomást keltve, hogy azt feszített időkeret mellett fejezték be.
Az ok, amiért megosztom Önnel aggodalmam egyrészről az, hogy a fenti kérdések a Magyarországon jelenleg folyó nyilvános vitában is jelen vannak. Ugyanakkor az is látható, hogy a kormány és a jelenleg hatalmon lévő párt nem titkolt szándéka használni, vagy inkább kihasználni és visszaélni a jelentéssel a közelgő 2018-as nemzeti választási kampány során. Biztos vagyok benne, hogy sem az OLAF, sem az Európai Bizottság nem kíván ilyesféle tagállami politikai manipulációk eszközévé, illetve központi elemévé válni. Ezért várom szíves észrevételeit, illetve további információkat, korrekciókat e konkrét jelentés kapcsán.
Tisztelettel:
Szanyi Tibor”
Tarlós István válaszát itt olvashatják.