Berlinale;nemzetközi filmfesztivál;Arany Medve díj;Enyedi Ildikó;Testről és lélekről;

2017-02-09 06:45:00

Álmukban szarvasok

A világ minden tájáról meghívott 18 versenyfilm, köztük a magyar Testről és lélekről indul az Arany Medvéért a ma este kezdődő Berlinalén. A magyar részvételt két nagyjátékfilm és egy animáció súlyozza, de a Variety válogatásában is van képviselőnk. A ma esti gálavetítésen a Django című francia versenyfilmmel indul a kilenc napos mozgóképes ünnep.

A berlini Marlene Dietrich téri Berlinale Palastban ma este kezdődnek el a 67. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál bemutatói és a február 17-i díjkiosztó gáláig több szekció és program mintegy 400 filmjét mutatják be Berlin több mint harminc fesztiválhelyszínén. A 18 versenyfilmnek odaítélhető Arany, illetve Ezüst Medvék sorsáról nemzetközi zsűri dönt a nagynevű holland rendező, Paul Verhoeven elnökletével. A Berlinalén az utóbbi években nem igazán tapasztalt súlyt kapott a magyar film. Rég nem történt meg, hogy három szekcióban is képviselteti magát hazai alkotás.

Enyedi Ildikó Test és lélek című, különös világú, fanyar humorú szerelmesfilmje a fő versenybe kapott meghívást, történetében a zárkózott hősök álmukban szarvasként találkoznak. (Legutóbb öt éve versenyzett magyar film Berlinben, Fliegauf Bencétől a: Csak a szél). Török Ferenc Miamiban közönségdíjat nyert új rendezése, az 1945 a legfrissebb filmtermést bemutató Panoráma szekcióban szerepel. Története közvetlenül a háború után pár óra alatt játszódik egy magyar faluban, két holokauszt túlélővel a középpontban. A fiatal tehetségekre kiemelten figyelő Berlinale Generation válogatás mutatja be a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen frissen végzett Lovrity Anna Katalin diplomafilmjét, a Vulkánsziget című 9 perces digitális rajzanimációt.

Berlin egyre tágabb tematikával és egyre gazdagabb tartalommal komolyan összpontosít a fiatal filmes nemzedékre, az indulókat bemutató Generation szekció többféle válogatásban a legfiatalabb filmeseknek ad teret és különböző programokkal továbblépési lehetőséget, idén már iskolai programok segítségével akár új közönséget is a diákok bevonásával. Euró-ezresekkel járó díjakat is osztanak a szekcióba hívott filmeknek, de van külön verseny az öt nagy szekció elsőfilmeseinek is, a debütáló elsőfilmesek legjobb teljesítménye 50 ezer eurós díjat vihet haza a dicsőségen kívül. A legfiatalabb nemzedékek térhez és lehetőséghez jutásában, a figyelem legkülönbözőbb fokozataiban találta meg Berlin az 1989 utáni megváltozott helyzetében az egyik alapvető szerepét. (Előtte híd volt a Nyugat és Kelet filmművészete között s ezt nagyon komolyan szolgálta is.)

A nem kis pénzekkel járó különféle filmkoprodukcós kezdeményezéseken kívül a fiatal alkotóknak kiugrási lehetőségeket is hirdet. Egyik tere ennek az a válogatás, amelybe a Variety választ ki tíz figyelemre méltó európai fiatal filmest, „akit érdemes nézni”. A nemzetközi csapatban idén Tenki Réka fiatal magyar színésznő is ott van, s akit a berlini közönség Enyedi Ildikó filmjében pszichológusként mindjárt meg is nézhet. A tehetséges fiatal színészeket menedzselő Shooting Star tízes csapatának kiválasztásáért felelős nemzetközi zsűriben pedig idén a sikeres egykori magyar Shooting Star, Gryllus Dorka is részt vett.

A ma esti gálán egy elsőfilmes francia, a forgatókönyveivel nevet szerzett Étienne Comar (Szerelem a hatodikon, Timbuktu) mutatkozik be rendezőként. A Berlinalet nyitó Django arról a Jean-Baptiste „Django” Reinhardt nevű világhírű gitárművész-zeneszerzőről szól, aki még vándorló roma családban született Belgiumban, majd már világhírű dzsesszzenészként a származása miatt menekülni volt kénytelen a náci megszállás alatt álló Párizsból 1943-ban. Django zenéjét a film kedvéért újra felvették, a híres holland együttes, Rosanberg Trio szólaltatja meg a roma dzsessz megteremtőjének muzsikáját. Dieter Kosslick fesztiváligazgató úgy fogalmazott, a Django alapozza meg az idei Berlinale hangvételét.

Hogy milyen erős pályán versenyez majd Enyedi Ildikó filmje, előre nem eldönthető, de tény, a világ minden tájáról érkeztek a hivatalos versenyprogramba alkotások. Mutatóba: a Mr. Long című filmért Japánnal három kínai felségterület lépett koprodukcióra: Kína, Tajvan és Hong-Kong. Nagy neveket is felfedezhetünk, igazi nehézsúlyúakat, A versenyben lévő filmek alkotói között van például Volker Schlöndorf (Return to Montauk – Visszatérés Montaukba) német, Sally Potter (The Party) brit, Agnieszka Holland (Spoor – Nyom) lengyel, Aki Kaurismäki (The Other Side of Hope – A remény másik oldala) finn rendező. Berlin nem nagyon sznob, csak annyira, hogy szeret vörösszőnyeges bevonulásokkal kedvezni a mindig lelkes, mindig kíváncsi berlinieknek.

Filmszerepeik révén idén is várható pár világsztár, bár Berlinben főként a téma súlya, nem a sztárok száma a szempont. Várhatók kedvelt arcok, például Richard Gere (The Dinner), Cilian Murphy, Kristin Scott Thomas (The Party), Stellan Skarsgard (Return to Montauk), de ha a versenyen kívüli hivatalos program filmjeit nézzük, várhatóan átugrik Berlinbe Hugh Jackman, Patrick Stewart (Logan), Ewan McGregor (T2 Trainspotting), Penélope Cruz (The Queen of Spain – Spanyolország királynője), és Hanna Schygulla (Acht Stunden sind kein Tag - Nyolc óra nem egy nap).

A hivatalos program versenyen kívüli speciális vetítései idén is rengeteg izgalmas művet ígérnek. Csak egy példa: elhozza kultfilmje folytatását Danny Boyle, a T2 Trainspotting alighanem csúcsra járatja majd a fesztiválrajongókat. Más szempontból, de van olyan izgalmas esemény egy másik bemutató: az Acht Stunden ist kein Tag (Nyolc óra nem egy nap) a német Rainer Werner Fassbinder 1972-es munkája. Az 5 epizódból álló, s természetesen NSZK-s tévésorozat digitálisan felújított változata a Berlinalén mutatkozik be, az alkalom alighanem filmtörténeti pillanat.