Oroszország;sikkasztás;Vlagyimir Putyin;ellenzéki aktivista;Alekszej Navalnij;politikai ítélet;

Alekszej Navalnij népszerű Moszkvában. Nyemcov halálának egyéves évfordulójára az ő vezetése alatt emlékeztek az orosz fővárosba

- Biztosra megy a Kreml

Nem indulhat a 2018-as elnökválasztáson Alekszej Navalnij miután tegnap az orosz Legfelsőbb Bíróság sikkasztás vádjában bűnösnek találta. A legismertebb orosz ellenzéki aktivista valójában nem veszélyezteti Vlagyimir Putyin újraválasztási esélyeit, az ellene hozott ítélet mégis politikai indíttatásúnak tűnik. Egy másik orosz ellenzéki, Vlagyimir Kara-Murza mesterséges kómában fekszik, esetében mérgezés gyanúja merült fel.

Sikkasztás vádjában bűnösnek találta egy bíróság a legismertebb orosz ellenzéki vezetőt, Alekszej Navalnijt szerdán. Navalnij aktivistaként és bloggerként vált ismertté, korrupciós ügyek leleplezésével szerzett hírnevet. A gazdasági végzettségű Navalnij elkötelezett demokrata, a Yale Egyetemen is tanult. Ellenzéki vezetőként kapcsolatban állt a 2015 februárjában meggyilkolt Borisz Nyemcovval. Korábban már pályázott a moszkvai főpolgármesteri tisztségre, azt pedig, hogy indul a 2018-as elnökválasztáson, tavaly decemberben jelentette be. Vlagyimir Putyin népszerűsége ugyan folyamatosan szárnyal a Krím félsziget elcsatolása óta, 2016 decemberében 86 százalékon állt, ennek ellenére úgy tűnik, a Kreml tart Navalnijtól.

Minden bizonnyal azért, mert amikor 2013-ban indult a főpolgármester választáson meglepetésre megszerezte a szavazatok 27 százalékát és a második helyen végzett. A korrupciós ügyeket feltáró Navalnijt már két csalási és sikkasztási ügyben is elítélte az orosz bíróság az utóbbi két évben, öt év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Az orosz Legfelsőbb Bíróság tavaly novemberben újratárgyalásra küldte vissza a korábbi bírói ítéletet azt követően, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróság kimondta, az első tárgyaláson, 2013-ban sérült Navalnij, tisztességes eljáráshoz való joga. Azt is megállapította, hogy törvényes üzleti tevékenységnek tekinthető mindaz, amit korrupcióként írtak a számlájára. Ekkor jelentette be Navaljnij indulási szándékát az elnökválasztáson, a bíróság pedig kimondta tegnap a bűnösségét, ami lehetetlenné teszi szándékát. Felfüggesztett börtönbüntetés esetén megoszlanak a vélemények arról, hogy indulhat-e vagy sem, ám folyik ellene még egy per, és ha abban is bűnösnek mondják ki, akkor biztosan nem lehet Putyin ellenfele.

Navalnij érvelése szerint azért indulna az elnökválasztáson, mert szerinte 1996 óta nem tartottak tisztességes elnökválasztást Oroszországban, a jelenlegi hatalmi csoportosulás már 17 éve irányítja az országot minden konkurencia nélkül, ami elkerülhetetlenül hanyatláshoz vezet. Azt, hogy a Kreml tart az ellenzéki politikustól bizonyítja az is, hogy 2015 áprilisában az orosz igazságügyi minisztérium megsemmisítette pártjának, (Haladás) az állami nyilvántartásba vételét, ami azt jelenti, hogy a formáció nem indulhat országos választáson.

De nemcsak Navalnijtól, minden ellenzéki szereplőtől és csoportosulástól tart a regnáló moszkvai hatalom. Ezt a félelmet látszik alátámasztani Vlagyimir Kara-Murza esete is, aki múlt hét óta mesterséges kómában fekszik egy moszkvai kórházban. Felesége szerint ismeretlen anyaggal, szándékosan mérgezték meg politikai szerepvállalása miatt. A 35 éves Kara-Murza Mihail Hodorkovszkij alapítványának munkatársa. Az Egyesült Államokban él, csak látogatóba érkezett Oroszországba a meggyilkolt Borosz Nyemcov életéről szóló dokumentumfilm bemutatójára. Kara–Murza ugyanis Nyemcov munkatársa volt, közösen leplezték le a 2014-es Szocsi olimpia körüli korrupciót és szorosan együttműködik Navalnijjal is. Nyugati elkötelezettségű családból származik, édesapja, Szergej, a Newsweek oroszországi kiadásának főszerkesztője volt.

Kara-Murza nem első alkalommal került életveszélybe Moszkvában, két évvel ezelőtt, ugyancsak veseelégtelenséggel járó mérgezésen esett át, ugyanazon tünetekkel, mint most. Jelenleg is ugyanabban a kórházban ápolják, mintáit családja elküldte elemzésre francia és izraeli laborokba. A szándékos mérgezés gyanúját az is táplálja, hogy Alekszandr Litvinyenkó, 2006-ban kiugrott orosz kémet Londonban, polóniummal mérgezték meg.

Donald Trump kijelentései között nehéz eligazodni. Egyik nap ezt ígéri, a másik nap épp az ellenkezőjét – igaz, sok híve épp ezt, a kiszámíthatatlanságot tartja egyik fő erényének. Kampányában egyfelől azt közölte, itt az ideje, hogy az Egyesült Államok visszahúzódjon a világból, hagyjon fel a „nemzetépítéssel”, s a maga dolgával foglalkozzon. Másfelől viszont a 45. amerikai elnök egymás után szítja a különféle konfliktusokat, szövetségesekkel és ellenfelekkel kerül konfrontációba, sőt, nem zárja ki erő alkalmazását sem. A vagdalkozásokból még nem formálódik semmiféle „Trump-doktrína".