életveszély;pápa;kéményseprők;

2017-02-09 17:03:00

Ferenc pápához fordultak a magyar kéményseprők

Őszentségéhez fordulunk mindazok lelki üdvéért, akik ennek a felelőtlenségnek estek és eshetnek áldozatául, tudva, hogy Ferenc pápa legalább nem tagadja meg tőlünk az imát – adta hírül az Index  a Kéményseprők Országos Szakszervezete (KOSZ) közleményét. A kéményseprők azért folyamodnak az egyházi méltósághoz, mert úgy érzik, a magyar hatóságok nem hallgatják meg a hivatalos úton tett panaszaikat azzal kapcsolatban, hogy életveszélyesen kevés kéményseprő dolgozik az országban.

A Demokratikus Koalíció ennek kapcsán közleményt adott ki, Már csak az ima segít a kéményseprők szerint címmel.

Sem a hatósági felügyelet, sem a belügyminiszter nem válaszolt a Kéményseprők Országos Szakszervezetének panaszaira, így most már inkább Ferenc Pápához fordultak. Nincs elég szakember, megalázóak a bérek és veszélyesnek tartják, hogy ritkábban kell ellenőrizniük a kéményeket. Ezt csak súlyosbítja, hogy az 1830 településen erre kijelölt Katasztrófavédelem alkalmatlan a kémények ellenőrzésére. A Fidesz központosította a kéményseprést, az évente egy kötelező kéményellenőrzést pedig kétévenkénti ellenőrzésre módosította. Ennek az eredményét már ismerjük: 2016-ban kétszer annyian haltak meg szénmonoxid-mérgezésben, mint 2015-ben. Érthető a kéményseprők elkeseredettsége, hiszen minden létező fórumon elmondták már, hogy a Fidesz magyar családok tízezreit veszélyezteti, mégsem történt semmi.

A Demokratikus Koalíció azt kérdezi az Orbán-kormánytól, hogy hány embernek kell még meghalnia szénmonoxid-mérgezésben ahhoz, hogy helyrehozzák, amit tönkretettek, és újra évente legyen kéményseprés? Tavaly 17-en haltak meg szénmonoxid-mérgezésben. Ha 20-an, 25-en, esetleg 30-an halnak meg a felelőtlen kormányzati döntés miatt, akkor vissza fogják vonni? Esetleg még több magyar embernek kell meghalnia? A DK sok sikert kíván a felelősök üdvösségéért imádkozóknak.

A Népszava januárban írta meg, hogy egyesületet alapítottak a kéményseprők, ettől reméltek hatékonyabb érdekérvényesítést. A sztrájk, illetve a munka törvénykönyve ugyanis rendkívül szűkre szabta a szakszervezetek mozgásterét. A szakma a közmunkások éppen megkezdődött átképzését sem támogatja. A múlt évben több volt a halálos kimenetelű szén-monoxid-mérgezés, mint 2015-ben. A szakmának  nem sikerült elérnie, hogy a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) érdemben tárgyaljon velük a szolgáltatás államosítása okozta kockázatokról, s ebben is előrelépésre számítanak. Márpedig ezek a kockázatok jelentősek.