SZMSZ;Oktatási Vezetők Szakszervezete;tankerületi központok;igazgatói jogkörök;

Az igazgató helyett a tankerület a főnök

Jelenleg a tankerületi vezető jóindulatától függ, hogy az igazgatóknak mibe van beleszólásuk saját iskoláikban. Továbbra is csak tervezet formájában létezik a tankerületek szervezeti és működési szabályzata, ami az igazgatói jogköröket is szabályozná, a dokumentumot az Oktatási Vezetők Szakszervezete még véleményezésre sem kapta meg.

Másfél hónapja szervezeti és működési szabályzat (szmsz) nélkül működnek a tankerületi központok. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) múlt pénteken egyeztetett az állami iskolák fenntartásáért felelő Klebelsberg Központtal, ám az sem derült ki, mikorra várható, hogy elkészül a szabályzat. A korábbi ígéretek szerint - a „vonatkozó jogszabályoknak megfelelően" - január végéig kellett volna elkészülni az szmsz-ekkel, ám ha sikerül, már ez is egyhónapos csúszást jelentett volna, hiszen az új tankerületi központok január 1-jén kezdték meg működésüket. Ennek ellenére most ott tartunk, hogy a PSZ is csak a pénteki találkozón kapta meg a tervezetet véleményezésre.

Az szmsz azért fontos a tankerületek, illetve az alájuk tartozó iskolák életében, mert a tankerületek működéséről szóló jogszabály nem elég világos, több lényeges elemet - mint például az intézmények gazdálkodását, valamint az iskolák és a tankerületek közötti kapcsolattartás kérdéseit - az szmsz-ben kell szabályozni. De az abban leírtak rendelkeznek arról is, milyen jogkörökkel bírnak majd az igazgatók saját iskoláikban. Emlékezetes: Balog Zoltán humánminiszter tavaly júliusban kijelentette, az igazgatóknak kell lenniük az igazi vezetőknek az iskolákban. Beismerte azt is, hogy a korábbi keretrendszer túlságosan leértékelte a munkájukat.

Ennek ellenére a helyzet gyakorlatilag változatlan, legalábbis az iskolaigazgatókat tömörítő Oktatási Vezetők Szakszervezete (OVSZ) szerint. Ács Katalin, az OVSZ megbízott elnöke lapunknak elmondta, ők még az szmsz tervezetét sem kapták meg. Mint mondta, a jogkörök tekintetében meglehetősen kaotikus viszonyok alakultak ki egyes iskolákban. „Nincs pozitív elmozdulás ebben a kérdésben, az, hogy az igazgatónak mibe van beleszólása, jelenleg a tankerületi vezető jóindulatától függ" - fogalmazott.

Az OVSZ vezetője úgy tudja, vannak olyan iskolák, ahol gördülékenyebb az együttműködés a tankerülettel, míg más intézményekben kevésbé. „Egyébként az iskola önmagában is eldolgozna, tankerületi vezető nélkül is" - tette hozzá.

Az oktatási biztoshoz fordultak a diákok
Aáry-Tamás Lajoshoz, az oktatási jogok biztosához fordultak hétfőn a Független Diákparlament képviselői a szakgimnáziumi érettségi követelményeinek szerintük jogsértő megváltoztatása miatt. Az egyik legnagyobb problémának azt tekintik, hogy a májusi érettségin olyan új szakmai tárgyból kell vizsgázniuk a szakgimnazistáknak, amelynek követelményeit egy négy hónappal korábban, december 28-án megjelent rendelet szabályozza, így nincs kellő idő a felkészülésre. A kormány szerint az intézkedés nem jogsértő, mert a vonatkozó törvénybe már 2011-ben bekerült, hogy kötelező lesz „valamilyen" szakmai érettségi.