Ukrajna;ratifikáció;vízummentesség;

- Késik az EU-Ukrajna társulás ratifikációja

Kijevnek továbbra is várnia kell arra, hogy a holland törvényhozás is ratifikálja az Európai Unió és Ukrajna között társulási és szabadkereskedelmi egyezményt. Miután hétfőn a holland parlament újra elhalasztotta a döntést, a jóváhagyásra már csak a március 15-én sorra kerülő hollandiai parlamenti választások után kerülhet sor, nyilatkozta a Reuters brit hírügynökségnek a parlament egyik szóvivője. Elmondása szerint a tervezet ugyan jövő héten újra napirendre kerülhet, de a jóváhagyás minden bizonnyal csak a választások után történik meg.

Az Unian ukrán hírügynökség emlékeztet, hogy a hágai parlament január 27-i ülésén is a halasztást választotta. Az egyezményt az Európai Unió másik 27 tagállama már ratifikálta, hatályba is lépett ezekben az országokban, de Hollandiában tavaly népszavazásra írták ki a kérdést, a lakosság pedig elutasította az egyezményt. A teljes hatálybalépéshez szükséges a holland jóváhagyás is Mivel a népszavazás konzultatív jellegű volt, a végső döntést a parlamentnek kell meghoznia. Mark Rutte kormánya támogatja a ratifikációt, miután kezdeményezte az egyezmény egyes részeinek újratárgyalását. A kabinetnek jelenleg nincs többsége a parlamentben, így a jelenlegi felállásban egyáltalán nem biztos a jóváhagyás.

A márciusi parlamenti választásokon csak a képviselőház 150 tagját választják meg, és az előrejelzések szerint Rutte koalíciója helyeinek felét elveszítheti, Gert Wilders euroszkeptikusai pedig várhatóan előretörnek, ami nem sok jót ígér Kijev számára. A társulás ratifikálása szempontjából az volna előnyös, ha még választások előtt megtörténne. Az Uniannak nyilatkozó Olena Zerkal, az európai integrációért felelős külügyminiszter helyettes korábban úgy számolt, hogy a 75 tagú szenátusban 43-44 támogatója van az egyezmény ratifikációjának, a kormányzat pedig azzal számolt, hogy a 150 tagú képviselőházban 90-91 igen voksot lehet összegyűjteni. Ám a választási kampányban egyetlen formáció sem meri felvállalni a lakosság által elutasított ukrán társulás jóváhagyását.

Ez minden bizonnyal Ukrajna vízummentességének kérdését is befolyásolja. Múlt héten, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy Ukrajna még a nyár előtt megkaphatja a vízummentességet, egy ukrán újságíró, Rickard Jozvjak a Rádió Szvoboda tudósítója pedig olyan információt közölt, hogy Ukrajna számára a vízummentesség 2017. június 12-ével, Grúzia számára pedig március 29-vel lép érvénybe. Ruszlán Bortnyik neves ukrán politológus viszont tegnap arra hívta fel a figyelmet a Golos.ua portának adott interjújában, amelyet több kárpátaljai magyar portál is ismertetett, hogy az ukrán vízummentesség halogatása az unión belüli válsággal van összefüggésben, és valójában senki sem tudja, pontosan mikor is kerülhet rá sor, hogy egyáltalán megvalósul-e.

Az észak-atlanti szövetség európai tagországai közül mindössze két ország teljesíti azt a vállalást, amely szerint a hazai össztermék, a GDP legalább két százalékát fordítja védelmi kiadásokra. Ez derült ki a londoni székhelyű Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) tegnap közzétett éves jelentéséből.