világ;fegyverexport;

- Még többet költenek fegyverekre

Több mint negyedévszázaddal a hidegháború lezárását követően ismét jelentősen nőtt a fegyverexport a világban. Ez derül ki a svéd kutatóintézet, a SIPRI legújabb adataiból. Eszerint a fegyverkereskedelmet az utóbbi öt évben „csúcsra járatták". 2012-2016 között ugyanis 8,4 százalékkal több pénz forgott a fegyvereladások során, mint 2007-2011 között.

A SIPRI szerint a két legnagyobb exportőr ország az Egyesült Államok és Oroszország. A két állam a teljes piac 56 százalékát uralja. A harmadik helyet Kína foglalja el, 6,2 százalékos aránnyal. A negyedik helyen Franciaország áll hat, az ötödiken pedig Németország 5,6 százalékkal. Az elemzésből kiderül: jelentősen csökkent a berlini export, méghozzá öt év alatt 36 százalékkal. „Az Egyesült Államok a világ száz országát látja el fegyverrel, ami jóval meghaladja bármely más állam teljesítményét" – közölte Aude Fleurant, a SIPRI fegyver- és katonai kiadásokkal foglalkozó részlegének igazgatója. Az Egyesült Államok elsősorban vadászgépeket, rakétákat, preciziós műszereket, légvédelmi rendszereket exportál.

Oroszország, amely a teljes piac 23 százalékát uralja, elsősorban Indiába, Vietnamba, Kínába, valamint Algériába szállított fegyvereket. Összességében a legtöbb fegyvert India vásárolta a világon, amely a fegyverexport teljes összegének 13 százalékát fizette ki. Ugyanakkor a közel-keleti országok is vagyonokat költöttek a fegyverkezésre. 2012-2016 között Szaúd-Arábia 212 százalékkal növelte védelmi kiadásait a 2007-2011 közötti periódushoz viszonyítva. „Az alacsony olajár ellenére a térség államai az elmúlt években is óriási összegeket adtak ki fegyverekre" – közölte Pieter Wezemann, a SIPRI munkatársa.

Egyre feszültebb Malajzia és Észak-Korea viszonya amiatt, hogy egy hete a maláj főváros, Kuala Lumpur repülőterén végeztek minden bizonnyal észak-koreai titkosügynökök Kim Dzsong Un féltestvérével, Kim Dzsong Nammal.