Rác fürdő;

2017-02-24 07:02:00

Befürdő

Másfél évtizede kezdődött el a patinás budapesti Rác fürdő felújítása, s biztos vagyok benne, hogy ha az építkezés nem esett volna áldozatul a politikának, és a 2010 utáni bűnös huzavona nem érintene érzékenyen fideszes szálakat, az ügynek már bíróság előtt volna a helye.

Az 1860-as években egy budai orvos újíttatta fel és alakíttatta át a Zsigmond király idejében, a XV. században létrehozott fürdőházat, és bízta meg Ybl Miklóst az épületegyüttes áttervezésével. Az úgynevezett „ásvány gőz-fürdő” igazi építészeti remekmű lett. A háború alatt találatot kapott, helyreállították, de igazi gazdája évtizedekig nem akadt, ami meg is látszott rajta. A Rác fürdő 2002-ben bezárt, egy kft kapta meg a jogot a romos, elavult épület felújítására. Ők varázsoltak belőle 2010-re egy pazar küllemű, 9600 négyzetméteres fürdőt és egy 7900 négyzetméter összterületű, 55 szobás, 4 csillagos hotelt. Akkori áron 11 milliárd forintba került az építkezés, már-már minden készen állt a nyitásra, meghirdették a jegyárakat is, amikor „új politikusok” kerültek mind a kormány, mind a főváros élére.

Jogi és pénzügyi ellenőrzések kezdődtek, visszaélések után nyomoztak, a Rác fürdő beruházása nyomán próbáltak politikai fogást találni a város korábbi vezetésén. Felmondott hitelek, csődeljárások és -egyezségek, nyomozások követték egymást. Eredménytelenül. Ma már szinte követhetetlen és felgöngyölhetetlen ki, miért és hogyan akadályozta a létesítmény megnyitását.

Akkoriban magam is jártam a frissen elkészült, de még „száraz” fürdőépületben, amelynek állítom, nem volna párja Európában. A napokban fotókat láttam a majd egy évtizede bezárt, omló-romló, beázott, rozsdafoltokkal tarkított medencékről, a salétromos falakról, a lehangolóan romos fürdőről. Most ismét jó egymilliárdot kellene fordítani a károk helyreállítására.

Úgy tűnt, az eddig gáncsoskodó Magyar Fejlesztési Bank hirtelen engedékenyebb lett. Ezen a héten már a fővárosi közgyűlésnek kellett volna rábólintania, hogy egy meg nem nevezett befektető kezébe kerüljön a fürdő üzemeltetése. Az előterjesztést végül visszavonták.

De ki lett volna a „titokzatos befektető”? A nem cáfolt hírek szerint ki más, mint a miniszterelnök veje.