Horn Gábor;Orbán;Momentum;

"Államférfiassági" szempontból gyáva

Tartalmilag ma is vállalja Horn Gábor a 2008-as népszavazás eredményét kommentáló mondatát, természetesen az olimpiai referendumra vonatkozóan. A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnöke szerint ahogy akkor Gyurcsánynak üzentek a választók, úgy üzennek most Orbánnak a Momentumosok íveit aláírók: nincsenek megelégedve azzal, ahogy az országban mennek a dolgok.

- Mit üzenne most Orbán Viktornak?

- Ha a 2008-as mondatom trágárságát levesszük - "nem azt mondták Feri, hanem azt, hogy menj a picsába!"-, tartalmilag ma is vállalom, amit mondtam. Az akkori miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc hosszasan magyarázkodott, hogy miért volt hatalmas bukta a 2008-as népszavazás, pedig „csak" egy nagyon komoly üzenetről volt szó. Most is ez a fontos. Az a 266 ezer ember, aki aláírta a Momentumosok ívét, valószínűleg üzenni akart Orbán Viktornak. Nagyon nincsenek megelégedve azzal, ahogy az országban mennek a dolgok, például olimpia-ügyben. Magyarországon – hiába a közvélemény-kutatások – a társadalom jelentős része borzasztóan nincs megelégedve, azzal, ami folyik az országban.

- Az elégedetlenséget azonban népszavazás formájában csaknem biztosan nem jelezhetik.

- Lehet azt mondani, hogy a Fidesz és Orbán gyáván megfutamodik, de az ő szempontjukból ez lehet politikai bölcsesség is. A Fidesznek ugyanis egyáltalán nem érdeke, hogy a súlyos bukás napirenden maradjon. Az viszont elfogadhatatlan, hogy az emberek akarnak valamiről szavazni és azt a hatalom elgáncsolja. Ez tisztességes országban, tisztességes miniszterelnökkel nem történhetne meg. Komolyan felmerült, hogy 2008-ban vonjuk vissza a vizit- és tandíjra vonatkozó parlamenti előterjesztést és így ne legyen népszavazás. Azon a párton voltam akkor is – sokan azt gondolják, hülyeség és öngyilkosság volt -, hogy igenis feladatunk megpróbálni meggyőzni az embereket, nem lehet kihátrálni. Erre most nem volt kísérlet. A politikai okát értem, "államférfiassági" szempontból pedig végtelenül gyáva dolognak tartom.

- A Momentum nagyobb sebet ejthet a kabineten, mint például a netadó elleni tüntetések, vagy a szintén elgáncsolt vasárnapi boltzárról szóló referendum?

- Lényegében 2014 óta fontos, jelentős időközi választást nem sikerült a Fidesznek nyernie. Ha az ellenzéki politikusok teszik a dolgukat – és ebbe beleértem a Momentumot is, mint új erőt – akkor ennek nem kell lekerülnie az asztalról. Az érzékelhető elégedetlenség megvan a társadalomban, azzal a világgal szemben, amit látunk, és ez felszínen tartható. Orbán politikájában egyértelműen körvonalazható, hogy ő ahhoz a körülbelül 2,5 millió szavazóhoz szól, akikről azt gondolja, hogy az övé és azt gondolja, elegen vannak egy következő választás megnyerésére. Bizonyos mértékben az ellenzéken múlik, hogy tényleg elegendő-e.