A német közvélemény-kutatási adatok riasztóak a környezetvédők szempontjából. Az INSA például február 20-án közzétett felmérésében már csak 6,5 százalékon mérte a pártot, ami mindössze másfél százalékkal több a parlamenti küszöbnél. Más irodáknál sem sokkal jobb a helyzet, a Forsa, a valamint az Emnid 7-7 százalékon látta, az Allensbach 8 százalékot jósolt számára, a Wahen Kutatóintézet pedig 9 százalékot. Februárban már egyetlen felmérés szerint sem érte el a 10 százalékot. A 2013-as választáson a párt 8,4 százalékot szerzett, amit a tagság kudarcként élt át.
„Hölgyeim és uraim, elérkezett a választási kampány ideje” – kondította meg a vészharangot Claudia Roth, a párt volt elnöke, ami meglátása szerint azt jelenti, hogy a pártnak keményebben kell bírálnia a kormány intézkedéseit. Szerinte ugyanis a Zöldek elvesztették karakterüket a két listavezető, Katrin Göring-Eckardt és Cem Özemir irányítása alatt. A legnagyobb hibának azt tartja, hogy a környezetvédők szerinte túl közel kerültek a kancellárhoz, illetve a kereszténydemokratákhoz. Különösen a tömörülés balszárnya figyeli kétkedéssel a jelenlegi pártvezetés lépéseit.
Alig több mint egy hónapja irányítja a pártot az Özdemir-Eckardt páros. Megválasztásuk apró irányváltást jelentett, hiszen ez megpecsételte a hagyományosan „balosok” sorsát. Göring-Eckardt tavaly megbeszéléseket folytatott Merkellel az esetleges új államfő személyéről, s Marianne Birthlert, az egykori keletnémet titkosszolgálat iratait őrző hivatal vezetőjét javasolta. Merkelnek is tetszett a felvetés, a kiszemelt azonban végül nemet mondott, így a kancellár is beállt az SPD által javasolt Frank-Walter Steinmeier mögé. Ám nemcsak ez jelzi azt, hogy a Zöldek jelenlegi vezetőitől nem állna távol egy CDU-környezetvédő koalíció. Cem Özdemir egyik bizalmasa Winfred Kretschmann, Baded-Württemberg miniszterelnöke, a „fekete-zöld” koalíció szószólója. Kretschmann volt az, aki a menekültválság tetőpontján úgy fogalmazott, minden nap imádkozik Merkelért.
A tartományi miniszterelnök hozzájárulása ellenére a kancellár egyre nagyobb gondba kerül Martin Schulz színre lépése óta, ami a Zöldek vezetését is megfontolásra késztette. Nem lehet azonban a környezetvédők minden nyűgjét az Európai Parlament volt elnökének nyakába varrni. A közvélemény-kutatások szerint erjedésük már az új szociáldemokrata kancellárjelölt bejelentése óta csökkenésnek indult.
A Spiegel szerint egyelőre senki sem vonja kétségbe a pártot irányító duó rátermettségét. Ez egyelőre azért sem jön szóba, mert a párt tagjai választották meg őket, s a Zöldek demokratikus alapelvei szerint szavazatuk szent és sérthetetlen. Özdemirék azonban tanulhatnának az SPD által elkövetett hibákból. 2013-ban az a Peer Steinbrück volt a szociáldemokraták kancellárjelöltje, akit egyértelműen a jobbszárnyhoz soroltak, a párt programját azonban a balszárny állította össze.
A Zöldek megosztottsága nemcsak tartalmi kérdésekben válik szembetűnővé. Amikor a német szövetségi gyűlés államfővé választotta Frank-Walter Steinmeiert, az Özdemir által fémjelzett baden-württembergi tartomány a Bosch felügyelő bizottságának vezetőjét, Franz Fehrenbachot és Joachim Löw szövetségi jelöltjét delegálta, mindketten elegáns öltönyben bukkantak fel. Az alsó-szászországi Zöldek azonban még a párt régi, lázadó arcát mutatták azzal, hogy az ország egyik legismertebb transzvesztitáját, Olivia Jonest küldték a szövetségi gyűlésbe, akinek megjelenése – fogalmazzunk így – extravagáns. Sok baloldali környezetvédő is a szemtelenséget, extravaganciát hiányolja a tömörülésből, azokat az értékeket, amelyek felhívják a választók figyelmét.
A fordulat várhatóan nem is marad el. A német lapok többsége szerint a párt egyre jobban eltávolodik a CDU-tól, s egy „fekete-zöld” koalíció lehetőségétől. Igaz, ezt sokan nem akarják beismerni. „Most ne kezdjünk színháborúba” – hangoztatta a Zöldek jobb szárnyához tartozó Dieter Janecek. Közvélemény-kutatók szerint azonban a választókat éppen az zavarja, hogy a pártvezetés nem vall színt. Tudni akarják, hogy mit akarnak Özdemirék: a CDU-t, vagy az SPD-t választanák-e.
Cem Özdemir pártelnök óvatosan annyit mondott, „lehetőséget lát” arra, hogy pártja a szociáldemokratákkal szövetkezzék. Való igaz, hogy a két párt koalíciója a Forsa felmérése szerint szinte karnyújtásnyira van attól, hogy a jelenlegi felmérések alapján legalábbis többségre tegyen szert a következő törvényhozásban. A két párt együttesen 293 mandátumot szerezne, hattal elmaradva az abszolút többségtől.
Sokak szerint csak az SPD felé nyitás révén nyílik lehetőség arra, hogy visszaszerezzék azokat a szavazókat, akik a „jobbra át” miatt pártolhattak el tőlük, s erősítik már az SPD szavazótáborát. Anton Hofreiter, a párt frakcióvezetője a Bild napilapnak elmondta, a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy változásokra van szükség. „Ezt mi Zöldek is pontosan látjuk, ezért elkötelezettebben lépünk fel a jobb életkörülményekért, a klíma védelméért, a világra való nyitottságért, a szociális igazságosságért, illetve a nacionalizmus ellen”.
A párt ismét követi azt a korábbi elvet, amely szerint inkább környezetvédelmi kérdésekre koncentrál, s kevesebbet foglalkozik a társadalmi kérdésekkel. Mindenesetre mielőbbi cselekvésre van szükség, mert már valóban a parlamentből való kiesés réme fenyeget.