EU;EP;Magyarország;emberi jogok;állampolgári jogok;

2017-02-27 06:06:00

Újabb uniós ütközetre készülhet a kormány

Újra az alapvető jogok magyarországi helyzete lesz terítéken ma az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi bizottságában. Európai civil szervezetek az Orbán-kormány tevékenységét összefoglaló részletes beszámolóval készülnek a vitára.

Súlyos aggodalomra ad okot a polgári szabadságjogok, a sajtószabadság és a jogállamiság helyzete Magyarországon - fogalmaz a Civil Társadalom Európa 17 oldalas tájékoztató kiadványa, amely az EP szakbizottságának hétfő délutáni meghallgatására készült. A 28 európai civil szervezetet tömörítő szövetség - amelynek tagjai között van az Európai Fogyatékosügyi Fórum, a Rasszizmus Elleni Európai Hálózat és az Európai Humanisták Föderációja - a vita kezdete előtt tervezi kiosztani a teremben a demokrácia magyarországi állapotáról készült beszámolóját.

Az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló kétórás meghallgatáson a magyar Alapjogokért Központ, az Amnesty International, a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság képviselői tartanak előadást, a kormány nevében Trócsányi László igazságügyi miniszter szólal fel. Az Orbán-kormány tevékenységéről immár sokadik alkalommal rendez vitát a parlamenti szakbizottság; a mostani meghallgatásnak elsősorban a menekültpolitika, a sajtószabadság és a civil szervezetek elleni támadások adnak aktualitást. A Fidesz nagy erőkkel vonul fel, hogy visszaverje - ahogy a kormányzati kommunikációban fogalmazni szoktak - "az EP újabb rohamát Magyarország ellen": míg az EP-képviselőket Trócsányi tájékoztatja majd, a nemzetközi sajtót Kovács Zoltán kormányszóvivő sajtókonferencián igazítja el a rendezvény előtt és után.

A Civil Társadalom Európa brosúrája - amely a szerzők szándéka szerint a történések tényszerű összefoglalója - részletesen taglalja a magyar választási törvény kormánypártoknak kedvező reformját, az alaptörvény hatalmi célokat szolgáló sorozatos módosítását és a független intézmények Fidesz általi megszállását. A kiadvány felvázolja a médiapiacon történt változásokat, bemutatva a kormányzati nyomásgyakorlás széles eszköztárát az állami hirdetések megvonásától a független lapok felvásároltatásáig, illetve bezárásáig. A nemzetközi fórum beszámolója szerint Magyarországon folyamatosan szűkülnek a pártsemleges civil mozgalmak és közösségek lehetőségei, a nem-kormányzati szervezeteket a hatóságok zaklatják és rágalmazzák, míg a kormányzati üzeneteket közvetítő "bábegyesületek" állami támogatást kapnak.