A Mindenki című alkotás az első magyar kisfilm, amely elnyerte az amerikai filmakadémia díját.
Fotó:Kevin Winter/Getty Images
Deák Kristóf a díjat átvéve köszönetet mondott a filmakadémiának, valamint családjának és tanárainak. "Ajánlom ezt a díjat mindazoknak az embereknek, akik jobbá tehetik ezt a világot, a gyerekeknek. Próbáljuk őket jól felnevelni, hogy büszkék lehessünk rájuk" - fogalmazott.
A Mindenki (angol címén Sing) az Ennemis intérieurs című francia, a La femme et le TGV című svájci, a Silent Nights című dán és az El corredor című spanyol filmmel volt versenyben a legrangosabb hollywoodi elismerésért, amelyet idén 89. alkalommal osztottak ki.
Deák Kristóf munkája egy több mint fél évszázados csöndet tört meg, először és utoljára 1964-ben szerepelt magyar jelölt az élőszereplős rövidfilm kategóriában. Akkor Szabó István Koncert című tündéri humorú opusza állt sorba a szoborért, de az Oscart akkor elhappolta az orra elől a Bagoly folyó című, 28 perces adaptáció Ambrose Biers azonos című híres regénye alapján. (Ez olyan régen volt, hogy a kategóriák között több esetben külön kaptak díjat a fekete-fehér, külön a színes filmek, például operatőri vagy jelmeztervezői teljesítményért.)
A Mindenki a kilencvenes évek elején, iskolai környezetben játszódik, központi eleme egy rossz pedagógiai modell, egy gátlástalan tanárnő sikerhajhászása, amelyre a film gyerekszereplői adnak csattanós választ. Az összefogás erejéről szóló 25 perces film főszereplői Gáspárfalvi Dorka, Hais Dorottya és Szamosi Zsófia, továbbá a rendező mellett Udvardy Anna producer és Csillag Mano vágó is részt vett a Los Angeles-i Dolby Színházban megrendezett Oscar-díjátadón.
Hais Dorottya Facebook-oldalára töltött fel képeket a gála helyszínéről az Oscar-díj átvétele után:
"Egy emberként ugrottunk fel, iszonyatosan örülünk a díjnak, nagyon büszkék vagyunk rá" - mondta Csillag Mano vágó a Duna televízió élő közvetítésében. Elmesélte, hogy a tervek szerint a stáb együtt ünnepel a gála után, részt vesznek a kormányzói bálon, és meghívást kaptak az egyik legfontosabb afterpartira, Elton John ünnepségére, amelyet a sztár az Oscar-nyertesek számára rendez minden évben. "Egy napunk marad, hogy feldolgozzuk az örömöt, és utazunk vissza Magyarországra" - fűzte hozzá. "Mélyebb történetről van szó, minthogy gyerekfilmnek tekintsük. Már a jelöléssel elindult az érdeklődés a nagy stúdióktól is" - mondta.
A Mindenki univerzális témát tárgyal, a nemzetközi filmfesztiválok közönsége is közel érezte magához a történetet. "Viszonylag szívhez szóló, befogadható téma, de közben azért vannak olyan rétegei, amiken el is lehet gondolkodni" - mondta korábban a rendező.
Legjobb férfi mellékszereplő: Mahershala Ali - Holdfény
Legjobb női mellékszereplő: Viola Davis - Fences
A legjobb dokumentumfilm: O.J.: Made in America
A legjobb hangvágás: Érkezés
A legjobb hangkeverés: A fegyvertelen katona
A legjobb idegen nyelvű film: Az ügyfél
A legjobb animációs film: Zootropolis – Állati nagy balhé
A legjobb látványtervezés: Kaliforniai álom
A legjobb vizuális effekt: Dzsungel könyve
A legjobb operatőr: Kaliforniai álom
A legjobb eredeti filmzene: Kaliforniai álom
A legjobb eredeti forgatókönyv: A régi város
A legjobb adaptált forgatókönyv: Holdfény
A legjobb rendező: Kaliforniai álom
A legjobb férfi főszereplő: Casey Affleck
A legjobb női főszereplő: Emma Stone
A legjobb film: Holdfény
A sztárok vörös szőnyeges bevonulásáról készült galériát itt nézheti meg!