NMHH;Fiala János;Rádió Q;Vadas Tamás;

2017-02-28 06:09:00

Rádió Q - Vége a dalnak

Ma éjfélkor elhallgat a Rádió Q, többé nem sugároz ugyanis műsort ezen a frekvencián az állomás tulajdonosa. Van lehetőség arra, hogy a médiahatóság elvegye, és újrapályáztassa a március elsején megszűnő rádió frekvenciáját, a szolgáltató ugyanis szerződést szeghet, ha nem sugároz műsort az elnyert sávon. Fiala János szerint a tulajdonos felelőtlensége miatt húzták le a rolót, miután Vadas Tamás összevitázott a műsorvezetővel. Vadas azonban okként egy, az NMHH-val fennálló nézeteltérést említett, amely kapcsán perre is meg. Úgy látja, a megszűnés most volt hatásos lépés részéről.

Jelenleg semmilyen tervem nincs, az a fajta özvegy vagyok, akinek ha új partnert ajánlanak azt mondja: most nem aktuális - mondta lapunknak Fiala János, amikor arról érdeklődtünk, merre folytatja azt követően, hogy ma éjfélkor elhallgat a Rádió Q, amelyen eddig reggeli műsora szólt. A műsorvezető a megszűnés okaként a tulajdonos hiúságát, felelőtlenségét jelölte meg: "február elején egy műsorban vitatkoztunk Vadas Tamással, főként anyagi kérdésekről", ekkor azonban vitapartnere még nem jelentette ki, hogy vége a rádiónak, ez csak két nappal később derült ki. Hozzátette, érdekes, hogy a történtek után szűntek meg, "ha velem volt problémája, akkor engem szüntetett volna meg. Furcsa ugyanakkor, hogy pont azt követően húzta le a rolót a rádió, hogy megemlítettem, lehet később magam is pályáznék a frekvenciára egy másik társasággal".

Fiala szerint a történtekre nincs értékelhető magyarázat, óriási felelőtlenség a frekvenciaengedély lejárta előtt másfél évvel bezárni a Rádió Q-t - amely fenntartásához egyébként maga is hozzájárult. Hozzátette, a maga módján tiszta víz került a pohárba, az üresség is tisztább, mint ami ezelőtt volt. A rádiós szerint nemcsak a tulajdonos volt "unortodox", hanem az adó működése is: úgy látja, "totális káosz volt", nemigen teljesítették a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) felé vállalt kötelezettségeket, ám a hatóság sosem zsarolta őket, "korrekten bírságoltak azért, ami szabálytalan volt". "Persze hálával tartozom Tamásnak azért, hogy megkaptam ezt a szabadságot, még ha kompromisszumokat is kellett vállalnom. Nem a legjobb körülmények között, de annak éltem, amit szerettem" - fogalmazott Fiala.

Vadas Tamás lapunknak arról beszélt, a rádió bezárásának egyik fő oka az NMHH-val kialakult vitája: ugyanis szerinte nem érnek el annyi hallgatót, amennyi a korábbi szerződésükben volt foglalva. Ezt 2012-ben megújították, s az NMHH módosította is a kontraktust, így már nem garantálták az elérést - állította, ahogy azt is, ezt csak utólag vették észre. Idő közben az adót átköltöztették a Citadelláról a Sashegyre, Vadas saját telkére, ahonnan jóval kisebb teljesítményű sugárzást engedélyeztek. A tulajdonos is kifejtette: azt akarja elérni a bíróságon, hogy az NMHH annyival hosszabbítsa meg a szerződésüket, amennyi ideig kevesebb embert értek el. A hatóság szerinte többször is ígéretet tett a helyzet rendezésére az utóbbi években, ám ez nem történt meg. A rádiót azért most állította le, mert "még több súlya van a lépésnek, mintha várnék egy évet".

A Rádió Q megszűnése kapcsán korábban az NMHH az Index megkeresésére közölte, hogy a rádió ellen legutóbb amiatt indítottak eljárást, mert nem teljesítette a 2016. szeptember 5. és 2016. december 31. közötti időszakra vonatkozó kötelező adatszolgáltatást. Vadas ugyanakkor leszögezte: ezt azóta megtették, az eljárásnak nincs köze a mostani lépéséhez. "Ha politikailag elfogulatlan bírót kapunk, akkor akár nyerhető is lehet a per, de attól sem riadok vissza, hogy elmenjünk Brüsszelig" - mondta Vadas, aki azt is hozzátette, minden korábban kiszabott büntetést kifizettek a médiahatóságnak, elmaradásuk nincs. Amennyiben sikerül megoldani a problémát, újra leülne a tárgyalóasztalhoz Fialával, cáfolta ugyanis, hogy kettejük konfliktusa vezetett a megszűnéshez, ám a békülés a műsorvezetőt jelenleg nem foglalkoztatja.

A munkatársak sorsáról való érdeklődésünkre Bognár Éva, a Rádio Q főszerkesztője annyit mondott, a műsorkészítők 99 százaléka az utolsó években közösségi munkaként, hobbiként tevékenykedett a csatornánál. A főszerkesztő és a stáb is sajnálja azt a másfél évet, amit még kihúzhattak volna így, "de ez most elveszni látszik. Ha mégis folytathatnánk, boldogan tennénk" - fogalmazott.

"Kormánypárti médiaguruk tehetik rá a kezüket"
Lapunk is kereste a médiahatóságot, hogy megtudjuk, mi fog történni a Rádió Q budapesti frekvenciájával. Válasz lapzártánkig nem érkezett. Azonban létezik olyan forgatókönyv Polyák Gábor szerint, amely alapján az NMHH (a jogi helyzet rendeződése után) elveheti, és újrapályáztathatja a rádió frekvenciáját, hiszen a szolgáltatónak joga, és kötelessége kitölteni az általa elnyert sávot, amennyiben ezt nem teszi szerződést szeghet. A Mérték Médiaelemző Műhely vezetője emlékeztetett: a korábbi szabályozással ellentétben ez immár csak lehetőség az NMHH kezében, nem kötelező minden "felszabadult" frekvenciát betölteni, ám ha új pályázatra kerül sor, vélhetően a kormánypárti médiaguruk tehetik rá a kezüket a budapesti sávra: "ahogyan Andy Vajna is megkaphatta a fél országot lefedő hálózatot". A médiajogász úgy látja, politikai, gazdasági szál is lehet a megszűnés mögött: "egy közösségi rádiónak, amilyen a Rádió Q is volt igen nehéz az anyagi túlélés a mai Magyarország kusza rádiós világában, hiszen például a vállalatok java racionalitás helyett politikai nyomásra hirdetnek az orgánumokban".