LMP;bérlakás;törvényjavaslat;

2017-03-01 15:29:00

Törvénnyel a "bérlakásmutyi" ellen

Az LMP olyan törvényjavaslatot nyújt be, amely megakadályozná a "bérlakásmutyit", vagyis, hogy önkormányzati képviselők vagy a Fideszhez közel állók olcsón juthassanak bérlakáshoz.

Erről Schmuck Erzsébet, a párt országgyűlési frakcióvezető-helyettese számolt be szerdai sajtótájékoztatóján, amelyet Jancsó Andreával, az LMP fővárosi, IX. kerületi önkormányzati képviselőjével közösen tartott a ferencvárosi önkormányzat épülete előtt. A tájékoztatón mindkét politikus utalt arra, hogy a fővárosi I. kerülethez hasonlóan a IX. kerületben is több képviselő a piaci ár alatt bérel ingatlant a helyhatóságtól.

Schmuck Erzsébet rámutatott: tiltanák, hogy a vagyonról szóló döntések meghozói, családtagjaik vagy cégük részesülhessen abból a vagyonból, amelyről döntöttek, de a vagyonkezelési vagy vagyonhasznosítási jogot sem tennék lehetővé ingyen vagy versengés nélkül.

A képviselő téli kilakoltatási moratórium lejártához kapcsolódóan elmondta azt is: az LMP szükségesnek tartana egy bérlakásépítési alapot, de a magáncsőd intézményét is megreformálnák, hogy az több emberen segíthessen.

Rámutatott: a végrehajtók adatai szerint mintegy 10 ezer lakás vár árverezésre, miközben már tavaly is mintegy 3100 embert lakoltattak ki. Hozzátette: erkölcsileg, de gazdasági szempontok alapján is elfogadhatatlan ez az intézmény.

Komoly problémákról számolt be a lakásgazdálkodással kapcsolatban Jancsó Andrea is, aki kijelentette: a rendszer nem tölti be alapvető funkcióját, a rossz minőségű lakásokban élő családoknak esélyük sincs arra, hogy körülményeik változzanak. Kifogásolta, hogy a IX. kerület a megfelelő számú ingatlan hiányára hivatkozva törölte el a minőségi lakáscsere intézményét, miközben a már felújított önkormányzati házak üresen állnak. Ezzel kapcsolatban azon képviselők morális felelősségét is felvetette, akik jutányos áron jutottak bérlakáshoz a kerületben.

Hozzátette: nem értenek egyet azzal, hogy a felújított, piaci alapon bérbe adott önkormányzati lakásokat a bérlők akár fél áron is megvehetik, és szükségesnek látják egy önkormányzati pályázati rendszer létrehozását annak érdekében, hogy a rossz állapotú bérlakások lakói önrész hozzátételével felújíthassák azokat.